Infrastruktura

​Kontroly železničních mostů neukázaly kritické závady, na třech budou dílčí omezení

17.12. – Dílčí omezení provozuschopnosti na třech mostech a preventivní častější prohlídky dalších devíti vzešly z mimořádných kontrol železničních mostů z předpjatého betonu v Česku. Diagnostické a statické kontroly 63 staveb neprokázaly kritické závady, které by vyžadovaly akutní zásah nebo zásadní omezení provozu. Informovala o tom Správa železnic. Celkem je na české železnici 167 mostů s konstrukcí z předpjatého betonu, zbylé organizace prohlédla dříve. Nyní se správa zaměří na kontrolu strategických přemostění.

​Příští rok dá Praha nejvíc peněz v investicích na dopravu, a to 8,3 miliardy Kč

4.12. – Vedení hlavního města plánuje příští rok vydat v investicích nejvíc peněz na dopravu, a to 8,29 miliardy korun. Nejvíc peněz půjde na stavbu metra D, a to přes čtyři miliardy. Další více než miliarda je určena na opravy komunikací. Vyplývá to z návrhu rozpočtu na příští rok, který schválili pražští radní. Celkem plánuje město proinvestovat přes 19,68 miliardy korun. Další peníze Praha dá na investice prostřednictvím svých firem. Návrh rozpočtu musí ještě projednat v prosinci zastupitelé.

​Satelitní mýto funguje v Česku dva roky, dopravci zaplatili přes 25 miliard Kč

2.12. – Na českých dálnicích a vybraných silnicích první třídy funguje už dva roky nový satelitní systém. Dopravci během té doby na mýtných poplatcích zaplatili více než 25 miliard korun. Systém zpracoval 1,96 milionu mýtných transakcí, kterými bylo zpoplatněno 6,7 miliardy projetých kilometrů. Nejvytíženější jsou v tuzemsku brněnské úseky dálnice D1. Sdělil to mluvčí společnosti CzechToll Miroslav Beneš. ´

Správa železnic vyhlásila soutěž na projektanta vysokorychlostní trati Podřipsko

29.11. - Správa železnic vyhlásila další veřejnou zakázku na dodavatele DÚR pro novou síť vysokorychlostních tratí (VRT). Úsek VRT Podřipsko je součástí trati Praha – Ústí nad Labem – Drážďany, která zajistí napojení českých železnic na evropskou vysokorychlostní infrastrukturu. Projektanti připraví detailní technická řešení trati nebo opatření na ochranu obyvatel a životního prostředí. Součástí dokumentace bude také organizace výstavby tohoto bezmála 60kilometrového úseku. Veřejná zakázka rovněž počítá s přípravou podkladů pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA) a také se zpracováním digitálního modelu ve standardu BIM.

Nejlepší nabídku na stavbu obchvatu Nové Paky ve výši 1,3 mld. dala firma Porr

29.11. - Nejvýhodnější nabídku v tendru na stavbu obchvatu Nové Paky na Jičínsku dala Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) společnost Porr. Nabídla cenu 1,31 miliardy korun bez DPH, tedy asi 80 procent předpokládané ceny. Na twitteru to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

V centru Náchoda vznikla místo železniční vlečky silnice, má ulevit dopravě

28.11. - V centru dvacetitisícového Náchoda vznikla nová silnice na místě bývalé železniční vlečky do místní teplárny. Řidičům ji město otevřelo v pátek odpoledne. Komunikace propojila Kladskou a Borskou ulici. Měla by ulevit dopravě v centru a zjednodušit cestu řidičům jedoucím ve směru od Hronova na Červený Kostelec a na náchodské sídliště Plhov. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

Správa železnic začala rekonstruovat železniční stanici Vsetín za 3,4 miliardy Kč

24.11. - Správa železnic dnes začala rekonstruovat železniční stanici Vsetín. Náklady jsou 3,376 miliardy korun bez DPH, hotovo by mělo být na začátku roku 2025. Stavbu provede sdružení společností OHLA ŽS, a.s., Strabag Rail a AŽD. Nová výpravní budova, která nahradí současnou, bude sloužit jako společný odbavovací terminál pro drážní i pro autobusovou dopravu. Budou vybudována tři nástupiště, vzniknou nové podchody i parkovací dům, řekl dnes novinářům generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Stavba obchvatu Klatov začala, odvede nákladní dopravu mimo město

23.11. - Obchvat Klatov na silnici I/27 je další stavbou, na kterou se čekalo desítky let. Převede tranzitní dopravu mezi Plzní a Železnou Rudou mimo centrum města, a zlepší tak životní prostředí i bezpečnost provozu na této komunikaci.

Druhé největší seřaďovací nádraží v České Třebové zůstane zachované

18.11. - Seřaďovací nádraží v České Třebové na Orlickoústecku zůstane zachované, zůstanou tedy i pracovní místa pro stovku lidí. Správa železnic původně počítala s jeho útlumem, uvedlo pardubické hejtmanství v tiskové zprávě.

Společnost AŽD získala další významnou zakázku v Bulharsku

16.11. - Společnost AŽD uzavřela smlouvu s řeckou stavební společností TERNA SA na dodávku zabezpečovacího zařízení pro projekt „Modernizace železniční tratě Sofie – Dragoman – srbská hranice, úsek Volujak – Dragoman“ vyhlášený na základě veřejné soutěže státní společností „Национална компания Железопътна инфраструктура“ (Národní železniční infrastruktura) v Bulharsku. Hodnota kontraktu činí 31,7 mil. BGN (cca 415 mil. Kč).

spinner