Infrastruktura

​Několik regionálních tratí bude testováno pro provoz vlaků na vodíkový pohon

3.2. – Na české železnici bude otestováno několik regionálních tratí pro provoz vodíkových vlaků. Pilotní analýzu provede norská společnost SINTEF na 113 kilometrů dlouhé trati mezi Ústím nad Labem, Děčínem a Českou Lípou, následně budou vybrány i další tratě. Uvedl to Výzkumný ústav železniční (VUZ), který se na projektu také podílí. Zatím bylo pro vodíkové vlaky vytipováno 16 tratí.

​AFRY CZ: Revoluční tunel pod centrem Zlína potvrdila studie proveditelnosti

2.2. – Město Zlín chce zklidnit dopravu v širším centru a odstranit průjezd aut přímo historickým středem. Řešením má být tunel. Záměr tohoto revolučního konceptu právě potvrdila studie proveditelnosti. Zpracovala ji architektonická, projekční a inženýrská společnost AFRY. Co navrhuje? Jaké jsou odhadované náklady investice a jak vypadají vizualizace projektu?

​ŘSD letos opraví 80 km středočeských dálnic a silnic I. třídy

2.2. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos opraví 80 kilometrů středočeských dálnic a silnic I. třídy, loni to bylo 50 kilometrů. Investice přesáhnou 4,5 miliardy korun, v částce nejsou náklady na stavbu dalších úseků dálnice D6 a obchvatů. Naplánovaná je také rekonstrukce více než 20 mostů, z toho zásadní bude oprava mostu Šmejkalka na D1 poblíž Mirošovic. Počítá se také se stavbou protihlukových stěn podél dálnic D0, D5 a D8. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.


​ŘSD začne stavět část D3 Třebonín-Kaplice za 1,87 miliardy korun

1.2. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne v pátek 4. února stavět část dálnice D3 Třebonín – Kaplice za 1,87 miliardy Kč. První práce zahrnující skrývku ornice potrvají do konce března. Řekl to mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Úsek Třebonín-Kaplice dlouhý 8,5 kilometru by se měl stavět tři roky. Postaví ho firma Metrostav Infrastructure.

​Lokomotiva Siemens Vectron prošla jako první v ČR testy kompatibility s ETCS

31.1. – Lokomotiva Siemens Vectron absolvovala úspěšně poslední kompatibilní testy s ETCS loni v listopadu a stala se tak prvním typem v ČR provozovaného železničního vozidla, které prokázalo kompatibilitu jak s ETCS tratí podle základní specifikace 2, tak i s ETCS tratí podle základní specifikace 3. K testování byla využita lokomotiva číslo 193 901 s palubní částí ETCS dle základní specifikace 3 provozovatele Správy železnic a lokomotiva 383 012 s palubní částí ETCS dle základní specifikace 2 provozovatele ČD Cargo. Jak Správa železnic, tak ČD Cargo výrazným způsobem přispěly k úspěšnému provedení testů kompatibility. Informovala o tom společnost Siemens Mobility

​Oprava příjezdové haly budějovického vlakového nádraží skončí ještě letos

31.1. – Oprava příjezdové haly českobudějovického vlakového nádraží bude hotová do konce letošního roku. Všechny práce na opravě nádraží potrvají do července 2023. Nejpozději v prosinci dokončí dělníci také obnovu píseckého nádraží. Letos v květnu bude hotová modernizace nádražní budovy ve Veselí nad Lužnicí. Řekla to mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

​ŘSD: Nejvýhodnější nabídku na přeložku silnice u Postřelmova podal Strabag

30.1. – Nejvýhodnější nabídku na chystanou stavbu přeložky silnice I/11 z Postřelmova do Chromče na Šumpersku podala společnost Strabag. Její cenová nabídka 317,6 milionu korun je o 20 procent nižší, než byla předpokládaná cena 397 milionů korun. Podáno bylo osm nabídek. „Stavba, která je čtyři kilometry dlouhá a navazuje na realizovaný obchvat Bludova, má v právní moci stavební povolení,“ oznámil na twitteru šéf šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

​Správa železnic letos zprovozní na jihu Čech dva úseky koridoru

28.1. – Správa železnic (SŽ) letos zprovozní v jižních Čechách dva úseky IV. železničního koridoru. Od července začnou jezdit vlaky v části Sudoměřice – Votice, od září v části Soběslav – Doubí. Mezi Sudoměřicemi a Voticemi bude od dubna tříměsíční výluka. Letos začne SŽ také stavět nový most v Červené nad Vltavou na Písecku. Informovala o tom mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Správa železnic má zaplatit ČEZ přes 1,5 miliardy korun za neodebranou elektřinu

28.1. – Správa železnic má podle rozhodnutí Městského soudu v Praze zaplatit 858 milionů korun energetické společnosti ČEZ Prodej za neodebranou elektřinu v roce 2011. K tomu musí uhradit úroky za přibližně 700 milionů korun. Správa železnic se může proti verdiktu odvolat. Příští měsíc by měl navíc soud rozhodovat i o obdobné sumě za rok 2010.

​MD: VRT do Brna a Ostravy jsou podle studií ekonomicky obhajitelnou investicí

26.1. – Vysokorychlostní tratě (VRT) do Brna a Ostravy mají větší ekonomický přínos, než je výše plánované investice. Ukázaly to studie proveditelnosti, které schválila Centrální komise Ministerstva dopravy. Konkrétně se to týká VRT Praha-Brno-Břeclav a (Brno)-Přerov-Ostrava. Společně s již schválenou studií proveditelnosti z konce roku 2020 na trať z Prahy do Drážďan je tak k dispozici ekonomické zdůvodní pro základní kostru systému rychlých železničních spojení v České republice. Informovalo o tom Ministerstvo dopravy.

spinner