Infrastruktura

Správa železnic zřídí novou organizační jednotku pro vysokorychlostní tratě

15.4. - Správa železnic zřídí novou organizační jednotku pro vysokorychlostní tratě. Ta bude svým postavením a pravomocemi obdobou například oblastních ředitelství, fungovat však bude centrálně a věnovat se bude přípravě projektů i jejich následnou výstavbou, provozem a údržbou. ČTK o tom informovala Správa železnic. V současnosti správa připravuje pět nových úseků rychlotratí. Stavba prvního by měla začít v roce 2026, provoz pak v roce 2030.

Bratislavský tunel Sitina má díky ČD - Telematice nový řídící systém

14.4. - Sdružení společností ČD – Telematika a Tritium Systems provedlo v rekordně krátkém čase výměnu centrálního řídicího systému a vizualizace dálničního tunelu Sitina v Bratislavě. Celá akce, zahrnující nainstalování a zprovoznění nového systému včetně komplexního vyzkoušení všech tunelových technologií, trvala nakonec pouhých 49 hodin.

Do dvou let se u Dětřichova nejspíš začne stavět nejdelší tunel v ČR

11.4. - Do dvou let se nejspíš začne u Dětřichova na Svitavsku stavět nejdelší silniční tunel v České republice. Bude součástí dálnice D35. Téměř čtyřkilometrovým tunelem motoristé poprvé projedou patrně v roce 2028, uvedlo dnes sdružení stavebních firem v tiskové zprávě.

Zdražování dopravních staveb bude stát řešit adresně, inflaci započítá průběžně

10.4. - Dopravní stavby se prodražují, u některých materiálů stouply náklady v posledních týdnech až o desítky procent. Stát proto bude při úhradách stavebním firmám postupovat adresně, častěji chce využívat takzvanou průběžnou inflační doložku, která by měla zohlednit růst cen za materiál během roku. V rozhovoru s ČTK to uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Zdržení či zastavování rozpracovaných staveb podle něj nehrozí.

Správa železnic vybrala firmy pro modernizaci tratě Střelice - Zastávka

9.4. - Správa železnic (SŽ) vybrala sdružení firem, které mají do konce roku 2024 zmodernizovat deset kilometrů železniční tratě mezi Střelicemi a Zastávkou u Brna. Stavba za 3,1 miliardy korun, která zahrnuje položení druhé koleje a elektrizaci, začne přípravnými pracemi už letos a hlavní stavební práce začnou za rok na jaře, napsal v tiskové zprávě mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

S nástupem jara se naplno rozjíždějí práce na dostavbě dálnice D4

6.4. - Dostavba dálnice D4 mezi Příbramí a Novou Hospodou je v plném proudu. Na stavbě pokračují skrývky ornice, sanace podloží a zemní práce. Pracovat se bude také na přeložkách elektrického vedení a ostatních sítí křižujících budoucí dálnici. Práce na D4 budou probíhat paralelně na několika úsecích a s tím také souvisí některá omezení pro řidiče.

​Metrostav Infrastructure odstupuje ze zadávacího řízení na obchvat Jihlavy

4.4. – Společnost Metrostav Infrastructure, a. s., která byla na základě nejnižší ceny vybrána jako dodavatel stavby Jihlava – obchvat odstupuje ze zadávacího řízení na stavbu II/602 Jihlava – JV obchvat, část JIH. Zpochybňování výsledků výběrového řízení ze strany konkurence a chyby zadavatele v procesu výběru dodavatele mají podle vyjádření společnosti za následek, že výběr dodavatele není ukončen ani téměř rok od podání nabídek. V důsledku války na Ukrajině je situace ohledně dostupnosti a ceny základních stavebních materiálů kritická.

​Metrostav Infrastructure zahajuje rekonstrukci silnice I/53 Znojmo - Lechovice

30.3. – V pondělí 28. března 2022 byla oficiálně zahájena rekonstrukce silnice I/53 na úseku Znojmo – Lechovice v celkové délce 7192 m. Zhotovitelem stavby je Metrostav Infrastructure (MI), jehož tým v minulých dnech již zahájil první přípravné práce. Stavba je rozdělena do pěti hlavních stavebních etap, přičemž v průběhu stavby bude doprava ze silnice I/53 vyloučena a vedena po objízdných trasách.

​Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona, který urychluje klíčové stavby

30.3. – Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části liniového zákona, tedy normy, která urychluje klíčové stavby dopravní, energetické a elektronické infrastruktury. Podle skupiny senátorů, která se na soud obrátila v roce 2018, zákon odporuje ústavnímu pořádku. Pro konkrétní stavby zavádí jiný režim než pro ostatní, navíc podle neúspěšného senátorského návrhu nepřiměřeně zasahuje do práv vlastníků, například usnadňuje vyvlastňování a omezuje možnosti právní obrany.

​Sněmovna podpořila audity bezpečnosti dálnic a stanovených silnic

24.3. – Podmínky pro kontrolu bezpečnosti dálnic, silnic první třídy a dalších vybraných silnic se zřejmě zpřísní. Například vlastníci zákonem stanovených pozemních komunikací budou muset každých pět let zajistit posouzení rizik dopravních nehod na jednotlivých úsecích. U rizikových úseků pak budou následovat podrobné prohlídky s návrhy vyššího zabezpečení. Větší kontrola by měla fungovat také při projektování a stavbě dálnic a silnic. Počítá s tím novela zákona o pozemních komunikacích, kterou uvodním v úvodním kole podpořila Sněmovna. Novela zavádí do zákona nové evropské předpisy.

spinner