Infrastruktura

​Začíná výběrové řízení na zhotovitele obchvatu Jizerního Vtelna

3.7. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výběrové řízení na zhotovitele přeložky silnice I/16 u Jizerního Vtelna na Mladoboleslavsku. Smyslem obchvatu o délce 1285 m je na jedné straně zajištění větší bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, na druhé straně pak zamezí negativnímu dopadu emisí z výfukových plynů a hluku z dopravy na zdraví místních obyvatel. Uvedl to Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace ŘSD Středočeského kraje a Kraje Vysočina.

​Na Branický most se vrátily vlaky, trať pomůže nákladní dopravě a při výlukách

2.7. – Práce na zdvoukolejnění Branického mostu postoupily do závěrečné fáze, vlaky zde včera začaly jezdit po jedné traťové koleji. Dokončení celé stavby a zahájení plnohodnotného provozu plánuje Správa železnic letos v říjnu. Most a navazující úsek do Krče jsou důležitou součástí pražské železniční sítě. Plní významnou roli v nákladní dopravě, v blízké době ale výrazně vzroste význam trati i v osobní přepravě.

​Radek Mátl: NSS odmítl kasační stížnost Dětí Země ohledně povolení pro D1 u Přerova

2.7. – Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl kasační stížnost spolku Děti Země proti rozsudku ostravského krajského soudu, který se týkal právní moci stavebního povolení na hlavní trasu posledního úseku D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Stavba dálnice u Přerova začala loni v lednu a pokračuje podle harmonogramu. Na sociální síti X o tom informoval ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl. Stavba poslední desetikilometrové části dálnice D1 do Říkovic bude stát téměř sedm miliard korun a po dokončení na jaře 2026 má zlepšit dlouhodobě špatnou dopravní situaci v Přerově.

​Silničáři zahájili stavbu poslední jihočeské části D3, hotovo bude v roce 2027

1.7. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo v pátek stavbu posledního úseku dálnice D3 na jihu Čech z Kaplice-nádraží do Nažidel. Je dlouhý 12 kilometrů, bude stát 4,3 miliardy korun bez DPH a postaví ho sdružení firem MI Rouads. Součástí stavby bude 14 mostů, z toho dvě mostní estakády celkem dlouhé 1,5 kilometru. Dálnice se otevře po částech, po prvním úseku se řidiči projedou koncem roku 2026, celý bude hotový v září 2027. Tím bude průjezdná celá jihočeská část D3 od Mezna k rakouským hranicím, řekli dnes novinářům zástupci ministerstva dopravy, ŘSD a zhotovitele.

​Souhlas s prodejem majetku Správy železnic asi bude jen na ministerstvu dopravy

1.7. – Souhlas s prodejem nebo bezúplatným převodem majetku Správy železnic bude zřejmě nově vydávat ministerstvo dopravy a nebude nutné, aby s ním souhlasila celá vláda. Počítá s tím novela zákona o akciové společnosti České dráhy, kterou v pátek v prvním kole schvalování Sněmovna podpořila. Předloha také nově nastavuje jednání řídícího výboru Českých drah nebo ruší zastaralé právní úpravy úhrady ceny za užívání železniční dopravní cesty. Novelu nyní projedná sněmovní hospodářský výbor.

​Česká Třebová projde celkovou modernizací

29.6. – Správa železnic hledá zhotovitele rozsáhlé modernizace železničního uzlu v České Třebové. Ten plní významnou roli jak v osobní, tak i nákladní dopravě. Kompletní rekonstrukcí projdou všechna nástupiště, přístup na ně bude díky výtahům bezbariérový. Vlaky při průjezdu zrychlí, současně se sníží hluk z železničního provozu. Zahájení prací se plánuje v závěru letošního roku, dokončení pak v roce 2031. Předpokládané celkové náklady dosahují 19,5 miliardy ko­run.

​Do Polska se po železnici jezdí rychleji a bezpečněji

28.6. – Správa železnic ve středu slavnostně ukončila rekonstrukci traťového úseku z Dětmarovic do Petrovic u Karviné a na státní hranici s Polskem. Na trati, která je důležitou spojnicí k našim severním sousedům, prošly modernizací dvě stanice a jedna zastávka. Cestujícím nyní nabízejí bezbariérový přístup na nástupiště i pohodlný nástup do vlaku. Stavební práce probíhaly od roku 2020, celkové náklady přesahují tři miliardy korun.

​Blíží se oprava a úplná uzavírka frekventovaného průtahu Hlučínem

28.6. – Přibližně za týden začíná oprava velice frekventované komunikace zásadního významu. Od příštího čtvrtka 4. července odstartuje zhruba tříměsíční rekonstrukce silnice I/56 přes Hlučín, kudy projíždí přes 13 tisíc aut všech kategorií denně. Uvedl to Miroslav Mazal ze Samostatné oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​Futtec expanduje a přichází se samostatnými mikrovlnnými pecemi pro celoroční opravy výtluků

28.6. – Česká společnost Futtec, která vyvinula patentovaný mikrovlnný systém pro celoroční, neinvazivní a trvanlivou opravu výtluků na asfaltových površích, za poslední rok posílila své postavení na tuzemském trhu. Dosáhla toho i díky úsilí svého vývojářského týmu, který neustále pracuje na inovacích konstrukčního řešení unikátních strojů: mezi jeho nejžhavější novinky patří již třetí, velmi výkonná generace „mikrovlnného cestáře“ série FT3 a samostatná strojní sestava s mikrovlnnou pecí FF-9, dosud využívanou jako součást zařízení FT3. Samostatné mikrovlnné pece, určené především pro potřeby měst a obcí, slouží k dočasné, rychlé, celoroční a ekonomicky výhodné opravě větších výtluků na silnicích II. a III. tříd teplou balenou směsí.

​Spolek pro efektivní železnici žádá odklad spuštění ETCS nejméně o dva roky

28.6. – Zátěžové testy ETCS, které prováděla Správa železnic v březnu a poté v červnu tohoto roku, zjistily, že tzv. „prodleva systému“, která byla v České republice nastavena na 18 sekund, je zbytečně krátká a způsobuje zbytečné poplachy a nouzová zastavení vlaků. Rozhodla proto o jejím prodloužení na 40 sekund stejně jako například v Německu či Rakousku. To ale znamená, že je třeba znovu překonfigurovat a přezkoušet činnost zařízení na trati, včetně 132 stanic. Podle expertního týmu SPEŽ nelze tento úkol v tak krátkém termínu zvládnout. Hrozí, že 1. ledna 2025 vlaky vyjedou na tratě s nestabilním zabezpečovacím systémem (různé časy reakcí na ztrátu spojení), který může často kolabovat. To vždy způsobí kompletní zastavení celé železniční dopravy na příslušné trati. Množství nepravidelností a zpoždění tak bude enormní a hrozí i nebezpečí dalších nehod.

spinner