Pražské letiště posílí kvůli rostoucímu provozu koronavirové kontroly

Pražské letiště posílí kvůli rostoucímu provozu koronavirové kontroly

31.8. - Letiště Václava Havla v Praze posílí od středy 1. září kontroly cestujících na příletech. Potřebné dokumenty pro vstup do České republiky budou společně kontrolovat pracovníci letiště, příslušníci cizinecké policie a celní správy. Letiště tak reaguje na postupně narůstající provoz a aktuálně platné podmínky státu pro cestování během koronavirové pandemie. Letiště Praha o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

"Nový model koordinujeme se zástupci ministerstva zdravotnictví i dalšími bezpečnostními složkami, které na letišti působí. Posilujeme také personální kapacity i vybavení tak, abychom urychlili celý proces odbavení na příletech. Cestující mohou rovněž kontroly na příletu do České republiky sami urychlit, pokud budou mít předem zjištěné aktuální podmínky a všechny dokumenty připravené,“ řekl místopředseda představenstva Letiště Praha Jiří Kraus.

Nový postup bude před pasovou hraniční kontrolou na obou terminálech a zaměří se na splnění všech podmínek na příletu, jako jsou dokončení očkování proti covidu-19, potvrzení o prodělání nemoci nebo platné negativní testy. Kontrolován bude také příjezdový formulář pro cesty do ČR. Zároveň by nové kontroly měly podle letiště zvýšit bezpečnost cestujících i pracovníků letiště.

Letiště lidem opakovaně doporučuje, aby si vždy dopředu zjišťovali pravidla pro cestování. Již před odletem ze své destinace do Prahy by měli mít připravené a ideálně vytištěné všechny potřebné dokumenty, příjezdový formulář i potvrzení o bezinfekčnosti, pokud ho z dané země potřebují.

Provoz na pražském letišti v posledních měsících postupně roste. Letiště v červenci odbavilo přes 605.000 pasažérů, což je o 53 procent více než v předchozím měsíci. Zároveň jde při meziročním porovnání o nárůst o 140 procent. To překonalo i původní prognózy o růstu po koronavirové krizi. I přes poslední nárůst je však letový provoz nadále hluboko pod čísly před vypuknutím pandemie koronaviru. Pražské letiště kvůli koronavirové krizi loni po letech rekordních čísel odbavených cestujících přišlo ve srovnání s rokem 2019 o 79 procent pasažérů. Celkem jich odbavilo 3,66 milionu, což je nejméně za posledních 25 let.

Od minulého týdne Česko uznává očkování proti koronaviru u lidí ze zemí mimo Evropské unie, pokud je jejich vakcína schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA) nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití. Změna v uznávání očkovacích certifikátů se týká například Britů, kteří jsou často očkováni vakcínou AstraZeneca vyráběnou v Indii. Předtím se v Česku museli standardně testovat.

Podle prognóz se předpokládá, že toto opatření zvýší zájem i o cestování do Prahy.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner