Infrastruktura

​Oprava příjezdové haly budějovického vlakového nádraží skončí ještě letos

31.1. – Oprava příjezdové haly českobudějovického vlakového nádraží bude hotová do konce letošního roku. Všechny práce na opravě nádraží potrvají do července 2023. Nejpozději v prosinci dokončí dělníci také obnovu píseckého nádraží. Letos v květnu bude hotová modernizace nádražní budovy ve Veselí nad Lužnicí. Řekla to mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

​ŘSD: Nejvýhodnější nabídku na přeložku silnice u Postřelmova podal Strabag

30.1. – Nejvýhodnější nabídku na chystanou stavbu přeložky silnice I/11 z Postřelmova do Chromče na Šumpersku podala společnost Strabag. Její cenová nabídka 317,6 milionu korun je o 20 procent nižší, než byla předpokládaná cena 397 milionů korun. Podáno bylo osm nabídek. „Stavba, která je čtyři kilometry dlouhá a navazuje na realizovaný obchvat Bludova, má v právní moci stavební povolení,“ oznámil na twitteru šéf šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

​Správa železnic letos zprovozní na jihu Čech dva úseky koridoru

28.1. – Správa železnic (SŽ) letos zprovozní v jižních Čechách dva úseky IV. železničního koridoru. Od července začnou jezdit vlaky v části Sudoměřice – Votice, od září v části Soběslav – Doubí. Mezi Sudoměřicemi a Voticemi bude od dubna tříměsíční výluka. Letos začne SŽ také stavět nový most v Červené nad Vltavou na Písecku. Informovala o tom mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Správa železnic má zaplatit ČEZ přes 1,5 miliardy korun za neodebranou elektřinu

28.1. – Správa železnic má podle rozhodnutí Městského soudu v Praze zaplatit 858 milionů korun energetické společnosti ČEZ Prodej za neodebranou elektřinu v roce 2011. K tomu musí uhradit úroky za přibližně 700 milionů korun. Správa železnic se může proti verdiktu odvolat. Příští měsíc by měl navíc soud rozhodovat i o obdobné sumě za rok 2010.

​MD: VRT do Brna a Ostravy jsou podle studií ekonomicky obhajitelnou investicí

26.1. – Vysokorychlostní tratě (VRT) do Brna a Ostravy mají větší ekonomický přínos, než je výše plánované investice. Ukázaly to studie proveditelnosti, které schválila Centrální komise Ministerstva dopravy. Konkrétně se to týká VRT Praha-Brno-Břeclav a (Brno)-Přerov-Ostrava. Společně s již schválenou studií proveditelnosti z konce roku 2020 na trať z Prahy do Drážďan je tak k dispozici ekonomické zdůvodní pro základní kostru systému rychlých železničních spojení v České republice. Informovalo o tom Ministerstvo dopravy.

​ŘSD je připraveno modernizovat a rozšířit na D1 odpočívku Střechov

25.1. – „Ve středočeské části dálnici D1 v kilometru 52 ve směru na Prahu jsme připravení modernizovat a rozšířit další odpočívku. Odpočívka Střechov je jedna z těch původních, které byly vybudovány v 70. letech 20. století v rámci výstavby D1 a již v té době zde také byla čerpací stanice pohonných hmot. Kapacitně se jedná o velkou odpočívku s motorestem, jejíž část umístěná ve směru na Brno prošla modernizací v roce 2019.“ Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

TSK podepsala smlouvu na rekonstrukci Libeňského mostu

24,1. - Technická správa komunikací (TSK) v úterý 18. ledna 2022 podepsala smlouvu na rekonstrukci Libeňského soumostí. Veřejné zakázky se aktivně zúčastnilo pět společností. Nejúspěšnějším uchazečem se stala společnost Metrostav TBR s nabídkovou cenou 2,181 miliardy korun bez DPH a navrhovanou dobou výluky tramvajových tratí 365 dnů. Druhé bylo sdružení firem Strabag, Eurovia CS, SMP CZ a Pragoprojekt s nabízenou cenou 3,628 miliardy korun bez DPH a dobou výluky tramvajových tratí 480 dnů. Výběr dodavatele proběhl podle standardů FIDIC – Yellow Book, tedy projekt typu Design & Build, kdy zhotovitel je zároveň projektantem i realizátorem.

Správa železnic v loňském roce doplnila závorami dalších 70 přejezdů

22.1. - V roce 2021 došlo k dalšímu výraznému zvýšení bezpečnosti na kříženích železničních tratí se silnicemi. Správa železnic na své síti zmodernizovala 186 přejezdů, na 108 z nich při tom došlo ke zvýšení úrovně jejich zabezpečení. Trend zvyšování bezpečnosti je patrný i ze statistik mimořádných událostí. Při střetech na železničních přejezdech loni přišlo o život o 12 lidí méně než v předchozím roce.

Dělníci zahájí terénní úpravy u nového mostu v Olomouci, otevřen bude v létě

21.1. - Stavbaři v příštích týdnech upraví terén v okolí nového mostu na Masarykově třídě v Olomouci, jehož stavba je součástí rozsáhlých protipovodňových úprav v této části města. Most poté napojí na přilehlé komunikace. Pro tramvajovou a automobilovou dopravu se má otevřít v červenci. ČTK to dnes řekl investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.

Na exitu D7 Kněževes u Prahy přibudou nové pruhy, zvýší plynulost dopravy

21.1. - Na třetím kilometru dálnice D7 u Kněževsi u Prahy přibudou nové odbočovací a připojovací pruhy. Zvýší plynulost dopravy i bezpečnost. Stavba má začít v roce 2023 a bude stát kolem 140 milionů korun bez DPH. Ministerstvo dopravy zahájilo v polovině ledna stavební řízení, uvedl v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

spinner