COVID-19

​Británie zvyšuje počet míst na testování řidičů kamionů u hranice

3.1. – Británie zřizuje nová místa k testování řidičů kamionů směřujících z Británie do Francie. Oznámil to včera ministr dopravy Grant Shapps. Podle něj bylo deset míst k dispozici v sobotu a stejný počet se zprovozňuje v neděli. V týdnu od 4. 1. přibudou další. Požadavek na testování vznesla Francie, když se v Británii objevila nová mutace koronaviru.

​Brusel schválil další státní pomoc pro aerolinky Alitalia

30.12. – Evropská komise (EK) Itálii schválila státní pomoc v objemu 73 milionů EUR (téměř dvě miliardy Kč) pro leteckou společnost Alitalia, která se podobně jako další letečtí dopravci potýká s negativními dopady šíření koronaviru. Komise včera uvedla, že rozsah této pomoci považuje za přiměřený.

​I v novém roce bude pro lety z Británie nutný test na covid

30.12. – I od začátku příštího roku bude možné se letecky vrátit z Británie, jen pokud cestující ještě před nástupem do letadla předloží negativní test na covid-19. Antigenní nebo PCR test je třeba provést na území Spojeného království, a to nejpozději 72 hodin před odletem. Po příletu z Británie bude nadále povinná domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech.

​Americká letiště v neděli odbavila rekordní počet lidí od března

29.12. – Americká letiště tuto neděli odbavila 1,28 milionu cestujících. Je to nejvíce od poloviny března, kdy poptávku po leteckém cestování srazila pandemie covidu-19. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA).

​Mělník jedná kvůli úbytku cestujících o omezení hromadné dopravy

29.12. – Cestujících v hromadné dopravě ve středních Čechách kvůli epidemii koronaviru výrazně ubylo. Mělník jedná o případném omezení některých spojů. Podle místostarosty Milana Schweigstilla bude záležet na vývoji počtu cestujících, a tedy i tržeb v příštích měsících. Místostarosta řekl, že veřejnou dopravu město dlouhodobě podporuje a ve chvíli, kdy cestujících opět přibude, budou spoje obnoveny.

​Jihočeský kraj možná kvůli covidu opět omezí počet spojů

29.12. – Jihočeský kraj zvažuje, že i v lednu po dobu zavření škol kvůli koronaviru ponechá prázdninový jízdní řád autobusů. Znamená to, že by dočasně zrušil školní spoje. Uvedl to náměstek jihočeského hejtmana Antonín Krák.

​ČESMAD Bohemia: Čeští řidiči už v kolonách mezi Francií a Británií nejsou

28.12. – Sdružení ČESMAD Bohemia nemá informace o žádné české firmě, jejíž řidiči by ještě zůstávali v kolonách mezi Británií a Francií. V neděli odpoledne to řekl mluvčí sdružení Martin Felix. Firmy, se kterými je ČESMAD Bohemia v kontaktu, mají kamiony už alespoň v Německu. Řidiči kvůli dvoudennímu uzavření průjezdu mezi dvěma státy na začátku tohoto týdne strávili podle mluvčího v koloně i sedm dní, a to ve špatných hygienických podmínkách. Doprava do Británie se do budoucna prodraží, uvedl Martin Felix. Kolony se podle něj budou opakovat.

​Tisíce řidičů kamionů tráví Vánoce čekáním na britské hranici

26.12. – Na jihu Británie stále zůstává asi 5000 kamionů, které tam uvázly, když Francie v noci na pondělí uzavřela hranici. Reagovala tím na novou, výrazně nakažlivější mutaci koronaviru zjištěnou v Británii. V úterý dala Paříž souhlas, aby se hranice otevřely pro lidi s negativním testem na koronavirus, což ale provoz značně zpomaluje. Podle serveru BBC potrvá kritická situace ještě několik dní.

​Ministerstvo pomůže kamionům uvízlým v Británii, udělí výjimky pro dojezd

24.12. – Ministerstvo dopravy v rámci svých možností pomůže českým řidičům kamionů, kteří uvízli na britsko-francouzských hranicích. Uvedl to mluvčí úřadu František Jemelka. Ministerstvo podle něj udělí výjimky na velké týdenní přestávky, které by mohly bránit dojezdu domů, když už jsou řidiči nedaleko.

​Nizozemsko nově při příletu ze zemí EU požaduje negativní test

24.12. – Nizozemská vláda ve středu večer oznámila, že cestující, kteří se vydají do Nizozemska letecky, se budou muset maximálně tři dny před odletem nechat otestovat na covid-19, informovala agentura Reuters. Negativní test PCR budou muset po svém příjezdu s platností od úterý předložit cestující z takzvaných rizikových zón, kam patří také státy Evropské unie, upřesnila agentura AFP.

spinner