​Dopravce rychlovaků Eurostar se dohodl na refinancování úvěrů

​Dopravce rychlovaků Eurostar se dohodl na refinancování úvěrů

19.4. - Dopravce Eurostar, který provozuje rychlovaky pod Lamanšským průlivem, se dohodl na refinancování části svých úvěrů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace deníku The Telegraph. Již dříve zástupci dopravce řekli, že stav společnosti je kritický.

Dohoda se skupinou bank se týká úvěrů se splatností v létě letošního roku. Jejich celková hodnota činí 400 milionů liber (zhruba 12 miliard korun).

Již na začátku letošního roku představitelé společnosti uvedli, že její stav je kritický. Mohl za to výrazný úbytek přepravy způsobený například epidemií koronaviru. "Dnes pojede jeden vlak z Londýna do Paříže a zpět a jeden z Londýna do Bruselu a Amsterodamu. A ty spoje jsou zaplněné z deseti procent," popsal situaci v polovině ledna ředitel francouzských státní drah SNCF, která drží 55 procent kapitálu Eurostaru, Jean-Pierre Farandou. Běžně společnost vypravovala až 18 spojů denně.

Před epidemií koronaviru, v roce 2019, vlaky Eurostaru využilo 11,1 milionu pasažérů, o 1,7 procent více než v roce 2018. Tržby dosáhly bezmála jedné miliardy liber (skoro 30 miliard korun). Provozní zisk činil 92 milionů liber (2,8 miliardy korun).

(čtk)

Foto: Eurostar

spinner