Infrastruktura

​Česká republika je premiantem v zavádění zabezpečovače ETCS na železnici

5.3. – Česká republika je v Evropě premiantem v zavádění automatického zabezpečovače ETCS na železnici. Uvedli to zástupci oboru po včerejším jednání na ministerstvu dopravy, které mělo za cíl sjednotit postup při zavádění systému. Ministr dopravy Martin Kupka řekl, že problémy, které byly ve zkušebním provozu, se daří odstraňovat. Druhý zatěžkávací test ETCS se uskutečnil v noci z 2. března mezi Berounem a Ejpovicemi, nevyskytla se při něm žádná chyba. Do června se plánuje dalších pět zkoušek. Systém ETCS funguje jako nezávislý dohled nad vlaky, který automaticky zasáhne v okamžiku chyby strojvedoucího nebo při jiné nežádoucí situaci a nouzově zabrzdí vlak.

​Příprava prvního PPP projektu na železnici pokročila do další fáze

4.3. – S výběrem koncesionáře pro výstavbu nového železničního spojení z Prahy na Letiště Václava Havla formou PPP pomohou společnosti Deloitte; Česká spořitelna; advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný; AFRY a jimi nominovaní odborníci na ekonomicko-finanční, právní a technické poradenství z Česka i ze zahraničí.

​Alstom a Správa železnic podepsaly dohodu o úzké spolupráci při zavádění ETCS

4.3. – Společnosti Alstoma Správa železnic, vlastník a provozovatel železničních tratí v Česku, podepsaly v lednu letošního roku memorandum o spolupráci při zavádění jednotného řešení vlakového zabezpečovače ETCS (European Train Control System). Obě strany se zavazují k úzké spolupráci za účelem bezproblémového zavedení systému tak, aby byla Správa železnic schopna zahájit od 1. ledna následujícího roku plnohodnotný provoz tohoto systému.

​Dálniční známka by měla podle ministra dopravy znovu zdražit od ledna 2025

3.3. – Cena dálniční známky by se měla znovu zvednout od ledna příštího roku. Růst by měla podle vývoje inflace. V dnešním pořadu Týden v politice České televize to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Přesnou částku, o kterou se známka zdraží, zveřejní ve druhé polovině letošního roku. Cena se změnila naposledy 1. března. U ročního kuponu vzrostla z 1500 na 2300 korun.

​Stát loni na dálničních známkách vybral 6,49 miliardy korun, meziročně více

1.3. – Řidiči v České republice loni za dálniční známky zaplatili 6,49 miliardy korun, meziročně o téměř 11 procent více. V roce 2022 stát vybral 5,85 miliardy korun. Vzrostl také celkový počet prodaných vinět, a to téměř o 13 procent na 8.331.877 kusů. Uvedl to státní podnik Cendis, který prodej elektronických dálničních známek spravuje. Podnik očekává vyšší prodeje i v letošním prvním čtvrtletí, a to kvůli zdražení dálničních známek od 1. března.

Zeptali jsme se Ivety Štočkové, tiskové mluvčí VINCI Construction CS, a. s.

Výstavba dálnice D4 letos vstupuje do závěrečné fáze. Jakou máte zkušenost s její realizací formou PPP a jaká je podle vás perspektiva této formy financování při realizaci dalších infrastrukturních projektů v ČR?

​SŽ musí kvůli stavbě rychlé tratě na jižní Moravě zpracovat řadu dalších studií

28.2. – Správa železnic musí vypracovat řadu nových studií a několik jich doplnit a aktualizovat, aby mohla usilovat o získání kladného posudku EIA pro stavbu vysokorychlostní tratě z Modřic do Rakvic na jižní Moravě. Vyplývá to z dokumentu na Informačním portálu EIA. Zda a do jaké míry mohou nově uložené povinnosti posunout plánovaný termín zahájení výstavby v roce 2027, bude Správa železnic vědět až na základě podrobného prostudování závěrů zjišťovacího řízení, řekl mluvčí Dušan Gavenda.

​Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu dálnice D35 Křelov–Slavonín

28.2. – Ředitelství silnic a dálnic včera 27. února zahájilo stavbu dálnice D35 v úseku Křelov–Slavonín. Po dokončení stavby bude dokončen západní obchvat Olomouce, zároveň vznikne nepřerušený tah D35 mezi Mohelnicí a Lipníkem nad Bečvou. Uvedl to Václav Koblenc ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Zeptali jsme se Jiřího Svobody, generálního ředitele Správy železnic

Velkým omezením pro výkony dopravců byla v posledních letech častá omezení na infrastruktuře a chybějící koordinace výluk na mezinárodní úrovni. Lze letos očekávat již zlepšení, především z pohledu nákladních dopravců?

Přerov žádá u vysokorychlostní trati stavbu tunelu, s ohledem na přírodu

26.2. - Vedení Přerova požaduje u připravované stavby vysokorychlostní trati u jeho místních částí stavbu tunelu, která by byla ohleduplnější ke krajině a životnímu prostředí. Trať podle zástupců města zasáhne do místních částí Vinary, Čekyně a Předmostí a dotýkala by se tamních kopců, které jsou chráněným územím. Město uvedlo, že by dvoukilometrová varianta tunelu byla z hlediska zásahu do okolního terénu nejvhodnější a nejcitlivější. ČTK to sdělila mluvčí radnice Lenka Chalupová. Podle Správy železnic (SŽ) je trať navržena šetrně, co nejdál od obytných domů a vyhýbá se chráněnému území.

spinner