COVID-19

​Ztráta letiště Pardubice by letos mohla přesáhnout 40 milionů Kč

13.6. – Ztráta pardubic­kého letiště by kvůli uzavření v důsledku epidemie koronaviru mohla na konci roku přesahovat 40 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták. Pardubice i Pardubický kraj již dříve schválily, aby letiště 16 milionů korun ze základního kapitálu využilo na provozní náklady.


​Cestování po Česku se v příštím týdnu vrátí do normálu

12.6. – Doprava v Česku by se už v příštím týdnu měla vrátit téměř do normálu. Dopravci plánují na všech vnitrostátních spojích už skoro plný provoz, vrátit by se tak měly poslední dříve zrušené spoje. Zájem cestujících je sice stále přibližně o třetinu nižší než před krizí, ale podle dopravců s každým týdnem stoupá. V následujících dnech budou ve větší míře přibývat i spoje do zahraničí. Vyplývá to z informací dopravních firem. Dopravci zároveň vyčíslují škody z koronavirové krize, které budou ve stovkách až miliardách korun.

​Lufthansa chce zrušit 22 000 míst, z toho polovinu v Německu

11.6. – Německá letecká společnost Luf­thansa se chystá zrušit asi 22 000 pracovních míst, z toho polovinu v Německu. Počet rušených míst odpovídá zhruba 16 procentům všech zaměstnanců. Informovala o tom agentura AFP. Lufthansa, na kterou podobně jako na celé odvětví letecké přepravy doléhají dopady koronavirové krize, ještě na konci dubna předpokládala, že zruší asi 10 000 pracovních míst.

​FlixBus začne příští týden jezdit jako první linkový spoj do Chorvatska

11.6. – Autobusový dopravce Flixbus obnoví od příštího týdne své linky na Slovensko a začne jezdit jako první také do Chorvatska. Spoje budou zastavovat i v Rakousku a ve Slovinsku. Vedle toho společnost obnovuje další linky v Evropě. Mezinárodní dopravu obnovují i další dopravci.

​IATA vyzvala českou vládu k finanční pomoci pro leteckou přepravu

10.6. – Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vyzvalo ve středu českou vládu k finanční podpoře odvětví letecké přepravy. Ve své tiskové zprávě mimo jiné varovalo, že negativní dopady koronavirové krize na toto odvětví v České republice ohrožují desetitisíce pracovních míst. V minulých týdnech uvedla česká letecká společnost Smar­twings, že potřebuje pomoc od státu, a to formou půjčky nebo garance za komerční úvěr.

​Smartwings začínají opět létat do Splitu, Wizz Air spustí linky z Prahy do Varny a Tirany

10.6. – Letecký dopravce Smar­twings ve středu obnovil svou linku do chorvatského Splitu, létat tam bude z počátku až třikrát týdně. Jde o první spoje dopravce po přerušení provozu během koronavirové krize. V červenci by společnost měla začít létat také do Řecka a dalších zemí. Letecké linky z Prahy postupně obnovují i další dopravci.

​Ryanair obnoví od 1. července spojení z Prahy, v nabídce bude mít přes 20 pravidelných linek

10.6. – Letecká společnost Ry­anair, evropský letecký dopravce číslo 1, oznámila obnovení provozu na Letišti Václava Havla Praha. Od 1. července 2020 nabídne z a do Prahy více než 20 pravidelných spojení v rámci svého letního letového řádu pro letošní rok. Některá vybraná spojení bude dopravce provozovat již v posledním červnovém týdnu. Veškeré podrobnosti o linkách, frekvencích a časech letů najdou cestující na webových stránkách společnosti www.ryanair.com.

Železniční dopravci: Vlaky na Slovensko míří až stovky lidí, zájem poroste

9.6. – Vlaky na Slovensko zatím využívají desítky až stovky cestujících. V následujících týdnech bude podle očekávání dopravců i podle počtu rezervací zájem postupně růst. Vyplývá to z vyjádření dopravců na dotaz ČTK. První vlaky RegioJetu vyjely na Slovensko v neděli, od pondělí tam jezdí i České dráhy. Ve čtvrtek by měl tyto linky obnovit i Leo Express.


​Rakousko se dohodlo na pomoci pro Austrian Airlines

9.6. – Rakouská vláda se dohodla, že aerolinkám Austrian Airlines, které jsou rakouskou divizí německé letecké společnosti Lufthansa, poskytne státní pomoc v hodnotě 450 milionů eur (12 miliard Kč). Dalších 150 milionů eur aerolinky v rámci dohody obdrží od Lufthansy. Uvedl to rakouský kancléř Sebastian Kurz, který tak potvrdil dřívější informace médií. 

​Francie chce vytvořit miliardový fond na podporu letectví

8.6. – Francie chce vytvořit fond s cílovou částkou jedné miliardy eur (26,6 miliardy korun) jako součást nouzového plánu na podporu leteckého průmyslu. Plán má být představen v příštích dnech, informoval podle agentury Reuters francouzský státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari.

spinner