COVID-19

​Od poledne se lze z Británie vrátit letecky, nutný je test. Kamiony to do Vánoc nestihnou

23.12. – Od dnešního poledne bude možné vrátit se letecky z Británie do České republiky. Cestující musí před nástupem do letadla předložit negativní antigenní nebo PCR test na koronavirus provedený v Británii. Po příletu dál platí domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech. Oznámil to ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Hranice mezi Francií a Británií se od středy otevírá, ale jen s testem

23.12. – Hranice mezi Francií a Británií se od půlnoci otevřou pro Francouze i občany všech členských zemí Evropské unie, pokud předloží negativní test na koronavirus. Informoval o tom včera úřad francouzského premiéra Jeana Castexe. Do Francie se od středy budou moci s negativním testem dostat též Britové a občané třetích zemí, kteří v některé ze zemí EU trvale žijí. Hranici o půlnoci z neděle na pondělí uzavřela Francie kvůli tomu, že se v Anglii rozšířila nová mutace viru SARS-CoV-2.

EU proplatila Česku 76,5 milionu korun za jarní repatriační lety

23.12. – Evropská unie proplatila Česku 76,5 milionu korun za repatriační lety v jarní vlně epidemie koronaviru. Ministerstvo zahraničí mezi polovinou března a dubna zajistilo návrat 5082 Čechům a zhruba tisícovce cizinců. Evropská komise zaplatila zhruba tři čtvrtiny nákladů, celkové výdaje činily 108 milionů korun.

​Letecká doprava může dočasně nahradit část pozemních přeprav z Velké Británie

22.12. – Obavy z šíření nové mutace koronaviru přerušily dopravní spojení kontinentální Evropy a Velkou Británií. Logistická společnost Gebrüder Weiss na tuto situaci zareagovala a zákazníky informuje o aktuální dostupnosti leteckého spojení. „Na území Velké Británie zůstávají v tento moment stovky zásilek mířících do Evropy. Nákladní vozidla mohou dosud do Velké Británie z kontinentální Evropy vjíždět, nemohou se však vrátit,“ upozornil Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

Svět se izoluje od Británie kvůli mutaci, stojí letadla i kamiony

21.12. – Kvůli rychle se šířící mutaci koronaviru SARS-CoV-2 v jižní Anglii omezilo mnoho zemí dopravní spojení s Británií. Přílety z ostrovní země zakázaly čtyři desítky zemí včetně Česka. Kvůli rozhodnutí Francie uzavřít na 48 hodin svou hranici s Británií kolabuje pozemní nákladní doprava mezi oběma státy. Odborníci se zatím staví opatrně k informacím o nové mutaci viru a nespojují ji jednoznačně s rychlým růstem případů nákaz v Británii. Zatím podle nich nic nenasvědčuje tomu, že by tato mutace ovlivnila účinnost očkování. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí doporučila registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech, takže v EU by mohlo rychle očkování začít.

​Ing. Oldřich Sládek, výkonný ředitel ŽESNAD.CZ, pro DN: Přístup státu k železniční ekologické dopravě je velmi diskutabilní

Železniční nákladní doprava letos kvůli viru COVID-19 prochází mimořádně náročným obdobím. Pandemie nepřinesla dopravcům nic dobrého, způsobila jim, ostatně jako jiným oborům, velké problémy, potíže a finanční ztráty, zároveň však ukázala svou nenahraditelnost v mnoha směrech. Bezprostřední náraz v poklesu výkonů se v dubnu a květnu pohyboval kolem 24 % a jen velmi zvolna jsme přes léto stoupali vzhůru. Nicméně – přes hranice jsme jezdili a jezdíme až dosud bez omezení a celá situace ukázala, že železniční nákladní doprava je méně choulostivá na lidský faktor (méně přímých kontaktních úkonů mezi lidmi) a může nabídnout pro přepravce v přímé železniční přepravě nebo pro logistické společnosti a silniční dopravce v podobě kombinované dopravy do budoucna podstatně stabilnější řešení přepravy zboží.

Francie hodlá vložit další miliardy eur do Air France

8.12. – Francouzská vláda hodlá na jaře příštího roku vložit další čtyři až pět miliard EUR (zhruba 106 až 132 miliard Kč) do domácí letecké společnosti Air France a zdvojnásobit svůj podíl v podniku ze současných 14 procent.

​V Lufthanse do konce roku zanikne celkem 29 000 pracovních míst

7.12. – V německé letecké společnosti Luf­thansa do konce roku kvůli pandemii covidu-19 zanikne celkem 29 000 pracovních míst. Uvedla to včera podle agentury DPA mluvčí podniku, která tak potvrdila informace listu Bild am Sonntag. Lufthansa by v důsledku toho měla na konci roku zaměstnávat 109 000 lidí. V příštím roce by pak měla zrušit dalších 10 000 pracovních míst.

Letiště Praha získalo certifikát ACI Airport Health Accreditation

30.11. – Již na jaře letošního roku přistoupilo v souvislostí s pandemií onemocnění COVID-19 Letiště Praha k implementaci celé řady ochranných opatření, jejichž cílem je chránit zdraví cestujících i zaměstnanců. Správné kroky letiště v této oblasti nyní potvrdilo i získání mezinárodní certifikace ACI Airport Health Accreditation, která oceňuje, že standardy nastavené na Letišti Václava Havla Praha odpovídají požadavkům mezinárodních organizací působících v letectví. Obdržení této akreditace zároveň dokládá, že vysoká úroveň fungujících ochranných opatření vede k větší bezpečnosti cestujících, kteří přes Prahu létají.

Nejvyšší ztrátu mezi dopravci v PID zaznamená dopravní podnik

14.11. – Nejvyšší ztrátu mezi dopravci kvůli úbytku cestujících v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19 v pražské integrované dopravě (PID) zaznamená pražský dopravní podnik (DPP). Dosáhne pravděpodobně až 1,15 miliardy korun. Celkové ztráty v PID se mohou vyšplhat až na 1,31 miliardy. „Finální vyúčtování bude příští rok v únoru,“ řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vloni činily tržby z jízdného skoro dvě miliardy korun.

spinner