Infrastruktura

​Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

12.6. – Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě desítky křížení ve Středočeském, v Plzeňském a Karlovarském kraji. Cílem je zlepšit identifikaci přejezdů a usnadnit tak orientaci řidičům v krizových situacích. Jde o konkrétní příspěvek k Mezinárodnímu dni bezpečnosti na přejezdech ILCAD, který připadá pravidelně na začátek června.

​Správa železnic: Práce na projektu trati z pražského Výstaviště do Dejvic mohou začít

11.6. – Projekt Praha – letiště – Kladno je o krok dál, Správa železnic vybrala projektanta úseku mezi pražským Výstavištěm a Dejvicemi. Vítězi tendru se staly společnosti Metroprojekt Praha a Moravia Consult Olomouc, které podaly nejvýhodnější nabídku v hodnotě 157 510 000 korun. Samotné zahájení prací se plánuje na začátku roku 2026, jejich výsledkem bude dvoukolejná elektrifikovaná trať, která povede z velké části v podzemí.

​Budimex se odvolá k ÚOHS proti vyřazení z tendru na stavbu D11 Trutnov-hranice

7.6. – Polská stavební společnost Budimex podá odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti vyřazení z tendru na stavbu úseku D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem. Včera o tom informovala mluvčí Budimexu Diana Zyglewská. Z tendru Budimex vyloučilo Ředitelství silnic a dálnic.

​Právě vychází v DN č. 11

Španělské železnice jsou pro Českou republiku velkou inspirací

6.6. – Ministerstvo dopravy ČR, ICEX a ekonomická a obchodní sekce Velvyslanectví Španělska v Praze uspořádaly v květnu ve Fantově budově Hlavního nádraží v Praze Česko-španělské železniční fórum (Czech Republic – Spain Railways Business Forum) zaměřené na výzvy a možná řešení pro udržitelnou dopravu.

​Prostějov se dohodl se SŽ na možném převodu historické nádražní budovy

4.6. – Prostějovská radnice se dohodla se Správou železnic na možném převodu historické nádražní budovy v železniční stanici Prostějov-místní nádraží, která už několik let bez užitku chátrá a hrozila jí i demolice. Město by mohlo objekt při splnění dohodnutých podmínek získat bezúplatně. Transakci ještě musí schválit správní rada SŽ, vláda a prostějovské zastupitelstvo. Zastupitelé by o převodu výpravní budovy z konce 19. století měli hlasovat v červnu. Sdělil to primátorův náměstek Jiří Rozehnal. Možné využití budovy postavené na konci 19. století zatím nechtěl komentovat.

​József Maschek jmenován ředitelem Siemens Smart Infrastructure

4.6. – K 1. červnu 2024 byl ředitelem pro oblast Smart Infrastructure společnosti Siemens Česká republika jmenován József Maschek (41). Hlavním zaměřením Siemens Smart Infrastructure jsou energetické systémy, distribuované energetické systémy, veřejná infrastruktura a technologie budov. József Maschek působí ve společnosti Siemens od roku 2018. Na předchozí pozici jako ředitel úseku Smart Infrastructure Electrical Products zodpovídal za oblast nízkonapěťových spínacích produktů a řešení. Ve funkci ředitele nahradí Tomáše Hünera, který ke konci května 2024 odešel do důchodu.

​Zubačku z Tanvaldu do Kořenova čeká velká oprava

3.6. – Jediná ozubnicová trať v Česku projde celkovou obnovou. Správa železnic vybrala zhotovitele prací, a to společnost Chládek a Tintěra, Litoměřice. Její vítězná nabídka byla ve výši 432 100 624 korun. Do konce letošního roku se vyrobí speciální komponenty ozubnice a ocelové pražce, nepřetržitá výluka začne 15. dubna příštího roku. Hotovo bude v únoru 2026. Stavba bude spolufinancována z přeshraničního programu INTERREG Česko – Polsko 2021–2027.

​ŘSD vypsalo tendr na stavbu obchvatu Náchoda za 4,05 miliardy korun

2.6. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výběrové řízení na stavbu obchvatu Náchoda. Předpokládaná cena stavby je 4,053 miliardy korun bez DPH. Na síti X to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Dvacetitisícový Náchod patří v Královéhradeckém kraji k městům nejvíce zatíženým dopravou. Vede přes něj veškerý tranzit do Polska. O stavbu obchvatu město usiluje přes 20 let.

​Rychlejší vlaky, nová nástupiště i zastávka v centru – končí opravy pardubického uzlu

1.6. – Cestující v Pardubicích již mohou využívat moderní nástupiště, která jsou pohodlně dostupná výtahy a eskalátory. Některé vlaky navíc začnou zajíždět na novou zastávku, která je blíž centru krajské metropole. Jde o výsledek dvou staveb, které včera slavnostně ukončila Správa železnic na pardubickém hlavním nádraží. Modernizace začala v září 2020, celkové náklady dosahují téměř 6,36 miliardy korun. Na dalších 74 milionů korun vyšla výstavba zastávky Pardubice centrum. Zároveň začínají práce na zbývající části budovy hlavního nádraží.

​Dostavba Pražského okruhu se dotkne i středočeských silnic

31.5. – Dostavba Pražského okruhu mezi Běchovicemi a Štěrboholskou spojkou a přeložka silnice I/12 u Běchovic se dotkne i středočeské silniční sítě. Radní na svém včerejším zasedání vzali na vědomí návrh na uzavření smlouvy s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD), která řeší spolupráci při přípravě i realizaci nových silničních objektů. Poslední slovo budou mít zastupitelé.

spinner