Francouzský stát se stane největším akcionářem Air France-KLM

Francouzský stát se stane největším akcionářem Air France-KLM

6.4. - Francouzský stát více než zdvojnásobí svůj podíl v aerolinkách Air France-KLM. Bude tak mít pod kontrolou téměř 30 procent této francouzsko-nizozemské skupiny a stane se jejím největším akcionářem. Na akcie se změní finanční pomoc, kterou podnik dostal už dříve kvůli dopadům koronavirové krize. Plán dohodnutý s Evropskou komisí (EK) dnes v rozhlasové stanici France Inter oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Podle plánu stát letecké společnosti, v níž zatím drží 14,3 procenta, poskytne na rekapitalizaci až čtyři miliardy EUR (104 miliard Kč). Třímiliardový úvěr přidělený firmě loni se změní na stálou pomoc a Paříž se zavázala, že Air France poskytne další miliardu eur na plánovanou emisi akcií. Aerolinky se na žádost Bruselu výměnou zavážou, že konkurenčním společnostem poskytnou 18 leteckých slotů na pařížském letišti Orly. To představuje čtyři procenta jejich současných kapacit na tomto leteckém uzlu.

Bruno Le Maire krok dnes označil za dobrou zprávu pro Air France a pro Francouze a za závazek státu vůči společnosti a jejím zaměstnancům. "Všechno se podnikalo v úzké spolupráci s Holanďany," dodal.

Nizozemsko, které v Air France-KLM drží také zhruba 14procentní podíl, v dnešní reakci uvedlo, že souhlasí s tím, že se jeho podíl tímto krokem naředí na 9,3 procenta. Haag podíl v Air France-KLM nakoupil překvapivě v roce 2019, aby získal více vlivu na firemní strategii. Vyvolal tím tehdy nevoli Paříže. Nizozemská divize KLM uvedla, že i ona bude potřebovat další kapitál a že Nizozemsko o věci nyní vyjednává s Bruselem.

Air France-KLM se podobně jako další letečtí přepravci potýká s negativními dopady koronavirové krize. V prvním čtvrtletí očekává provozní ztrátu zhruba 1,3 miliardy eur. Holding loni od Francie a Nizozemska získal státní podporu v celkovém objemu 10,4 miliardy eur. Obě země ujišťují, že se firmu nechystají zestátnit. Aerolinky Air France a jejich sesterská společnost HOP! loni v červenci oznámily, že kvůli kolapsu letecké přepravy v důsledku pandemie covidu-19 zruší 7580 pracovních míst.

(čtk)

Foto: Air France

spinner