Kam se ztrácejí peníze z dotací do železniční a vodní dopravy? V průběhu měsíce července se nejprve v České televizi a poté návazně v některých tištěných médiích objevil komentář k nálezu NKÚ ve vztahu k efektivitě dotací poskytovaných českým státem odvětvím železniční a vodní nákladní dopravy, tedy nositelům potřebně změny v multimodální dopravě ve prospěch emisně příznivějších módů.
Infrastruktura
11.9. – Rekonstrukce Barrandovského mostu v Praze bude téměř dvakrát dražší, než se předpokládalo. Místo 594,5 milionu bude stát zhruba 1,14 miliardy korun. Důvodem je velmi špatný stav původní konstrukce, inflace nebo použití modernějších technologií. Novinářům to včera řekl generální ředitel Technické správy komunikací (TSK) Filip Hájek. Při započtení nulté fáze oprav, kdy byly opraveny mimo jiné pilíře, páté fáze, v níž TSK sanuje povrchy, a zaplacení správce stavby se pak náklady vyšplhají na téměř 1,31 miliardy korun.
11.9. – Společnost DT – Výhybkárna a strojírna z Prostějova včera představila první výhybku pro vysokorychlostní železnice s rychlostí průjezdu až 350 km/hod v přímém směru a 230 km/hod do odbočného směru. Jedná se o další významnou aktivitu českého železničního průmyslu v oblasti vývoje a výroby komponentů pro vysokorychlostní železnice. Výhybka je výsledkem vlastního vývoje firmy a dokládá vyspělost českého železničního průmyslu.
10.9. – Z iniciativy senátorky Jitky Seitlové a senátora Lumíra Kantora (oba KDU-ČSL) se 3. září konalo v senátu 24. veřejné slyšení, tentokrát na téma Vliv silniční nákladní dopravy na stav komunikací a její dopady v území. Důvodem byla nespokojenost občanů s příliš hustou nákladní dopravou a její negativní vliv na stav silniční infrastruktury. Jedním z navrhovaných řešení bylo snížení nejvyšší povolené hmotnosti na nápravu (hnanou) z 11,5 t na 10 t. Tím druhým snížení nejvyšší celkové hmotnosti nákladní soupravy z 48 t na 40 t. Bohužel v této souvislosti zaznělo několik zavádějících informací. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix s následujícím vysvětlením.
9.9. – „Už tento pátek 13. září 2024 zahajujeme výměnu již nevyhovujících protihlukových stěn na dálnici D8 v km 0 – 9, na trase Praha – Panenské Břežany. Stavba s termínem uvedení do provozu na podzim bude ovlivňovat provoz pouze částečně.“ Uvedl to Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic pro Středočeský kraj a Kraj Vysočina.
9.9. – Úsek dálnice D3 Úsilné – Staré Hodějovice kolem Českých Budějovic, který je dlouhý 7,2 kilometru, se prodraží o zhruba dvě miliardy korun. Původní předpokládané náklady byly 5,28 miliardy korun. Novinářům to v sobotu během dne pro veřejnost na části obchvatu Českých Budějovic řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Součástí úseku je tunel Pohůrka, kde bylo nutné změnit technologii při stavbě kvůli spodní vodě, navýšení může být 300 až 400 milionů korun. Ale největší zvýšení nákladů způsobilo podle Mátla uhrazení kompenzačních nároků zhotoviteli, protože se kvůli růstu cen materiálů výrazně zvedly náklady na stavbu. Firmy nemají ve smlouvách inflační doložku. O zhruba 10 až 15 procent se prodraží i další dva úseky dálničního obchvatu kolem Českých Budějovic, uvedl Mátl.
8.9. – Správa železnic a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) za účasti ministra dopravy a konsorcia poradenských firem představily klíčové parametry prvního PPP projektu na české železnici. Prezentace v pražské Fantově budově přilákala více než 200 zástupců investorů, stavebních firem a financujících institucí, dalších 80 se připojilo online.
5.9. – Správa železnic může pokračovat v projektové přípravě modernizace tratí na sever od Hradce Králové ještě před projednáním studie proveditelnosti rychlého spojení RS5 Praha – Wrocław. Umožnila to výjimka, kterou předevčírem schválila Centrální komise Ministerstva dopravy. Studie proveditelnosti rychlého spojení RS5 obsahuje kromě vysokorychlostních úseků i konvenční tratě na území Královéhradeckého kraje. A právě jich se udělená výjimka týká.
4.9. – Občanům Hořovic se uleví od tranzitní dopravy a exhalací. Středočeský kraj včera slavnostně zahájil stavbu východního obchvatu města. Obchvat na východě města propojí silnice II/114 a II/117 vedoucí do Lochovic anebo na opačné straně, do Žebráku. Novou silnici postaví za více než 199 milionů korun firmy Swietelsky stavební a Biggest.
3.9. – Ministerstvo životního prostředí ČR aktuálně vydalo souhlasné závazné stanovisko EIA, posouzení vlivu na životní prostředí, hned ke dvěma klíčovým záměrům dostavby severních partií Pražského okruhu (D0). Jedná se o úsek 518 Ruzyně – Suchdol a úsek 519 Suchdol – Březiněves. Uvedl to Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace pro Středočeský kraj a Kraj Vysočina Ředitelství silnic a dálnic.