​Bratislavské letiště odbavilo nejméně cestujících od roku 2002

​Bratislavské letiště odbavilo nejméně cestujících od roku 2002

21.1. - Bratislavské Štefánikovo letiště loni odbavilo nejméně cestujících za posledních 18 let. Kvůli dopadům pandemie včetně omezení letů prošlo branami největšího letiště na Slovensku o 82 procent méně pasažérů než v roce předchozím. Informoval o tom mluvčí letiště M. R. Štefánika Veronika Ševčíková. Leteckou dopravu ve světě značně ovlivnilo šíření nového koronaviru.

Štefánikovo letiště loni odbavilo 405 097 cestujících ve srovnání s 2,29 milionu pasažérů v roce předchozím. Ten znamenal i druhý nejlepší výsledek v historii letiště.

"Pandemie způsobila, že se letiště po letech rozvoje vrátilo o 18 let zpět. Tak nízký počet odbavených cestujících letiště zaznamenalo naposledy v roce 2002, kdy ještě nebylo samostatnou akciovou společností," uvedl generální ředitel bratislavského letiště Jozef Pojedinec.

V prvních dvou měsících loňského roku letiště ještě zaznamenalo meziroční růst počtu odbavených cestujících. Po propuknutí koronavirové nákazy byly v zemi loni zhruba od poloviny března na tři měsíce úplně zakázány civilní lety. Až do září pak platil zákaz příletů z rizikových zemí. Závěr roku podle zástupců letiště poznamenala druhá vlna pandemie, která se projevila ve snížení počtu leteckých spojení.

Objem leteckého nákladu přepraveného přes bratislavské letiště loni naopak meziročně o více než pětinu vzrostl. Slovensko v souvislosti s onemocněním covid-19 využívalo letadla například na dodávky ochranných pomůcek a testů na koronavirus.

Letiště M. R. Štefánika bylo i před koronavirovou krizí dlouhodobě ve stínu nedalekého vídeňského letiště, které nabízí mnohem více pravidelných linek.

(čtk)

Foto: Letiště M. R. Štefánika

spinner