Infrastruktura

Ing. Zdeněk Ludvík: I přes potíže vyvolané pandemií jsme všechny zakázky dokončili včas

Společnost Metrostav Infrastructure je jednou z předních českých firem, které se zaměřují na dopravní stavitelství. Její současné aktivity v oblasti výstavby dopravní infrastruktury i plány do budoucna nám přiblížil ředitel a předseda představenstva Ing. Zdeněk Ludvík.

​Martin Kupka (MD): V investicích do dopravní infrastruktury nechceme škrtat, tempo hodláme udržet

Vláda v rámci vládního prohlášení představila pro oblast dopravy řadu ambiciózních kroků a některé již i začala provádět. O vyjádření, jak při jejich realizaci hodlá dále postupovat, jsme požádali nového ministra dopravy Martina Kupku.

Zeptali jsme se Ivety Štočkové, tiskové mluvčí společnosti Eurovia CS, a. s.

Jaký byl z vašeho pohledu loňský rok v oblasti výstavby dopravní infrastruktury a jaký očekáváte vývoj v letošním roce?

​Roman Kokšal: Certifikát kompatibility s ETCS na českých tratích je dalším plusem Vectronů

Lokomotiva Siemens Vectron získala na konci loňského roku jako první provozované vozidlo v ČR certifikát kompatibility s evropským zabezpečovacím systémem ETCS, kterým se postupně vybavují i české tratě. Na to, jak náročné bylo získat podobný certifikát i jak bude pokračovat další vývoj těchto zákazníky oblíbených univerzálních lokomotiv jsme se zeptali generálního ředitele společnosti Siemens Mobility ČR Romana Kokšala.

Strategickou železniční trať na letiště bude projektovat AFRY

15.2. – AFRY vyhrála zakázku na projekt strategické novostavby kolejového napojení na pražské letiště, vč. nového přestupního terminálu Dlouhá Míle. Akce je součástí jednoho z nejrozsáhlejších domácích infrastrukturních záměrů v oblasti železniční dopravy. Zakázky na železniční novostavby se v ČR vypisují zřídka.

Praha má firmu na opravu Barrandovského mostu, začne v květnu

12.2. - Druhou část rekonstrukce Barrandovského mostu pro Prahu udělá za 594,5 milionu korun firma Porr. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí městské Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Rekonstrukce mostu začne v první polovině května a potrvá čtyři roky. Soutěží se podle firmy podařilo zkrátit letošní dopravní omezení z původně plánovaných 180 na 110 dní, kdy bude provoz na mostě omezen vždy v jednom ze čtyř pruhů v každém směru. Přípravu prací v poslední době kritizovala opoziční ODS.

Obchvat Nové Paky postaví za 1,3 mld. korun firma Porr, začne na jaře

11.2. - Obchvat Nové Paky na Jičínsku postaví za 1,31 miliardy korun bez DPH společnost Porr. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) vybralo její nabídku jako nejvýhodnější. „Stavba má vydané pravomocné stavební povolení a zahájení stavby plánujeme na začátek druhého čtvrtletí 2022,“ uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Obchvat by měl být hotový v roce 2025.

ŘSD žádá o vydání stavebního povolení na úsek dálnice D35 Janov - Opatovec

11.2. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požádalo o vydání stavebního povolení na úsek dálnice D35 Janov – Opatovec. ČTK to zjistila na úřední desce Pardubického kraje. Úsek je nejvíce připraven k výstavbě, nenavazuje však na žádný již dokončený, a zůstane tak na trase dálnice izolován. Na konci roku 2021 bylo vykoupeno 66 procent potřebných pozemků.

Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje se musí kvůli železnici změnit

10.2. - Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje se musí kvůli vysokorychlostní železnici aktualizovat. Zabývat se tím budou krajští zastupitelé na konci února. O trase koridoru Praha – Drážďany zatím rozhodnuto není. Výhrady k různým variantám mají obce na Litoměřicku či Chlumec na Ústecku. Krajští radní žádnou z variant neupřednostňují, řekl to včera novinářům hejtman Jan Schiller.

Projekt modernizace železničního uzlu Česká Třebová získal územní rozhodnutí

8.2. - Správa železnic (SŽ) získala územní rozhodnutí na modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. ČTK to zjistila z dokumentu na úřední desce Pardubického kraje. Stavět by se pak mělo začít koncem roku 2023 a práce potrvají 68 měsíců. Stavba bude největší ucelenou modernizací železničního uzlu v síti Správy železnic, náklady se odhadují na 10,4 miliardy korun. Uzel Česká Třebová je důležitý pro osobní i nákladní železniční dopravu, poslední zásadní rekonstrukcí přitom podstoupil v 50. letech minulého století.

spinner