COVID-19

​Německá policie zpřísnila kontroly na frankfurtském letišti

25.1. – Německá policie zpřísnila na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem kontroly u příletů z epidemicky vysoce rizikových zemí. Německo od včerejška považuje kvůli prudkému šíření koronavirové nákazy za vysoce rizikovou i Českou republiku. Cestující z Česka a dalších takových zemí se musejí připravit na přísnější kontroly a zejména mít potvrzení o negativním testu na koronavirus.

​IAG dá kvůli pandemii za Air Europa jen polovinu dohodnuté částky

24.1. – Skupina International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další letecké společnosti, převezme španělské aerolinky Air Europa jen za 500 milionů EUR (13 miliard Kč). Původně se dohodla na jedné miliardě EUR, dohodnutou cenu ale srazily na polovinu dopady pandemie.

​Polské aerolinky LOT zruší kvůli koronaviru 300 pracovních míst

24.1. – Polské aerolinky LOT zruší kvůli koronavirové krizi až 300 pracovních míst. Asi 150 míst přestane existovat v první polovině letošního roku, s dalšími 150 lidmi se LOT rozloučí v příštích dvou letech, kdy budou postupně odcházet do starobního důchodu. Společnost uvádí, že přímo a ve firmách, které jsou na ni navázané, zaměstnává na 8000 lidí.

​Letiště Praha odbavilo za loňský rok téměř 3,7 milionu cestujících

​Letiště Praha odbavilo za loňský rok téměř 3,7 milionu cestujících Premium

23.1. – Za celý rok 2020 bylo na Letišti Václava Havla Praha odbaveno celkem 3 665 871 cestujících. Na provoz letiště měla bezprecedentní dopad pandemie onemocnění COVID-19, zejména pak související zavedené restrikce pro cestování a celosvětový pokles poptávky po létání. Z tohoto důvodu bylo v porovnání s rokem 2019 odbaveno o 79 % cestujících méně.

​Letový provoz v ČR loni klesl o 58 procent, byl nejslabší za devatenáct let

22.1. – Koronavirová krize vrátila intenzitu letecké dopravy o téměř dvě desítky let nazpět. Letový provoz v Česku loni klesl na 379 535 letů, což je meziročně o 58,1 procenta méně. Objem provozu tak byl pod úrovní z roku 2002. Uvedlo to Řízení letového provozu (ŘLP). Ještě výrazněji klesl provoz na tuzemských letištích. Letos dopravci očekávají postupné oživování dopravy.

​Bratislavské letiště odbavilo nejméně cestujících od roku 2002

21.1. – Bratislavské Štefánikovo letiště loni odbavilo nejméně cestujících za posledních 18 let. Kvůli dopadům pandemie včetně omezení letů prošlo branami největšího letiště na Slovensku o 82 procent méně pasažérů než v roce předchozím. Informoval o tom mluvčí letiště M. R. Štefánika Veronika Ševčíková. Leteckou dopravu ve světě značně ovlivnilo šíření nového koronaviru.

​Emirates a Etihad zavádějí průkazy pro očkované a negativní

20.1. – Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou dopravu (IATA) zavádějí cestovní průkazy pro lidi, kteří byli očkovaní proti covidu-19 anebo mají negativní test. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Cestovní ruch letos podle prodejců letenek díky očkování ožije

19.1. – Zprostředkovatelé dovolených a prodejci letenek očekávají, že cestovní ruch letos ožije. Naději spatřují hlavně v očkování. Zájem především o exotiku mají lidé už nyní, nejčastěji vyrážejí na Zanzibar či Maledivy. Brněnská společnost Student Agency předpokládá, že se letošní tržby z prodeje dovolenkových pobytů dostanou na 60 až 65 procent objemu roku 2019. V tiskové zprávě to uvedl její mluvčí Aleš Ondrůj. Portál Letuška.cz už nyní eviduje do nejoblíbenějších míst přes 1300 prodaných letenek, řekl jeho ředitel Josef Trejbal.

Výběr mýtného na Slovensku loni klesl téměř o pět procent

19.1. – Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku loni klesl bezmála o pět procent. Oznámil to včera provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll. Propad vybraného mýtného firma zaznamenala hlavně na jaře po propuknutí pandemie nemoci covid-19.

Ruským aerolinkám loni klesl počet pasažérů téměř o polovinu

19.1. – Ruským leteckým společnostem v loňském roce kvůli dopadům pandemie klesl počet cestujících o 46 procent na 69,17 milionu. Vyplývá to z předběžných údajů, které včera zveřejnil ruský úřad pro leteckou dopravu Rosaviacija.

spinner