Infrastruktura

​Společnost METRANS chce investovat do terminálu ve skladu paliv v Bavorsku

28.2. – Společnost METRANS chce ve skladu paliv v bavorském Kraillingu investovat do výstavby velkého překladního nádraží. Mluvčí německé skupiny Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA), která je vlastníkem společnosti METRANS, včera řekla, že projekt je ve velice rané fázi, proto neupřesnila časový harmonogram ani výši zamýšlené investice. Záměr METRANSu, o kterém o víkendu informoval mnichovský deník Merkur, se nelíbí místním.

Na železniční most přes Labe se vrátily nákladní vlaky

23.2. - První vlaky dnes začaly využívat zrekonstruovaný traťový úsek mezi stanicemi Děčín východ a Děčín-Prostřední Žleb, který hraje významnou roli v nákladní dopravě mezi Českem a Německem. K největším výzvám pro stavbaře patřila výměna více než stoleté ocelové konstrukce mostu přes Labe a kompletní sanace Děčínského tunelu.

Vláda rozhodla o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře

23.2. - Vláda včera rozhodla o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI). Jeho agenda přejde ke konci roku pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekl novinářům po jednání kabinetu ministr dopravy Martin Kupka. Podle něj je to úsporné opatření, které by mělo snížit státní byrokracii.

HN: Vrchní soud uzavřel letitý spor mezi Správou železnic a ČEZ Prodej

22.2. - Vrchní soud v Praze uzavřel letitý a komplikovaný spor o elektřinu mezi společností ČEZ Prodej a Správou železnic. V úterý pravomocně rozhodl, že správce tuzemské železniční sítě musí polostátní energetické firmě zaplatit ušlý zisk ve výši 727 milionů korun a k tomu 664 milionů korun na úrocích, informují dnešní Hospodářské noviny (HN).

ŘSD letos zahájí opravy na zhruba 60 km středočeských dálnic a silnic I. třídy

21.2. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce letos začít s opravami zhruba 60 kilometrů středočeských dálnic a silnic I. třídy. V plánu je rovněž rekonstrukce sedmi mostů. Na jaře má například začít kompletní oprava mostu přes železnici na silnici I/32 nedaleko Libice nad Cidlinou na Poděbradsku nebo demolice a stavba nového mostu na silnici I/2 v Doubravčanech na Kolínsku. ŘSD letos dokončí i pět větších oprav zahájených v loňském roce, například mostu na D4 u Staré Huti nebo protihlukové stěny na D10. Letos zahájené opravy mají vyjít na více než tři miliardy korun bez DPH, informoval dnes Martin Buček z ŘSD.

Desítky architektů požadují opravu železničního mostu pod Vyšehradem

21.2. - Desítky architektů žádají politiky o zachování a opravu železničního mostu pod Vyšehradem. Jako kulturní památka je podle nich neodstranitelný. Pod dopisem, který je adresovaný například vládě, prezidentovi nebo primátorovi, je více než 80 podpisů. ČTK o tom za architekty informoval Jakub Havlas. Ministr dopravy Martin Kupka včera uvedl, že rozhodnutí o budoucnosti mostu přes Vltavu mezi pražským Podskalím a Smíchovem by mělo padnout do konce letošního roku.

Kraj zamítl odvolání proti územnímu rozhodnutí na D11 Jaroměř - Trutnov

20.2. - Krajský úřad Královéhradeckého kraje dnes zamítl odvolání proti územnímu rozhodnutí na stavbu dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova. Po uplynutí lhůty 15 dnů na vyvěšení rozhodnutí nabude územní rozhodnutí právní moci. ČTK to řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Proti územnímu rozhodnutí se v prosinci 2021 odvolal jeden majitel pozemků v Hajnici, v jejíž blízkosti má dálnice vést.

Památkáři znovu apelují na Kupku, aby zabránil bourání železničního mostu

20.2. - Zbourat pražský železniční most pod Vyšehradem a nahradit ho jiným je z pohledu památkové péče neakceptovatelný. Snaha Správy železnic (SŽ) zbourat památkově chráněný most zadělává na mezinárodní ostudu. V otevřeném dopise ministru dopravy Martinu Kupkovi to uvedl prezident Českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Václav Girsa. Z Kupkovy iniciativy se dnes a v úterý v Praze koná technické kolokvium k novému mostu pod Vyšehradem.

​Jiří Svoboda: Letos máme k dispozici 70 miliard korun, na investice téměř 50 miliard

Na železniční infrastruktuře probíhá v posledních letech rozsáhlá stavební činnost. Jak tomu bude letos a jaké jsou priority Správy železnic, to nám přiblížil generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

​Anketa DN: Ceny materiálu jsou stále vysoké, výstavba infastruktury by ale měla pokračovat

Se skokovým nárůste cen se v loňském roce vypořádávala všechna odvětví a stavebnictví nebylo výjimkou. Jak se na současnou situaci dívají samotné firmy, na to jsme se zeptali zástupců společností VINCI Construction CS, Subterra a holdingu Enteria.

spinner