Infrastruktura

​Senát USA je o krok blíž schválení obřího balíku investic do infrastruktury

8.8. – Senát Spojených států se v sobotu překonáním procedurální překážky posunul o kousek blíž schválení složitě dojednávaného balíčku investic do infrastruktury v objemu jednoho bilionu USD (21,6 bilionu Kč). V hlasování plán podpořili senátoři z řad demokratů i republikánů. K tomu, aby balík, který patří k hlavním prioritám prezidenta Joea Bidena, prošel v Senátu, bude zapotřebí ještě více hlasů.

​Dvě pětiny vozovek v Olomouci vyžadují údržbu nebo opravu

8.8. – Více než dvě pětiny vozovek v Olomouci jsou ve špatném stavu a vyžadují v nejbližší době provedení údržby nebo opravy. Odborníci vypočítali, že do údržby vozovek ve městě by radnice měla ročně investovat zhruba stovku milionů korun.

​Ministerstvo dopravy chce, aby Středočeský kraj nerušil lokální tratě

6.8. – Ministerstvo dopravy chce jednat se Středočeským krajem o zachování provozu na lokálních železničních tratích. Rada kraje minulý týden rozhodla, že některé vlaky na 12 málo vytížených středočeských tratích nahradí autobusy, hejtmanství tím má ušetřit 52 milionů korun. Ministerstvo s tím nesouhlasí. Podle něj je třeba vzít v potaz sociální aspekt a investice do tratí v minulosti. Kdyby postupovaly stejně i ostatní kraje, bylo by zrušeno 100 až 150 lokálních tratí, řekl novinářům při návštěvě mladoboleslavského nádraží ministr dopravy Karel Havlíček. Předseda krajského výboru pro dopravu Ondřej Lochman, který spolu s hejtmančiným náměstkem pro regionální rozvoj Jiřím Snížkem během Havlíčkova briefingu stál mezi novináři, namítl, že zástupci kraje na problémy s financováním lokálních tratí upozorňovali už před šesti měsíci, ministerstvo ale podle něj na žádosti o pomoc nijak nereagovalo.

​O víkendu bude opět zprovozněna odpočívka na dálnici D5 u Rokycan

6.8. – Během tohoto víkendu dojde k opětovnému zprovoznění opravované odpočívky na dálnici D5 u Rokycan, kde od poloviny května probíhaly stavební úpravy. Odpočívka již nevyhovovala technickým parametrům, povrchy byly ve špatném stavu a také zde byl nedostatek parkovacích stání pro nákladní vozidla.

​Na D1 u Ostrovačic začalo betonování posledních metrů nového povrchu

6.8. – Práce na povrchu posledních desítek metrů dálnice z celé modernizace D1, která začala v roce 2013, dnes začaly na úseku u Ostrovačic na Brněnsku. Stroje budou cementobetonovou vrstvu pokládat dva dny, pak bude povrch zrát. První auta by po něm měla projet na konci srpna, dopravní omezení ale budou trvat až do začátku října, řekl dnes novinářům ředitel pražského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Tomáš Gross.

​Vláda bude schvalovat plán moderního zabezpečení železnice

6.8. – Česká železnice je průběžně vybavována moderním zabezpečením, postupně se zlepšuje zabezpečovací zařízení, modernizují se železniční přejezdy. Do oblasti jsou investovány miliardy korun ročně. Před schvalováním vládou je Plán moderního zabezpečení české železnice – implementace ETCS do roku 2040, který stanovuje harmonogram dalšího zavádění evropského automatického zabezpečovače ETCS různých úrovní na všechny tuzemské tratě. Každá úroveň ETCS zastaví vlak.

​Metrostav Infrastructure dodavatelem obchvatu Jihlavy, část JIH

5.8. – Kraj Vysočina potvrdil, že stavbu jižní části obchvatu Jihlavy provede společnost Metrostav Infrastructure. Ta v opakované soutěži vyhrála s nejnižší cenovou nabídkou ve výši 359 mil. Kč. Po uplynutí lhůty pro podání námitek ze strany ostatních účastníků bude podepsána smlouva. Vítězná firma předpokládá, že stavbu zahájí v říjnu, obchvat zprovozní do 30. 6. 2023 a dokončí do 31.8. 2023.

​Modernizace trati mezi Brnem a Adamovem za 2,4 miliardy korun začne v říjnu

4.8. – Rozsáhlá modernizace železniční trati mezi Brnem a Adamovem začne letos v říjnu, hotovo bude v roce 2023. Dodavatelem stavby za 2,4 miliardy korun bez daně je společnost Malada, kterou tvoří firmy Subterra, STRABAG Rail a Elektrizace železnic Praha. Projekt bude spolufinancovaný z programu CEF Blending, který je kombinací finančních prostředků z unijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a úvěru od Evropské investiční banky. Uvedla to mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Dálnice D1 by měla být po celkové rekonstrukci plně průjezdná počátkem října

2.8. - Dálnice D1 by měla být po celkové rekonstrukci plně průjezdná počátkem října. Po pondělním odstranění dopravního omezení mezi Mirošovicemi u Prahy a Hvězdonicemi na Benešovsku ve směru na Brno zbývá dokončit tři poslední úseky dálnice, řidiči je budou moci plně využívat zřejmě od prvního říjnového týdne, řekl včera novinářům ministr dopravy Karel Havlíček. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radka Mátla by měla poslední dopravní omezení zmizet z D1 o víkendu 2. a 3. října.

Metrostav Infrastructure mění vedení společnosti

30.7. - Novým ředitelem a předsedou představenstva společnosti Metrostav Infrastructure se 1. srpna stane Ing. Zdeněk Ludvík. Ve funkci vystřídá dosavadního ředitele Ing. Radima Čápa, Ph.D., který funkci opouští z osobních důvodů. Změnu potvrdilo představenstvo společnosti ve středu 28. července.

spinner