COVID-19

​Pandemie v Evropě významně snížila emise, v letectví o polovinu

17.12. – Pandemie koronaviru, která letos zasáhla celý svět a způsobila obrovské ztráty na životech i ekonomické škody, má prokazatelně i jeden pozitivní efekt – snížení obsahu znečišťujících látek v ovzduší. V evropských zemích nyní pokles emisí způsobený opatřeními proti koronaviru přesně propočítali vědci ze služby Coperni­cus, podle nichž mezi únorem a červencem klesly emise oxidů dusíku a oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv o více než deset procent. Emise z letecké dopravy se snížily dokonce o polovinu. 

Respirátory, rukavice, návleky. Česko poslalo pomoc Balkánu, zdarma ji proclil Gerlach Praha

17.12. – Desítky tisíc respirátorů, ochranných rukavic a návleků na boty poslala Česká republika do koronavirem postiženého Kosova a Černé Hory. Humanitární pomoc na letišti v pražských Kbelích bezplatně odbavila firma Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb a dlouhodobým partnerem hasičů. Kosovo i Černá Hora dostaly stejný dar v hodnotě převyšující pět milionů korun. Do každé z těchto balkánských zemí putovalo 30 000 ochranných rukavic, 30 000 respirátor třídy FFP2 (KN95), 10 000 návleků na boty a 5000 ochranných obleků.

​Ztráty ČD z letošních tržeb budou zřejmě až pět miliard korun

17.12. – Ztráty Českých drah z letošních tržeb mohou dosáhnout až pěti miliard korun. Hlavní část škod tvoří výpadky příjmů z jízdného. ČTK to řekl mluvčí společnosti Radek Joklík. Odhad ztrát prohloubila podzimní vlna pandemie. Dráhy během ní, stejně jako ostatní dopravci, zrušily desítky spojů, obsazenost fungujících vlaků je navíc nízká. Stamilionové až miliardové škody mají i ostatní dopravci.

Společnost flydubai před Vánoci obnoví lety do Dubaje

15.12. – Letecká společnost fly­dubai obnoví od 23. prosince svou pravidelnou linku z Prahy do Dubaje. Do Spojených arabských emirátů bude létat dvakrát týdně. Do Prahy se tak přes současnou krizi a pokles leteckého provozu vrátí další dálková linka. Informovalo o tom Letiště Praha. Z Dubaje létají do Prahy také Emirates.

​Ing. Oldřich Sládek, výkonný ředitel ŽESNAD.CZ, pro DN: Přístup státu k železniční ekologické dopravě je velmi diskutabilní

Železniční nákladní doprava letos kvůli viru COVID-19 prochází mimořádně náročným obdobím. Pandemie nepřinesla dopravcům nic dobrého, způsobila jim, ostatně jako jiným oborům, velké problémy, potíže a finanční ztráty, zároveň však ukázala svou nenahraditelnost v mnoha směrech. Bezprostřední náraz v poklesu výkonů se v dubnu a květnu pohyboval kolem 24 % a jen velmi zvolna jsme přes léto stoupali vzhůru. Nicméně – přes hranice jsme jezdili a jezdíme až dosud bez omezení a celá situace ukázala, že železniční nákladní doprava je méně choulostivá na lidský faktor (méně přímých kontaktních úkonů mezi lidmi) a může nabídnout pro přepravce v přímé železniční přepravě nebo pro logistické společnosti a silniční dopravce v podobě kombinované dopravy do budoucna podstatně stabilnější řešení přepravy zboží.

Letiště Heathrow zavře kvůli malému provozu jeden terminál

12.12. – Britské letiště Heathrow zavře kvůli malému provozu způsobenému koronavirovou pandemií do konce příštího roku jeden ze svých čtyř terminálů. O sdělení letiště informovala agentura Reuters. Dříve nejrušnější evropský letecký uzel obsloužil v listopadu o 88 procent méně pasažérů.

DHL Supply Chain zajistí v Německu logistiku vakcín proti onemocnění COVID-19

11.12. – Dolní Sasko pověřilo jako jedna z prvních německých spolkových zemí společnost DHL Supply Chain, lídra na trhu smluvní logistiky a součást koncernu Deutsche Post DHL Group, skladováním a přepravou nových vakcín proti onemocnění COVID-19. DHL bude ve dvou ze svých více než 140 certifikovaných center Life Sciences & Health Care skladovat 2,2 milionu očkovacích dávek a cca 350 palet očkovacího příslušenství pro spolkovou zemi Dolní Sasko a odtud je bude přepravovat do očkovacích center a nemocnic.

Francie hodlá vložit další miliardy eur do Air France

8.12. – Francouzská vláda hodlá na jaře příštího roku vložit další čtyři až pět miliard EUR (zhruba 106 až 132 miliard Kč) do domácí letecké společnosti Air France a zdvojnásobit svůj podíl v podniku ze současných 14 procent.

​V Lufthanse do konce roku zanikne celkem 29 000 pracovních míst

7.12. – V německé letecké společnosti Luf­thansa do konce roku kvůli pandemii covidu-19 zanikne celkem 29 000 pracovních míst. Uvedla to včera podle agentury DPA mluvčí podniku, která tak potvrdila informace listu Bild am Sonntag. Lufthansa by v důsledku toho měla na konci roku zaměstnávat 109 000 lidí. V příštím roce by pak měla zrušit dalších 10 000 pracovních míst.

Letiště Praha získalo certifikát ACI Airport Health Accreditation

30.11. – Již na jaře letošního roku přistoupilo v souvislostí s pandemií onemocnění COVID-19 Letiště Praha k implementaci celé řady ochranných opatření, jejichž cílem je chránit zdraví cestujících i zaměstnanců. Správné kroky letiště v této oblasti nyní potvrdilo i získání mezinárodní certifikace ACI Airport Health Accreditation, která oceňuje, že standardy nastavené na Letišti Václava Havla Praha odpovídají požadavkům mezinárodních organizací působících v letectví. Obdržení této akreditace zároveň dokládá, že vysoká úroveň fungujících ochranných opatření vede k větší bezpečnosti cestujících, kteří přes Prahu létají.

spinner