COVID-19

​Lufthansa zruší pětinu vedoucích pozic a tisíc míst v administrativě

8.7. – Německá Lufthansa zruší 20 procent vedoucích pozic a tisíc míst v administrativě. Další oznámená úsporná opatření mají největší evropské letecké společnosti pomoci krýt výpadky příjmů způsobené koronavirovou krizí. Firma se zhruba 138 000 zaměstnanci zároveň uvedla, že také na polovinu sníží investice do nových letadel – do roku 2023 si jich tedy pořídí nanejvýše 80.

Iniciativa Za autobusy: Drtivé většině zájezdových dopravců hrozí krach

7.7. – Zájezdová autobusová doprava v Česku je po koronavirové krizi na hraně kolapsu. Podle iniciativy Za autobusy, která zastupuje zájezdové dopravce, hrozí drtivé většině z 2000 českých společností do půl roku krach, více než třetina z nich je bez peněz už nyní. Dopravci proto žádají od státu pomoc, uvedla iniciativa.

​ACI a IATA vyzývají vlády, aby nesly náklady na opatření v oblasti veřejného zdraví

7.7. – Světová rada letišť (ACI) a Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) naléhavě vyzývají vlády, aby nesly náklady spojené s opatřeními v oblasti veřejného zdraví zaměřenými na zmírnění šíření přenosných nemocí. Pandemie COVID-19 ovlivnila odvětví i širší ekonomiku a zastavila leteckou dopravu na celosvětové úrovni, což vedlo ke ztrátám v příjmech v řádu mnoha miliard, uvedla obě sdružení.

​PST CLC: Pomoc při clení roušek importéři ocenili

Na počátku koronavirové krize byla společnost PST CLC, a. s, poskytující komplexní logistické služby, jednou z prvních v oboru, která nabídla konkrétní pomoc – celní služby zcela zdarma těm, kteří chtějí roušky či respirátory dovézt a rozdělit zdarma potřebným osobám. Na to, jak byla její nabídka využita, jsme se zeptali Ing. Vojtěcha Broučka, ředitele celních služeb a obchodu PST CLC.

​Anketa DN ke koronakrizi na železnici: Ukázalo se, jak stabilním pilířem je v mimořádné situaci železniční doprava

Krize způsobená pandemií koronaviru COVID-19 většinou silně ovlivnila i dění ve firmách podnikajících na železnici. Lze se z jejího průběhu poučit do budoucna? Na otázky Dopravních novin odpověděli Ing. Rostislav Vašek, ředitel Divize TSL skupiny OLTIS Group, Maciej Walczyk, předseda představenstva PKP CARGO INTERNATIONAL, a. s., Josef Gulyás, generální ředitel CZ LOKO, Michal Gajdoš, předseda představenstva a ředitel společnosti IDS CARGO, Roman Gono, predseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo), Jan Vobora, obchodní ředitel ČD – Telematiky, Tomáš Holomoucký, ředitel společnosti DB Schenker, Ing. Pavel Pechač, jednatel Swietelsky Rail CZ, Roman Kokšal, ředitel společnosti Siemens Mobility Česká republika, a Ing. Daniel Adamka, generální ředitel ARRIVA Transport Česká republika, a. s.

​Brexit: Česko se může stát sedmou nejpostiženější zemí, problém může být i se zbožím z Asie

6.7. – Velká Británie může od 1. ledna 2021 obchodovat se zeměmi Evropské unie podle pravidel Světové obchodní organizace pro třetí země. Tak zní varianta tvrdého Brexitu. „Pro Česko by to znamenalo propad skoro o 1 % HDP a v rámci EU bychom byli sedmou nejpostiženější zemí. Mezi nejvíce zasažená odvětví by patřil automobilový průmysl a řada českých výrobců autodílů by přišla o lukrativní britské zakázky,“ shrnuje Luděk Procházka ze společnosti Ger­lach, odborník na clo a mezinárodní obchod. 

Savills: Covid-19 urychlí větší diverzifikaci dodavatelských řetězců a posune dynamiku globálních logistických trhů. Česko má šanci

6.7. – Narušení dodávek spojených s Covid-19 podrobilo výrobní dodavatelské řetězce po celém světě zkoušce odolnosti a nastavilo urychlení trendu směřujícího k regionálním dodavatelským řetězcům a nearshoringu, tj. návratu výrobních provozů do bližších sousedních zemí. Podle mezinárodní poradenské společnosti v oblasti nemovitostí Sa­vills má vytvoření alternativních výrobních lokalit potenciál změnit obchodní toky, a tím i dynamiku globálního průmyslového a logistického trhu.

Tři čtvrtiny Čechů využívajících leteckou dopravu by chtěly do zahraničí do dvou měsíců

5.7. – Kdyby to bylo možné, do své oblíbené destinace v zahraničí by nejpozději do dvou měsíců chtělo vycestovat 78 % Čechů, kteří za poslední dva roky alespoň jednou cestovali letadlem. Uvádí to průzkum, který pro Letiště Praha provedla agentura Median. Průzkum byl začátkem června realizován na reprezentativním vzorku 1549 respondentů starších osmnácti let, kteří za posledních 24 měsíců minimálně jednou cestovali do zahraničí letecky. Z výzkumu také vyplynulo, že 71 % dotazovaných bude k cestám do zahraničí využívat leteckou dopravu stejně často nebo dokonce více než v době před současnou krizí způsobenou šířením onemocnění COVID-19.

​Německé aerolinky Lufthansa obdržely první část státní pomoci

4.7. – Největší německá letecká společnost Luf­thansa obdržela první část státní podpory, která má firmě pomoci překonat negativní dopady koronavirové krize. Mluvčí podniku oznámil, že státní banka KfW aerolinkám poskytla první miliardu eur (téměř 27 miliard Kč) z dohodnutého třímiliardového úvěru.

​Air France a HOP! zruší kvůli koronaviru 7580 pracovních míst

3.7. – Francouzské aerolinky Air France a jejich sesterská společnost HOP! zruší kvůli kolapsu letecké přepravy po vypuknutí nemoci způsobené novým koronavirem 7580 pracovních míst. To je zhruba 17,5 procenta pracovní síly obou firem dohromady. Vyplývá to z dnešního prohlášení aerolinek zveřejněného po jednání s odbory.

spinner