Infrastruktura

​Sněmovna podpořila audity bezpečnosti dálnic a stanovených silnic

24.3. – Podmínky pro kontrolu bezpečnosti dálnic, silnic první třídy a dalších vybraných silnic se zřejmě zpřísní. Například vlastníci zákonem stanovených pozemních komunikací budou muset každých pět let zajistit posouzení rizik dopravních nehod na jednotlivých úsecích. U rizikových úseků pak budou následovat podrobné prohlídky s návrhy vyššího zabezpečení. Větší kontrola by měla fungovat také při projektování a stavbě dálnic a silnic. Počítá s tím novela zákona o pozemních komunikacích, kterou uvodním v úvodním kole podpořila Sněmovna. Novela zavádí do zákona nové evropské předpisy.

​Martin Kupka: Nákladní dopravě v současné situaci pomáháme, dopravní stavby běží dál

24.3. – Silniční nákladní dopravci se nyní potýkají s problémy spojenými s výkyvy cen pohonných hmot na českém trhu. Ministerstvo doprava je s nimi spolu s dalšími resorty v kontaktu, a podle tiskového oddělení se jim snaží efektivně pomoci. Jednání soustavně a operativně podle potřeby probíhají dál, naposledy se sešli zástupci ČESMAD Bohemia s ministry financí a dopravy. Řešení hledáme i se zástupci stavebních firem, uvedlo tiskové oddělení resortu dopravy.

Západní obchvat Plzně za 2,2 mld. Kč by se měl řidičům otevřít v únoru 2023

22.3. - Západní obchvat Plzně, největší silniční stavba Plzeňského kraje za 2,2 miliardy Kč, by se měl řidičům otevřít v únoru příštího roku. Stavbaři zatím zvládají problémy s nedostatkem i zdražováním některých materiálů i s odchodem ukrajinských zaměstnanců. Termín dokončení a spuštění do zkušebního provozu v únoru zatím není ohrožen, řekl ČTK při dnešní prohlídce stavby náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Kraj zatím podle něj nepředpokládá zvýšení ceny díla vinou zdražování materiálů, ale bude s dodavateli jednat.

Architektonická soutěž na terminál Roudnice nad Labem VRT je dokončena

21.3. - Terminál Roudnice nad Labem VRT představuje zcela novou éru cestování vlakem. Umožní například zkrácení jízdních dob mezi Roudnicí a hlavním městem na 19 minut. Správa železnic na jeho podobu a řešení vyhlásila architektonicko-urbanistickou soutěž. V rámci jejího zadání účastníci navrhli také údržbovou základnu, která poslouží k servisu celého úseku vysokorychlostní tratě.

Via Salis, první PPP projekt v ČR, je nejlepším evropským projektem v oblasti dopravy

21.3. - První český PPP projekt, který řídí společnost Via Salis, zahrnující design, financování, dostavbu a provozování dálnice D4, získal cenu European Transport Deal of the Year v hodnocení IJGlobal Awards 2021. Prestižní ocenění každoročně uděluje mezinárodní poradenská a analytická společnost IJGlobal nejlepším investičním projektům v oblasti infrastruktury. Pro projekt Via Salis je to již druhé významné mezinárodní ocenění po PFI Awards, každoročně udělované nejvýraznějším světovým počinům v oblasti projektového financování.

Stát bude řešit financování jednotlivých dopravních staveb, prodlouží tendry

19.3. - Stát bude řešit financování rozpracovaných dopravních staveb. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železnic pak prodlouží aktuálně běžící tendry o měsíc. Důvodem jsou rostoucí náklady stavařů. Rozdělané stavby ovšem budou pokračovat. Na facebooku to uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Podle stavařů stouply náklady na některé komodity v posledních měsících až o desítky procent.

Záměr projektu modernizace brněnského uzlu má být hotový do konce roku

14.3. - Záměr projektu přestavby brněnského železničního uzlu, jehož hlavní součástí je přesun nádraží, má být hotový do konce letošního roku, řekl dnes novinářům v Brně ministr dopravy Martin Kupka. Součástí má být podrobný harmonogram dalších přípravných prací, se začátkem stavby se počítá v roce 2028. Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se dá očekávat, že se bude stavět téměř deset let.

V Liberci začne v pondělí rekonstrukce mostů na průtahu, dají se čekat kolony

13.3. - Motoristy v Liberci čeká náročné období, v pondělí začne dlouho připravovaná rekonstrukce dvou mostů na průtahu Libercem, který je nejzatíženějším silničním úsekem v Libereckém kraji. Podle posledního sčítání tudy denně projede více než 51 000 automobilů. Doprava na úseku dlouhém zhruba 1,5 kilometru bude od pondělí svedena na polovinu vozovky, a ve špičkách se tak v obou směrech dají čekat dlouhé kolony.

Fond dopravy bude letos hospodařit se 127,6 mld. Kč, podobně jako loni

11.3. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos hospodařit se 127,6 miliardy korun. Návrh jeho rozpočtu včera schválila Sněmovna. Částka je obdobná, jako byla ve schváleném rozpočtu fondu na loňský rok. Fond hradí dopravní stavby.

Via Salis, dostavba české dálnice D4, startuje stavební sezónu nejen u Milína

10.3. - Stavba dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, startuje naplno. Po zhruba osmi měsících přípravných prací se budování 32 kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem rozjíždí u středočeské obce Milín.

spinner