Infrastruktura

​ČD u Klínce vyprostily dva vozy po vykolejené vlakové soupravě bez strojvůdce

10.5. – Pracovníci Českých drah včera nedaleko Klínce u Prahy vyprostili dva vozy po vlakové soupravě bez strojvůdce a cestujících, která tam minulý týden vykolejila. Po poledni se jim první vagon podařilo vrátit na koleje a odtáhnout, druhý vyprostili a odtáhli odpoledne. Provoz mezi Čisovicemi a Měchenicemi byl od 8:00 přerušený, cestující vozily autobusy.

​Černošice získají nejen moderní zastávky, ale také rychlejší spojení s metropolí

10.5. – Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace trati z Prahy do Berouna. Nyní vybrala zhotovitele projektové dokumentace pro úsek mezi pražským Radotínem a budoucí odbočkou Berounka. Vyhotoví ji společnost SUDOP Praha, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 96 milionů korun. Stavební práce se plánují v letech 2026 až 2029, jejich výsledkem bude nejen zrušení několika přejezdů, ale také zvýšení traťové rychlosti.

​ŘSD vyloučilo polský Budimex z tendru na D11 Trutnov - hranice, firma se odvolá

10.5. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyloučilo polskou stavební firmu Budimex ze soutěže na stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem. Na síti X to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Původně Budimex tendr v hodnotě přes 11 miliard korun vyhrál, ale rozhodnutí ŘSD o jeho vítězství zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nyní běží lhůta 15 dní pro podání námitek. O výběru nové nejvhodnější nabídky ŘSD dosud nerozhodlo. Budimex si za nabídkou stojí a podá odvolání, sdělila firma.

​Pardubický kraj chce letos začít či dokončit stovku rekonstrukcí silnic a mostů

9.5. – Pardubický kraj chce letos začít či dokončit zhruba stovku rekonstrukcí silnic a mostů. Na dalších téměř 70 se připravuje projektová dokumentace. Kraj do silnic plánuje investovat téměř tři miliardy korun včetně DPH, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

​ČD začnou ve čtvrtek u Klínce odstraňovat vozy po vykolejené vlakové soupravě

8.5. – České dráhy (ČD) začnou ve čtvrtek u Klínce nedaleko Prahy odstraňovat dva vozy po vlakové soupravě bez strojvůdce a cestujících, která tam minulý týden vykolejila. Provoz mezi Čisovicemi a Měchenicemi bude přerušen, pro cestující bude zavedena náhradní autobusová doprava, informoval včera mluvčí ČD Filip Medelský.

​SPS: Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 8,3 procenta

9.5. – Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 8,3 %. Produkce v pozemním stavitelství ve srovnání s březnem 2023 klesla o 11,1 %. V inženýrském stavitelství meziročně klesla 0,9 %. Meziměsíčně byla stavební produkce v březnu nižší o 7,8 %. Uvedl to Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

​Vrcholí tendr na zhotovitele dostavby dálnice D7 v úseku Slaný-západ - Kutrovice

7.5. – Právě v těchto dnech vrcholí výběrové řízení na zhotovitele dostavby dálnice D7 v úseku Slaný-západ až Kutrovice. Trasu dlouhou více než tři a čtvrt kilometru bychom chtěli dostavět do dvou let. Uvedl to Jiří Veselý ze samostatného oddělení komunikace pro Středočeský kraj a Kraj Vysočina Ředitelství silnic a dálnic.


​Ministerstvo dopravy vybírá koncesionáře pro dostavbu D35 metodou PPP

7.5. – Ministerstvo dopravy rozbíhá práci na výběru koncesionáře pro dostavbu vybraných úseků dálnice D35 metodou PPP. Na Ministerstvu dopravy se včera setkal řídící tým transakčního poradce konsorcia firem White & Case, s.r.o., advokátní kancelář, Pricewaterhou­seCoopers Česká republika, s.r.o., Siebert + Talaš, spol. s r.o. a Mott MacDonald CZ, spol. s.r.o. Úkolem tohoto týmu je v nejkratším možném čase připravit výběr koncesionáře, který bude mít na starosti výstavbu, financování, provoz a údržbu úseku D35 mezi Opatovcem a Mohelnicí, a zároveň provoz a údržbu úseku od Litomyšle až po Opatovec.

​Na stavbu dalšího úseku silnice I/57 na Vsetínsku obdrželo ŘSD šest nabídek

6.5. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) obdrželo šest nabídek na stavbu dalšího úseku silnice I/57 na Vsetínsku, a to mezi Bystřičkou a Jablůnkou. Naváže na úsek ze Vsetína-Semetína do Bystřičky zprovozněný v roce 2009. Nejvýhodnější nabídku ve výběrovém řízení podalo sdružení firem MI Roads, Doprastav a Duna Aszfalt. Činí přibližně 1,707 miliardy korun bez DPH, což je 64,7 procenta ceny, kterou ŘSD předpokládalo. Stavba by měla začít ve druhé polovině letošního roku, řekl ředitel zlínského pracoviště ŘSD Karel Chudárek.

​Inženýrská komora vítá Portál stavebníka, který na Stavebním veletrhu v Brně představil Ivan Bartoš

4.5. – Portál stavebníka jako základní kámen digitalizace stavebního řízení představil ve čtvrtek 25. dubna ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš v rámci zahajovací konference Stavebního veletrhu v Brně. Živě prezentovaný systém vypadal podle přítomných zástupců České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) značně intuitivně a uživatelsky přívětivě. Jeho velkou výhodou je podle ČKAIT i to, že využívá pouze open source technologie a ukládání dat a procesy běží na cloudu. Bude tedy přístupný z jakéhokoliv běžného zařízení, například tabletu či chytrého telefonu, pomocí webového prohlížeče. Pro přihlášení postačí identita občana, tedy ověření např. pomocí bankovní identity. Portál stavebníka bude propojený s příslušnými státními registry a spuštěn má být k 1. červenci 2024.

spinner