Infrastruktura

Obyvatelé obcí v Moravskoslezském kraji se dozví, zda se jich dotkne stavba VRT

17.3. - Obyvatelé obcí, kterých se dotkne výstavba vysokorychlostní trati (VRT) v Moravskoslezském kraji, by se nejspíš během léta měli dozvědět, zda a jak konkrétně stavba jejich pozemky zasáhne. Po včerejším jednání to v Jistebníku na Novojičínsku řekli zástupci Správy železnic (SŽ) a Spolku pro přijatelný život kolem dálnic v Moravskoslezském kraji.

Ministr dopravy si prohlédl, jak pokračuje stavba nové dálnice D4 Via Salis

15.3. - Krátce po zahájení letošní stavební sezóny se s průběhem dostavby dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti dopravní infrastruktury, přijel přímo včera do terénu seznámit ministr dopravy Martin Kupka. V doprovodu zástupců koncesionáře a zhotovitele si prohlédl klíčová místa budoucí dálnice a přesvědčil se, že investice, která je referenční pro další PPP projekty, pokračuje podle předpokladů.

Kutná Hora zahájí práce na projektu dopravního terminálu

15.3. - Kutná Hora zahájí práce na projektu dopravního terminálu, který zjednoduší cestování do města i přestupování mezi vlaky a autobusy. Vzniknout by měl na vlakovém nádraží Kutná Hora město, na přilehlých pozemcích lze vybudovat nástupiště pro autobusy. Podporu záměru včera vyslovili zastupitelé.

V centru Litoměřic se sníží hluk z projíždějících vlaků

14.3. - Hluková zátěž ze železniční dopravy v centru Litoměřic se už brzy podstatně sníží. Správa železnic vybrala zhotovitele, který provede do poloviny příštího roku potřebné úpravy. Rekonstrukcí projde zejména traťový úsek od silničního nadjezdu na komunikaci I/15 po most na Písečný ostrov. Práce budou spočívat především v obnově železničního svršku a instalaci nízké protihlukové clony.

Správa železnic získala stavební povolení pro rekonstrukci stanice Praha-Smíchov

14.3. - Smíchovské nádraží čeká v nadcházejícím období zásadní proměna. Správa železnic získala pravomocné stavební povolení pro rekonstrukci celé stanice. Stavba bude rozdělena na etapy, už za několik dní budeme znát zhotovitele první části a následně budou moct začít vlastní stavební práce. Zahrnovat budou snesení části kolejiště a demontáž lávky, která umožňuje přístup do Radlické ulice.

​Letošní opravy Barrandovského mostu začnou 15. května a potrvají 92 dní

13.3. – Letošní etapa oprav pražského Barrandovského mostu začne 15. května a potrvá 92 dní, tedy do 14. srpna. Opravy zahrnují práce na severní polovině jižního mostu a na barrandovské rampě z ulice K Barrandovu. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Zdeněk Hřib. Doprava bude podobně jako loni vedena ve třech namísto nynějších čtyř jízdních pruzích v každém směru. Barrandovská rampa bude uzavřena. Dělníci mimo jiné opraví svršek mostu a odvodnění, sanují spodní části nosné konstrukce či udělají nové římsy. Město vyzývá řidiče, aby zvážili nutnost jet přes most a využili objízdné trasy.

​ŘSD chystá kompromisní variantu dostavby D6 k německé hranici

13.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje kompromisní variantu prodloužení dálnice D6 z Chebu ke státní hranici s Německem. Čtyřproudou dálnici by ŘSD mohla postavit alespoň k mostu přes přehradu Skalka. Německá strana totiž stále neplánuje na svém území rozšíření silnice k dálnici A93. Ekonomický přínos prodloužení D6 až k hranici tak podle ŘSD není dostatečný. Karlovarský kraj i ministerstvo dál chtějí přesvědčit německou stranu o výhodností propojení dálnice D6 s německou A93, řekl hejtman Petr Kulhánek.

​Silničáři jdou v přípravě obchvatu Znojma cestou spojeného stavebního řízení

9.3. – Silničáři se vydali při přípravě obchvatu Znojma cestou spojeného územního a stavebního řízení, řekl to včera ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Fiala. Po letech úsilí stáhli u jihomoravského krajského úřadu žádost o územní rozhodnutí na tu část obchvatu Znojma, která by umožnila plně využívat severní a severovýchodní část, jež by odvedla značnou část tranzitu z centra města. O stažení informoval včera v tiskové zprávě spolek Děti Země.

​ŘSD má pravomocné územnímu rozhodnutí pro dálnici D11 Jaroměř - Trutnov

9.3. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) má pravomocné územní rozhodnutí na stavbu dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova. Včera uplynula lhůta 15 dnů na vyvěšení rozhodnutí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje o zamítnutí odvolání proti územnímu rozhodnutí. Řekl to mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Proti územnímu rozhodnutí se v prosinci 2021 odvolal jeden majitel pozemků v Hajnici, v jejíž blízkosti má dálnice vést.

​Martin Kupka: Rekordní rozpočet SFDI umožňuje pokračovat ve všech stavbách

Částka ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se neustále zvyšuje. Zároveň je zde však i rekordní inflace. O vyjádření, zda letošní rozpočet fondu je za této situace dostatečný pro všechny projekty a jaké jsou priority rezortu dopravy v oblasti infrastruktury, jsme požádali ministra dopravy Martina Kupku.

spinner