Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko EK

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko EK

13.4. - Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun. Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Řekl to mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

"Stát se v současné době nemůže zavázat k tomu, zda se bude na podpoře regionální dopravy podílet a případně v jakém objemu," řekl František Jemelka. Upozornil, že ministerstvo nyní s řeší s Evropskou komisí podporu dopravců v rámci dálkové dopravy, kterou si u nich objednává. "K dalšímu jednání s kraji se tedy vrátíme ve chvíli, kdy si budeme jisti, že takovou podporu lze legislativně realizovat, a následně bude věc diskutována na úrovni vlády, což lze očekávat koncem měsíce května," dodal mluvčí.

Stát nyní hlavně řeší kompenzace pro dopravce za loňské jaro. Za toto období stát plánuje pro dopravce podporu za 800 milionů korun. Doprava, kterou si stát u dopravců objednává, by měla dostat 570 milionů, za komerční vlaky by dopravci měli dostat 230 milionů korun. Podporu ministerstvo projednal nejprve s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a v půlce března zaslalo do Bruselu. Vedle této podpory stát plánuje další část kompenzací za další období. V souhrnu by mělo jít o 1,5 miliardy Kč.

Koronavirová krize loni připravila kraje spolu s Prahou o 3,7 miliardy korun na tržbách z jízdného ve veřejné dopravě. Bez kompenzací podle krajů hrozí zdražování jízdného, některé kraje už k tomu přistoupily. V minulých dnech tak rozhodl například Středočeský kraj, který od července zdraží v průměru o čtvrtinu jízdné ve veřejné dopravě. V létě bude zvyšovat ceny i Liberecký kraj. Dalším problémem může být podle krajů redukce dopravy.

Celorepublikově loni pandemie vyhnala z autobusů i vlaků desítky milionů lidí. Ve spojích podle statistik ministerstva dopravy ubylo asi třetina cestujících.

(čtk)

Foto: ČD

spinner