COVID-19

​Dopravci a cestovní kanceláře uvažují o úvěru z COVID plus

26.7. – Někteří dopravci i cestovní kanceláře uvažují o podání žádosti o úvěr z programu COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy zasažené v souvislosti s koronavirem. Vyplývá to z vyjádření zástupců společností z dopravy a cestovního ruchu pro ČTK. Rozšíření programu o tato odvětví na konci června schválila vláda, změnu notifikovala také Evropská komise. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která za půjčky u tohoto programu ručí, začala od dopravců a firem z cestovního ruchu přijímat žádosti v úterý. 

Prodejci: Zájem o letenky roste až o pětinu, ceny klesají

26. 7  – Prodeje letenek v Česku rostou každým týdnem. Oproti loňskému létu je sice zájem stále zhruba poloviční, ale poptávka roste každým týdnem až o 20 procent. Vývoj po krizi tak podle prodejců naplňuje nejoptimističtější scénáře. Postupně se snižují i ceny letenek. Vyplývá to z informací prodejců pro ČTK.

Dopady pandemie na letecký a kosmický sektor v Česku: Boj o přežití i víra v nové příležitosti

25.7. – Existenční nejistota, pokles poptávky či přesun práce do digitální podoby. To jsou hlavní závěry šetření mezi firmami v leteckém a kosmickém průmyslu, které v květnu a červnu 2020 realizovala agentura CzechIn­vest. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak dopadla pandemie koronaviru na přední zástupce tuzemských firem v tomto odvětví.

Na německých letištích mají pro cestovatele zdarma test na koronavirus

25.7. – Na německých letištích budou moci všichni cestovatelé při návratu z rizikových zemí podstoupit zdarma test na koronavirus. Rozhodli o tom ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí, uvedla agentura DPA. V případě, že se lidé nebudou chtít nechat testovat a nebudou se moci prokázat čerstvým negativním testem, jim úřady nařídí povinnou dvoutýdenní karanténu.

​Země EU se dohodly na koronavirových standardech pro letectví

24.7. – Země Evropské unie se dohodly na společných hygienických standardech pro cestování letadlem, které mají pomoci omezit šíření nového koronaviru. Oznámil to německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Mezi dohodnutými standardy je dodržování odstupu či nošení roušek v letadle i na letišti, prostřední sedadla v letadlech však nebudou muset zůstat neobsazená. Informovala o tom agentura Reuters.

​EU proplatí Česku 77 milionů korun za repatriační lety

24.7. – Evropská unie proplatí Česku 77 milionů korun za repatriační lety, kterými se dostali ze zahraničí kromě Čechů i občané jiných členských zemí unie. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Česko za lety vypravované na jaře v době vrcholu koronavirové krize v Evropě zaplatilo 111 milionů korun. Letadla dopravila do Prahy 5082 Čechů, 934 občanů jiných zemí EU a 68 občanů mimounijních států.

​Ryanair zavře základny v Německu, piloti odmítají nižší mzdy

21.7. - Ryanair se chystá koncem léta zavřít letecké základny v Německu. Tamní piloti odmítají navržené krácení mezd až na čtyři roky výměnou za garanci zaměstnání jen do března 2021, uvedl irský nízkonákladový letecký přepravce. Své kroky zdůvodňuje dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu. Německý odborový svaz pilotů ale s plánem nesouhlasí a odmítl ho. Firma proto uvádí, že bude muset zavřít základny na letištích Frankfurt Hahn ve Frankfurtu nad Mohanem, Tegel v Berlíně a v Düsseldorfu.


​Počet pasažérů pražského letiště se za půlrok propadl na 2,5 milionu

21.7. - Letiště Václava Havla Praha během prvního pololetí letošního roku odbavilo přes 2,55 milionu cestujících. Meziročně je to o téměř 5,3 milionu méně. Provoz začal výrazně klesat od března, kdy v Evropě naplno vypukla koronavirová krize. Vyplývá to z informací Letiště Praha pro ČTK. V posledních týdnech provoz mírně roste, za celý rok by podle současného vývoje mohlo letiště odbavit celkově 5,5 milionu lidí.

Britské aerolinky žádají pozastavení daně z leteckých pasažérů

21.7. – Skupina zastupující britské aerolinky včetně firem British AirwayseasyJet vyzvala britskou vládu k dočasnému zrušení daně na osobní leteckou přepravu, které by podpořilo poptávku a pomohlo tomuto odvětví překonat dopady koronavirové krize. Informovala o tom agentura Reuters

​Společnost JLL navrhuje řešení pro snížení rizik v případě další krize

20.7. – Realitní poradenská společnost JLL upozornila na hrozby v oblasti globálních dodavatelských vztahů a navrhla systémová řešení, která snižují rizika pro případ další krize nebo ohrožení možnosti výroby a distribuce zboží.

spinner