Infrastruktura

​ŘSD je připraveno modernizovat a rozšířit na D1 odpočívku Střechov

25.1. – „Ve středočeské části dálnici D1 v kilometru 52 ve směru na Prahu jsme připravení modernizovat a rozšířit další odpočívku. Odpočívka Střechov je jedna z těch původních, které byly vybudovány v 70. letech 20. století v rámci výstavby D1 a již v té době zde také byla čerpací stanice pohonných hmot. Kapacitně se jedná o velkou odpočívku s motorestem, jejíž část umístěná ve směru na Brno prošla modernizací v roce 2019.“ Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

TSK podepsala smlouvu na rekonstrukci Libeňského mostu

24,1. - Technická správa komunikací (TSK) v úterý 18. ledna 2022 podepsala smlouvu na rekonstrukci Libeňského soumostí. Veřejné zakázky se aktivně zúčastnilo pět společností. Nejúspěšnějším uchazečem se stala společnost Metrostav TBR s nabídkovou cenou 2,181 miliardy korun bez DPH a navrhovanou dobou výluky tramvajových tratí 365 dnů. Druhé bylo sdružení firem Strabag, Eurovia CS, SMP CZ a Pragoprojekt s nabízenou cenou 3,628 miliardy korun bez DPH a dobou výluky tramvajových tratí 480 dnů. Výběr dodavatele proběhl podle standardů FIDIC – Yellow Book, tedy projekt typu Design & Build, kdy zhotovitel je zároveň projektantem i realizátorem.

Správa železnic v loňském roce doplnila závorami dalších 70 přejezdů

22.1. - V roce 2021 došlo k dalšímu výraznému zvýšení bezpečnosti na kříženích železničních tratí se silnicemi. Správa železnic na své síti zmodernizovala 186 přejezdů, na 108 z nich při tom došlo ke zvýšení úrovně jejich zabezpečení. Trend zvyšování bezpečnosti je patrný i ze statistik mimořádných událostí. Při střetech na železničních přejezdech loni přišlo o život o 12 lidí méně než v předchozím roce.

Dělníci zahájí terénní úpravy u nového mostu v Olomouci, otevřen bude v létě

21.1. - Stavbaři v příštích týdnech upraví terén v okolí nového mostu na Masarykově třídě v Olomouci, jehož stavba je součástí rozsáhlých protipovodňových úprav v této části města. Most poté napojí na přilehlé komunikace. Pro tramvajovou a automobilovou dopravu se má otevřít v červenci. ČTK to dnes řekl investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.

Na exitu D7 Kněževes u Prahy přibudou nové pruhy, zvýší plynulost dopravy

21.1. - Na třetím kilometru dálnice D7 u Kněževsi u Prahy přibudou nové odbočovací a připojovací pruhy. Zvýší plynulost dopravy i bezpečnost. Stavba má začít v roce 2023 a bude stát kolem 140 milionů korun bez DPH. Ministerstvo dopravy zahájilo v polovině ledna stavební řízení, uvedl v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Stavba úseku D7 na Lounsku začne v únoru, ŘSD uzavřelo smlouvu

19.1. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavřelo smlouvu na výstavbu téměř 4,5 kilometru dlouhého úseku dálnice D7 u Chlumčan na Lounsku. Za přibližně 1,18 miliardy korun ho vybuduje společnost Metrostav Infrastructure. Předpokládaný termín zahájení stavby je letos v únoru, informoval dnes na twiiteru ředitel ŘSD Radek Mátl.

Na Vysočině letos ŘSD dokončí opravy tahu I/37, spravovat začne přivaděč k D1

17.1. - Na státních silnicích I. třídy v Kraji Vysočina bude letos Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončovat opravy na tahu 37 ve Žďáru nad Sázavou a mezi Ostrovem nad Oslavou a Křižanovem. Potíže v dopravě se dají čekat kvůli zahájení stavebních prací na silnici 38 mezi Jihlavou a nájezdem k dálnici D1. Na stejném tahu v Jihlavě bude navíc letos zjara na dva měsíce zavřený tunel. Vyplývá to z tiskové zprávy ŘSD a z údajů, které ČTK poskytla ředitelka jihlavského ŘSD Marie Tesařová.

Přestavba a modernizace nádraží v Brně-Králově Poli má začít příští rok

16.1. - Přestavba a modernizace královopolského nádraží v Brně by měla začít příští rok. Správa železnic (SŽ) dokončuje dokumentaci pro stavební povolení a na jaře by o ně chtěla žádat, řekla ČTK mluvčí SŽ Nela Friebová. Náklady stavby by se měly pohybovat okolo 2,5 miliardy korun.

Dopravní legislativa 2022: Urychlování výstavby, aktualizace bodového systému a pomoc s přípravou vysokorychlostních tratí

15.1. - Ministerstvo dopravy plánuje tento rok předložit vládě k projednání pět návrhů zákonů. Posuzovat bude rovněž potřebu úpravy právních předpisů pro stavbu vysokorychlostních tratí. Největší změny čekají ve druhé polovině roku zákon o silničním provozu, jehož novela aktualizuje sankční systém pro řidiče. Minis­terstvo předloží také návrh novely liniového zákona k urychlení výstavby vybrané dopravní infrastruktury, změny budou dále v drážním zákoně nebo v zákoně o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Úpravy budou navržené na základě nových předpisů Evropské unie a zkušeností získaných dosavadní praxí v daných oblastech. 

ŘSD připravuje rozšíření odpočívky na D8 u Klíčan

14.1. - Na žádost ŘSD zahájil v tomto týdnu Krajský úřad Středočeského kraje, Odbor územního plánování a stavebního rozvoje územní řízení k rozšíření odpočívky Klíčany v km 2,85 pravého jízdního pásu dálnice D8. Koncepce úpravy vychází ze stávajícího řešení odpočívky, především v návaznosti na stávající dispoziční uspořádání čerpací stanice a možnosti připojení na dálnici D8. Projekt úpravy reflektuje aktuální Koncepcí dálničních odpočívek ŘSD a již také zohledňuje záměr budoucího rozšíření dálnice D8 v uspořádání 3+3 jízdní pruhy.

spinner