6. července 2025

7.7. - Určitě jste mnozí vás v dětství hráli hru Monopoly. Každý hráč dostane figurku (já samozřejmě rád hrál s Aurorou), nějaký peníz do začátku a pak už se skáče dle hozených kostek dokola hracího pole, nakupují se dle uvážení podíly v jednotlivých okrscích a podnicích a poté se inkasuje od protihráče „vstupné“ na vlastněné políčko. Samozřejmě že jde trochu i o štěstí, komu padne lepší kostka, ale v zásadě jde o promyšlenou strategii a následně dravý kapitalismus. Hra obvykle končí postupnými krachy méně šťastných a/nebo uvážlivých hráčů, aby nakonec zbyl jediný vítěz – plus bankéř, ten zkrachovat v této hře prakticky nemůže.
Námořní byznys v letošním roce (a s postupujícími měsíci stále více) tuto hru nápadně připomíná. Poté, co se pohnula škatulata jednotlivých aliancí, resp. jejich významných členů (připomínám překvapivé spojení Maersk Line a Hapag-Lloyd) a viditelně začínají uvadat menší rejdaři na konci první desítky (vlastně jen desítky, o moc víc hráčů již v segmentu světové kontejnerové přepravy nezbylo), se objevil ještě jeden fenomén - solitérní rejdařská společnost MSC, vlastněná rodinou Aponte. Tato společnost zahájila svou globální činnost před cca 40 lety a dlouhou dobu doháněla jiné giganty (především ony dva výše jmenované). Budování sítě se na chvíli zúčastnil i autor tohoto sloupku v době, kdy se s každou odplouvající lodí na lince do Jižní Afriky a Austrálie (matně připomínající dnešní stav po zablokování Rudého moře!) chodil agent rozloučit, a než se plavidlo z nekonečně dlouhé plavby vrátilo, pomalu zapomněl jeho jméno (trochu přeháním, milé děti, ale tenkrát byl email čerstvou novinkou a knihovalo se po dálnopisu a faxu). V té době byl na prvním místě zákazník-speditér, který doplňoval celou přepravu o službu na kontinentech, tedy od přístavu po místo vykládky. Služba rejdaře se omezovala výhradně na rozsah přístav-přístav a dodržení jízdních řádů se považovalo za běžný standard.
Ta doba je zjevně nenávratně pryč. Rejdaři začali hrát svoje Monopoly na ploše, kam už nejsou speditéři coby dříve vážení zákazníci zváni – jim navíc zbylo mnohem méně políček v jejich hře pro akumulaci. Zásadním hybatelem trhu je pouze konkurence mezi velkými rejdaři, která když – ať již z jakýchkoliv důvodů – chybí, trh se křiví. Viděli jsme to za covidu, vidíme to ale překvapivě znovu i dnes. I přes „klesající zisky“ (Podle hodnocení oborové služby Alphaliner klesla průměrná marže EBIT devíti největších světových společností v oblasti liniové dopravy na 18,1 procenta, což představuje pokles z 25,8 procenta ve čtvrtém čtvrtletí a 38,4 procenta ve třetím čtvrtletí roku 2024) všichni mají překvapivě stále dost prostředků na investice.
AP Moller – Maersk energicky pokračuje v modernizaci své flotily: 18. června byla v jihokorejském Ulsanu v závodě Hyundai Heavy Industries (HHI) pokřtěna loď „Berlin Mærsk“ – první ze šesti nových kontejnerových lodí s duálním pohonem na metanol a kapacitou 17 480 TEU.
Švýcarská MSC si objednala až šest nově postavených lodí o kapacitě 22 000 TEU v loděnici China Merchants Heavy Industries Haimen. Současný "nákupní košík" kontejnerových lodí MSC čítá 125 plavidel s celkovou kapacitou 2,04 milionu TEU. Šest ohlášených objednávek u společnosti CMHI by zvýšilo objem jejích objednávek o 132 000 TEU, což je již nyní největší objem objednávek na světě před společnostmi CMA CGM s 1,5 milionu TEU a Cosco s 1 milionem TEU. Největší světový kontejnerový přepravce tak čítá včetně novostaveb přibližně 6,67 mil. TEU přepravní kapacity, což mu zajišťuje přibližně 20% podíl na celosvětově provozované flotile.
Na hrací ploše Monopolů se však objevuje nový fenomén - některým rejdařům rychle roste apetit i v oblasti provozování přístavů. MSC bude brzy kontrolovat přístavní skupiny s výkonem těsně pod 200 mio TEU, jakmile bude dokončen obchod s čínsko-hongkongskou skupinou Hutchison. To bude znamenat pro rejdaře 15% podíl na celkové světové kapacitě kontejnerových přístavů. Toto však není jediná transakce do celkových 196 mio pod značkou MSC Terminal Investment (TiL), přibydou i HHLA a Africa Global Logistics.
Francouzská společnost CMA CGM podepsala dohodu se společností Saigon Newport Corporation (SNP) o výstavbě nového hlubokomořského terminálu v Haiphongu v severním Vietnamu v hodnotě 600 milionů dolarů. Dohoda se týká návrhu, výstavby a provozu terminálů 7 a 8 společnosti Lach Huyen, které se nacházejí v oblasti Lach Huyen v provincii Haiphong. Terminál bude mít kapacitu 1,9 mil. TEU a bude uveden do provozu v roce 2028. Podle americké publikace "Bloomberg" se o podíl v transakci Hutchison hlásí i čínská lodní skupina Cosco. HMM hodlá oznámila záměr rozšířit svůj terminál v Algeciras atd.
Jeden by mohl nabýt dojmu, že se blíží vyvrcholení celé hry. Ještě že tu máme světově aktivní politiky, kteří dokážou vnést do tohoto dramatu trochu nejistoty …
Petr Rožek
Ilustrační foto: Pixabay