Brněnský dopravní podnik loni kvůli covidu převezl o 90 milionů cestujících méně

Brněnský dopravní podnik loni kvůli covidu převezl o 90 milionů cestujících méně

13.7. - Počet cestujících přepravených brněnskou městskou dopravou loni v důsledku koronavirové pandemie klesl o necelých 90 milionů na 272,2 milionu. Dopravní podnik města Brna (DPMB) eviduje za loňský rok rovněž pokles tržeb, a to o 157 milionů korun. Do hospodaření společnosti se promítla i kratší plavební sezona, menší výnosy z reklam či úbytek komerční dopravy. Jen díky meziročnímu nárůstu kompenzace o 39 milionů korun společnost neskončila ve ztrátě a vykázala za loňský rok zisk 32,9 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Dopravní podnik i přes koronavirovou pandemii loni uskutečnil největší objem investic za poslední desetiletí, a to za téměř dvě miliardy korun. Největší část směřovala do oblasti staveb. "Podařilo se zahájit a zdárně dokončit několik rekonstrukcí tramvajových tratí, pokračovali jsme ve stavbě tramvajové trati ke Kampusu, dostavěli jsme halu denního ošetření v Pisárkách. V našich ústředních dílnách se podařilo smontovat a uvést do provozu devět tramvají Drak, a započala tak významná investice v obnově tramvajového parku," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Výnosy loni klesly o 189 milionů korun na 3,1 miliardy. Nižší zájem cestujících od března se projevil v poklesu tržeb městské hromadné dopravy o 157 milionů korun. Opožděné zahájení a dřívější ukončení plaveb lodí po Brněnské přehradě ovlivnilo tržby o více než 1,5 milionu korun.

Rozsah dopravy se v uplynulém roce přizpůsoboval aktuální situaci a opatřením proti šíření koronaviru a etapovitě se omezovaly výkony. Výsledkem bylo meziroční snížení výkonů o 2,069.000 vozokilometrů. Volnější dopravní situace měla naopak i pozitivní dopady, jako byl nižší počet nehod, odstavených a nevypravených vozidel a zejména nižší tlak na obsazování služeb řidičů a rozsah přesčasové práce.

I přes to, že dopady koronavirové pandemie budou podle vedení společnosti dlouhodobé, plánuje pro letošní rok investice za 1,8 miliardy korun. Kromě dopravních staveb půjdou peníze také na modernizaci vozového parku.

Dopravní podnik stoprocentně vlastní město, firma zajišťuje provoz tramvajových, trolejbusových a autobusových linek. Zajišťuje i pravidelnou lodní dopravu na Brněnské přehradě. Zaměstnává 2600 lidí.

(čtk)

Foto: LAN

spinner