​Provoz na Letišti Václava Havla Praha roste, přibývají cestující i destinace

​Provoz na Letišti Václava Havla Praha roste, přibývají cestující i destinace

22.6. - Na Letišti Václava Havla Praha bylo podle aktuálních statistik letos v květnu odbaveno přes 132 tisíc cestujících. Jde o vysoký nárůst, o více než 1500 procent oproti loňskému roku, kdy byl provoz významně omezený pandemií onemocnění covid-19 a cestovními restrikcemi. V porovnání s letošním dubnem odbavilo Letiště Praha v květnu o více než 30 procent cestujících.

Nárůst odbavených cestujících ovlivnila zejména obnova letů do desítek destinací, navýšení poptávky po létání, zejména do dovolenkových destinací, ale i postupné zjednodušení podmínek pro cestování i stále vyšší proočkovanost populace. Další nárůst provozu očekává pražské letiště i během června a prázdninových měsíců, kdy se obnoví další přímá spojení a odstartují i další nové linky. Cestující by si měli i před nadcházejícím obdobím letních dovolených nadále kontrolovat platné vstupní podmínky a informovat se o aktuálních pravidlech pro odbavení.

„Poptávka Čechů po cestování se zvyšuje a pomáhá tomu nejen probíhající očkování obyvatel dalších věkových kategorií, další zjednodušování podmínek pro cestování, ale také plánované zavádění tzv. covid pasů. Dopravci tak rychle reagují na rostoucí zájem o cestování a obnovují svůj provoz. Vítáme rovněž možnost obnovení příjezdového cestovního ruchu a věříme, že se zahraniční turisté rozhodnou navštívit Prahu už během letních měsíců,“ uvedl Jaroslav Filip, ředitel leteckého obchodu Letiště Praha.

Nejvíce cestujících letělo v průběhu minulého měsíce do Hurghady, Amsterdamu či Marsy Alam. Cestující si oblíbili lety do Dubaje, Frankfurtu, ale také do Moskvy, Malagy, na ostrov Tenerife či do Barcelony. Zemí, do které zamířilo nejvíce lidí, je právě Egypt.

Během května letošního roku se na Letišti Praha realizovalo celkem 3257 vzletů a přistání (tzv. pohybů), což představuje nárůst o více než 127 procent oproti loňskému květnu. Do těchto statistik se souhrnně započítávají pravidelné, charterové, privátní i cargo lety.

Dostupné destinace z Prahy

Cestující mohou aktuálně z Letiště Václava Havla Praha odletět do více než 90 destinací včetně charterových letů, která zajišťuje přes 30 leteckých společností. Jde především o oblíbené dovolenkové destinace v Evropě, jako jsou Chorvatsko, Řecko, Malta, Kypr, Bulharsko, Španělsko či Itálie, ale také Egypt. Přímá letecká spojení má Praha také na dálkových linkách do oblíbené Dubaje nebo do katarského Dauhá, které mohou využít cestující i pro přestupy do dalších destinací. Do vzdálených exotických destinací mohou letět cestující z Prahy přímo díky zájezdům, které nově nabízí cestovní kancelář Čedok. Během léta dojde k obnovení dalších přímých spojení i spuštění několika nových linek.

(lan)

Foto: Letiště Praha

spinner