Infrastruktura

Dopravci v srpnu na mýtu zaplatili 1,1 miliardy korun, meziročně o 22 procent více

17.9. – Dopravci v srpnu na mýtných poplatcích zaplatili přes 1,11 miliardy korun. Meziročně to je o 22 procent více, což je způsobeno zejména novou strukturou poplatků. I tak jsou srpnové výběry oproti většině předchozích měsíců letošního roku slabší, v létě totiž výběr mýta tradičně klesá. Informoval o tom správce mýtného systému CzechToll.

​Sněmovna zpřesnila dobu platnosti stanoviska MŽP k dopravním stavbám

16.9. – Stanovisko ministerstva životního prostředí k vlivům vybraných významných dopravních staveb na životní prostředí bude muset být platné i v době, kdy další úřady vydávají svá rozhodnutí v navazujících správních řízeních. Půjde hlavně o stavební povolení. Počítá s tím poslanecká novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), kterou včera ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Dostane ji k projednání Senát. Podle předkladatelů i vlády je současná právní úprava nejasná. Vláda změnu zákona již dříve podpořila.

​Po novém mostě v Čelákovicích již projíždějí první vlaky

15.9.2021 – Nový železniční most přes řeku Labe v Čelákovicích začíná sloužit dopravě, jednokolejný zkušební provoz je na něm zaveden od 15. září. Výstavba mostu, který je součástí rekonstruované trati mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi, trvala 19 měsíců. Do plného provozu bude stejně jako celý traťový úsek uveden 15. prosince.

​Rekonstrukce dálnice D1 stála 24 miliard korun, oproti plánům o dvě miliardy méně

15.9. – Devítiletá rekonstrukce dálnice D1 stála 24 miliard korun. Oproti původně předpokládaným nákladům je to zhruba o dvě miliardy méně, řekl včera při bilancování projektu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Dokončení projektu bylo původně plánováno na rok 2018, termín se však dvakrát posouval. Rekonstrukce by měla skončit zhruba za tři týdny.

​Evropské zabezpečení do deseti let na 4800 km železnic, schválila vláda

14.9. – Zabezpečovací evropský železniční systém ETCS by v následujících deseti letech měl být postupně vybudován na asi 4800 kilometrech tuzemských tratí. Stát na to dá zhruba 47 miliard korun, dalších 15 miliard vynaloží na vybavení vlaků stejným systémem. Vyplývá to z plánu na zabezpečení tuzemských železnic, který včera schválila vláda. Plyne to z informací na vládních internetových stránkách. ETCS je nejvyšší zabezpečovací systém, umí automaticky zastavit vlak na dálku. V ČR je jím nyní vybaveno 569 kilometrů tratí z celkových zhruba 9000 kilometrů železniční sítě.

Středočeští cestáři dostanou 100 milionů korun na další opravy po zimě

13. – Středočeští zastupitelé schválili stomilionový příspěvek pro krajské cestáře, peníze jsou určeny na stále neskončené opravy silnic po zimě. Kraj je získal navýšením rozpočtu o prostředky ze sdílených daní. Opozice navrhovala příspěvek pro silničáře ztrojnásobit. Vedení kraje to odmítlo. Podle něj silničáři dostávají peníze v adekvátní výši a všechny jejich požadavky jsou uspokojeny. Uplynulá zimní sezona stála krajské cestáře 420 milionů Kč, šlo o jednu z nejdražších od roku 2000.

Stát počítá se zabezpečovacím systémem ETCS do deseti let na 4800 km železnic

10.9. – Zabezpečovací evropský železniční systém ETCS by v následujících deseti letech měl být postupně vybudován na asi 4800 kilometrech tuzemských tratí. Stát na to dá zhruba 47 miliard korun, dalších 15 miliard vynaloží na vybavení vlaků stejným systémem. Vyplývá to z plánu na zabezpečení tuzemských železnic, který v pondělí projedná vláda. ETCS je nejvyšší zabezpečovací systém, automaticky zastaví vlak na dálku. V ČR je jím nyní vybaveno 569 kilometrů tratí z celkových zhruba 9000 kilometrů železniční sítě.

​ŘSD zahájilo stavbu úseku dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku

9.9. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) zahájilo tento týden stavbu úseku dálnice D55 mezi Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku. Za 1,952 miliardy korun bez DPH jej postaví společnost Skanska. Se zprovozněním úseku dlouhého 8,8 kilometru počítají silničáři v roce 2024, uvedl při slavnostním zahájení stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

​SPS: Produkce inženýrského stavitelství v červenci vzrostla o 6,8 procenta

8.9. – Stavební produkce v červenci reálně meziročně vzrostla o 0,5 %. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání s červencem 2020 snížila o 2,2 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,8 %. Uvedl to Ing. Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS).

Praha obdržela od fondu dopravní infrastruktury 62 mil. Kč na opravy

6.9. - Pražský magistrát obdržel od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) více než 61,9 milionu korun. Peníze jsou určeny na opravy komunikací nebo vybudování protihlukových opatření. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Hlavní město má letos dostat ze SFDI celkem 407,45 milionu korun, což je meziročně o několik desítek milionu více.

spinner