COVID-19

​Koronavirus způsobil MHD v Karlových Varech ztrátu přes 10 milionů korun

19.6. – Opatření kvůli šíření koronaviru způsobilo Dopravnímu podniku Karlovy Vary (DPKV) ztrátu přes deset milionů korun. O kompenzaci ztráty požádal podnik město. I kvůli omezení rizik šíření nákazy DPKV zdraží od července platby v hotovosti u řidiče z 25 na 50 Kč, řekl náměstek primátorky Karlových Varů Tomáš Trtek.

​Pražské letiště patří v Evropě k nejvíce zasaženým koronavirem

17.6. – Dopady koronavirových opatření na evropská letiště jsou značné, k těm nejvíce zasaženým patří i Letiště Václava Havla v Praze. Ve své analýze to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Letišti v Praze Ruzyni počet cestujících v březnu meziročně klesl o více než 800 000, což je zhruba o 65 procent. Velkým problémům ale čelí i regionální česká letiště. Pražské letiště zatím stát o pomoc žádat nebude, přibližně do konce léta bude náklady platit z rezerv a pak požádá o vlastní úvěr.

​Letový provoz v květnu klesl o 81,5 procent, v červnu už mírně roste

17.6. – Letový provoz nad Českem výrazně omezila koronavirová krize i v květnu. Letoví dispečeři odřídili celkem 14.672 letů, což je meziročně o 81,5 procenta méně. V posledních týdnech však začíná provoz mírně růst. Uvedl to mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Oproti závěru března je nyní provoz více než dvojnásobný.

​Lufthansa jedná se zaměstnanci o seškrtání dvaceti dvou tisíc pracovních míst

16.6. – Německá letecká společnost Lufthansa uvedla, že chce se zástupci zaměstnanců do 22. června vyjednat, kde seškrtá avizovaných 22 000 pracovních míst. Tři dny po tomto termínu mají na mimořádné valné hromadě hlasovat akcionáři o záchranném balíku za devět miliard EUR (240 miliard Kč), který aerolinkám kvůli dopadům pandemie poskytne nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF.

Jan Hamáček: Krach ČSA by stát vyšel na 1,2 miliardy, záruka na méně

15.6. – Zvažovaná státní záruka pro leteckou společnost Smartwings je podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka logická. Výše záruky by podle sobotního vyjádření ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka měla být mezi 500 a 900 miliony Kč, sám by preferoval 800 milionů. Pokud by České aerolinie (ČSA) zkrachovaly, stát by na dávkách a podpoře vyplatil více, zhruba 1,2 miliardy Kč, řekl Jan Hamáček před pondělním jednáním vlády. Jak však po jednání na tiskové konferenci uvedl premiér Andrej Babiš, kabinet touto věcí nezabýval.

​Majitel aerolinek British Airways zvažuje právní kroky kvůli karanténě

6.6. – Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways (BA), zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu plánu, který požaduje, aby lidé vracející se ze zahraničí zůstali 14 dní v karanténě. Zpráva je další ukázkou zhoršujících se vztahů mezi aerolinkami a vládou kvůli pandemii způsobené koronavirem, napsala agentura Reuters.

​Čtvrtina českých firem kvůli pandemii propouští, pětina snižuje mzdy

29.5. – Zhruba čtvrtina českých firem již přistoupila v souvislosti s pandemií COVID-19 a omezujícími opatřeními k propouštění svých zaměstnanců. Pětina snížila svým zaměstnancům finanční bonusy a variabilní složky, desetina mzdový základ. K výrazným redukcím došlo v českých firmách i v oblasti nefinančních benefitů. Jen čtvrtina firem v období koronavirové krize nezavedla žádná omezující opatření. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad.

​ IVECO obnovuje výrobu v dalších svých továrnách

13.5. – Výrobce užitkových vozideIVECO obnovuje výrobu ve svých závodech v Itálii a Španělsku, které byly v březnu dočasně uzavřeny z důvodů ochrany zdraví zaměstnanců a podpory opatření tamních vlád k omezení šíření epidemie COVID-19.

Ryanair chce v červenci obnovit 40 procent svého letového řádu

13.5.- Irská letecká společnost Ry­anair chce v červenci obnovit bezmála 1000 letů denně, což by znamenalo asi 40 procent jejího běžného letového řádu. Největší nízkonákladové aerolinky v Evropě plánují měřit pasažérům teplotu a vyžadovat nošení roušek. Cestujícím nebude povoleno vytvářet frontu na toalety, kam se dostanou pouze na požádání, oznámila firma. Její plán ovšem závisí na tom, jak se budou v Evropě uvolňovat cestovní omezení.

​Petr Kozel (VCHD Cargo): Dopravci v ČR se obávají kolapsu dopravního trhu

4.5. – Dopravci v Čechách se obávají kolapsu dopravního trhu – odstavují se kamiony, musí se platit fixní náklady a klesá platební morálka zákazníků. Není na mzdy a řidiči jsou propouštěni, varoval Ing. Petr Kozel, předseda představenstva VCHD Cargo, a. s. „Za VCHD Cargo musíme říci, že citelné ochlazení na trhu v důsledku opatření proti novému koronaviru pociťujeme také, ale rozhodli jsme se nepropouštět. Chtěli bychom ovšem upozornit na jeden podstatný fakt, který zatím zůstává mediálně v pozadí,“ uvedl Petr Kozel.

spinner