COVID-19

​Pasažéři z Číny mají mít negativní test na covid, doporučili to zástupci vlád EU

5.1. – Zástupci vlád Evropské unie včera doporučili, aby pasažéři leteckých společností měli na linkách z Číny do zemí Evropské unie před nástupem do letadla negativní test na covid-19 ne starší než 48 hodin. Oznámilo to včera švédské předsednictví EU. Peking se chystá uvolnit cestovní omezení navzdory sílící vlně koronavirové epidemie v Číně, která má nyní plné nemocnice.

​Rekordní ceny nafty ohrožují dopravce, rostoucí náklady nejsou schopni pokrýt

4.3. – Současné rekordní ceny nafty a benzinu ohrožují tuzemské dopravce. Podle nich nebude dál možné poskytovat služby za stávající ceny, zákazníci však na zdražování nechtějí přistoupit. Dopravci proto zahájili jednání s vládou o možných řešeních, patří mezi ně například snížení spotřební daně. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Průměrné ceny pohonných hmot v Česku ve čtvrtek poprvé přesáhly 40 korun za litr.

Delta Air Lines měly ve čtvrtletí ztrátu 408 milionů dolarů

14.1. - Americká letecká společnost Delta Air Lines měla v posledním loňském čtvrtletí vinou pandemie nemoci covid-19 ztrátu 408 milionů dolarů (8,7 miliardy Kč). Před oživením cestovního ruchu na jaře a v létě předpovídá ještě jeden ztrátový kvartál. Třetí největší aerolinky ve Spojených státech to uvedly včera ve svém sdělení.

Proč je MSC nejúspěšnější v řešení pandemické situace

13.1. – Společnost MSC je dopravcem, která byla ze všech kontejnerových přepravních společností nejlépe schopna předvídat a využívat tržní dopady pandemie koronaviru. Když se v roce 2020 v žádném případě nedalo očekávat, že hráči budou v průběhu pokřivení trhu sklízet obrovské zisky a že se po náhlém propadu poptávky nebudou muset obávat obrovských nadměrných kapacit, MSC již začala masivně nakupovat použité lodě na trhu. To je velmi pozoruhodné, protože zároveň i renomované analytické domy, jako je Sea-Intelligence, stále považovaly za realistické ztráty v celém odvětví až do výše 23 miliard USD pro rok 2020. Málokdy byla prognóza tak špatná jako tato: dopravci ztrojnásobili své kumulativní zisky na přibližně 16 miliard USD.

Stanovisko SDP ČR k chystanému nařízení vlády o pracovní karanténě

13.1. - Představitelé dopravních podniků vnímají pozitivně informace, že budou řidiči MHD zařazeni do krizové infrastruktury státu. Tím budou mít dopravní podniky v rukou nouzový nástroj v podobě tzv. pracovní karantény. Ta by měla za určitých podmínek umožnit nastoupit na směnu i takového zaměstnance, kterému vyšel pozitivní antigenní test, ale nepociťuje příznaky onemocnění covid-19, a to až do doby výsledku PCR testu.

​ČD mají krizové plány pro případ rychlého šíření varianty koronaviru omikron

7.1. – Železniční dopravci se chystají na další vlnu pandemie. České dráhy mají připraveny plány pro případ rychlého šíření nové varianty koronaviru omikron. K případným omezením přistoupí až v situaci, kdy jim nemoc vyřadí zhruba 1500 provozních zaměstnanců, tedy kolem 15 procent z celkového počtu. Rušení linek je podle dopravce až poslední krizovou možností. V celé společnosti osobního dopravce, včetně mimoprovozních zaměstnanců, nyní kvůli nemocem není v práci zhruba 900 lidí. Scénáře pro řešení krize má připraveny i RegioJet, chce postupovat podobně jako v minulosti.

​Na Českolipsku nevyjely dva autobusy, ČSAD Liberec chybí kvůli covidu řidiči

3.12. – Na Českolipsku nevyjely dnes ráno dva autobusové spoje. ČSAD Liberec chybí řidiči, kteří jsou v karanténě a izolaci kvůli koronaviru. Firma tam přesunula posily z Liberce, na základě dohody vypomáhají i tři řidiči konkurenční dopravní společnosti BusLine. Vedení firmy se obává, že situace se bude dál zhoršovat, nemocných na Českolipsku dál přibývá. Řekl to předseda představenstva ČSAD Liberec Martin Bobek.

​Letiště Praha je bezpečné místo pro cestování, obhájilo akreditaci ACI

28.12. – Letiště Praha je stále bezpečným místem pro cestování. Dokazuje to certifikát ACI Airport Health Accreditation, který pražské letiště opět získalo za vysokou úroveň přijatých ochranných opatření. Ta vedou k větší bezpečnosti cestujících, kteří létají přes Prahu. Certifikace oceňuje, že nastavené standardy odpovídají požadavkům mezinárodních organizací, které v letectví působí.

​Šíření omikronu dál komplikuje leteckou dopravu, včera bylo zrušeno 2500 letů

28.12. – Aerolinky po celém světě včera zrušily asi 2500 letů, čímž v letecké dopravě pokračovaly problémy související s rychlým šířením koronavirové varianty omikron. Informují o tom světová média na základě údajů služby FlightAware, která informace o letech shromažďuje. Letecké společnosti se potýkají s personálními problémy kvůli nákazám mezi pracovníky.

Lufthansa kvůli omikronu zruší v zimní sezoně 33 000 letů

24.12. - Největší německá letecká společnost Lufthansa kvůli šíření nové koronavirové varianty omikron a souvisejícím restrikcím zruší v zimní sezoně 33 000 letů. V rozhovoru s německým nedělníkem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung to řekl šéf podniku Carsten Spohr.

spinner