Infrastruktura

U Jihlavy začnou ve čtvrtek dvouleté opravy přivaděče k D1, omezí průjezdnost

8.3. - U Jihlavy začnou ve čtvrtek dvouleté opravy silničního přivaděče k dálnici D1, které budou stát 338 milionů korun bez daně. V obou jízdních pásech silnice číslo 38 bude do konce června zavřený levý pruh. Auta budou projíždět jedním pruhem, jejich rychlost bude omezená na 60 kilometrů v hodině. Vyplývá to z včerejší zprávy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Zeptali jsme se JUDr Vladislava Beneše, mluvčího společnosti Subterra, a. s.

Společnost Subterra je lídrem konsorcia, které vybuduje první úsek metra D mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. V současnosti se 65 procent obratu vaší společnosti realizuje v zahraničí. Nakolik změní nová zakázka tento poměr? A očekáváte, že se podíl tuzemských staveb zvýší i díky jiným zakázkám?

​Petr Košan (AFRY CZ): Všechny naše projekty připravujeme s důrazem na trvalou udržitelnost

Společnost AFRY CZ, s. r. o., spadá pod mezinárodní skupinu AFRY, která působí ve více než čtyřiceti zemích a realizuje projekty ve více než sto zemích celého světa. Její působení v České Republice nám přiblížil zástupce ředitele AFRY CZ Petr Košan.

​Ing. Bohuslav Čížek, Ph.D., MBA (SPČR): V infrastruktuře musíme přidat, zatím splněno rozhodně nemáme

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR) v lednu jednal na tripartitě mimo jiné o Green Dealu. Vyjádření k přechodu na nové technologie v souvislosti s připravenosti infrastruktury na tuto změnu nám za svaz poskytl ředitel jeho sekce hospodářské politiky Ing. Bohuslav Čížek, Ph.D., MBA.

​Bc. Jiří Svoboda, MBA: Úsek Ševětín – Nemanice by mohl být financován pomocí PPP

Železniční infrastrukturu v České republice charakterizuje v současnosti velká rozestavěnost. Jaké hlavní stavby budou letos realizovány, to nám přiblížil generální ředitel Správy železnic (SŽ) Bc. Jiří Svoboda, MBA.

​SPS: Stavební produkce v České republice v prosinci reálně vzrostla o 8,1 procenta

Stavební produkce v prosinci reálně meziročně vzrostla o 8,1 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání s prosincem 2020 zvýšila o 10,5 procenta a produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 2,2 procenta. Uvedl to Ing. Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS).

​Zeptali jsme se Michala Jurky, prezidenta společnosti Skanska Central Europe

Jak hodnotíte z hlediska výstavby dopravní infrastruktury loňský rok a jaký očekáváte vývoj v letošním roce?

​Vláda schválila rozpočet SFDI ve výši 127,6 miliardy korun

24.2. – Na stavby nových kilometrů dálnic, obchvatů měst a modernizaci železničních tratí má mít Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) celkem 127,6 miliardy korun. Z toho je pro letošní rok k dispozici z evropských zdrojů 46 miliard. Návrh rozpočtu SFDI schválila vláda, k projednání putuje do Poslanecké sněmovny.

​Evropský parlament schválil reformu silničních poplatků pro nákladní dopravu

21.2. – Na základě nových pravidel přijatých ve čtvrtek 17. února Evropským parlamentem se změní poplatky pro nákladní automobily založené na čase na poplatky založené na vzdálenosti. Parlament tak potvrdil dohodu s členskými státy o aktualizaci pravidel, která definují poplatky, jež mohou vlády uvalit na nákladní automobily a kamiony, ale také na autobusy, dodávky a osobní automobily využívající silnice transevropské dopravní sítě (TEN-T). Nová pravidla neuvalují na členské státy povinnost využití svých silnic zpoplatnit. Pokud se však rozhodnou tak učinit, budou muset pravidla EU dodržovat.

Praha představila návrh dopravních omezení v průběhu rekonstrukce Barrandovského mostu

20.2. - Náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr a zástupci Technické správy komunikací (TSK) společně představili ve středu 16. února 2022 v sále In­stitutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) CAMP zástupcům městských částí navrhovaná dopravní řešení v průběhu rekonstrukce Barrandovského mostu. Součástí prezentace byla i historie výstavby mostu, kompletní projektová příprava včetně diagnostiky a aktuální stav výběru zhotovitele stavby.

spinner