COVID-19

Společnost Emirates vrátila zákazníkům na refundacích již kolem 30 miliard korun

7.9. – Společnost Emirates oznámila, že do dnešního dne vrátila svým zákazníkům již více než 5 miliard AED (zhruba 30 miliard Kč) v souvislosti s pandemií COVID-19. To ukazuje, jak moc je společnost odhodlána splnit svůj závazek a kompletně dokončit refundační proces.

​Krize mění poptávku po letenkách, mnoho lidí stále čeká na refundace

3.9. – Zájem o letenky v létě po jarní krizi setrvale roste, nyní je oproti loňsku již zhruba na pětině. Prodeje však nadále ovlivňuje nejistá epidemiologická situace. Češi více volí cesty do Evropy, což snižuje průměrnou cenu letenek. Zároveň nyní s nákupem déle čekají na vývoj situace a častěji využívají jednosměrné letenky. Vyplývá to z informací prodejců letenek.

Smartwings a ČSA požádaly o odložení splatnosti dluhů

27.8. – Letecké společnosti Smar­twingsČSA ze skupiny Smartwings Group podaly u Městského soudu v Praze návrh na vyhlášení mimořádného moratoria, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Požádat o dočasný odklad jim nově umožnil zákon označovaný jako Lex covid ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru. Lety firmy neruší, uvedly v tiskové zprávě.

Dopady pandemie na letecký a kosmický sektor v Česku: Boj o přežití i víra v nové příležitosti

25.7. – Existenční nejistota, pokles poptávky či přesun práce do digitální podoby. To jsou hlavní závěry šetření mezi firmami v leteckém a kosmickém průmyslu, které v květnu a červnu 2020 realizovala agentura CzechIn­vest. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak dopadla pandemie koronaviru na přední zástupce tuzemských firem v tomto odvětví.

Na německých letištích mají pro cestovatele zdarma test na koronavirus

25.7. – Na německých letištích budou moci všichni cestovatelé při návratu z rizikových zemí podstoupit zdarma test na koronavirus. Rozhodli o tom ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí, uvedla agentura DPA. V případě, že se lidé nebudou chtít nechat testovat a nebudou se moci prokázat čerstvým negativním testem, jim úřady nařídí povinnou dvoutýdenní karanténu.

​Společnost JLL navrhuje řešení pro snížení rizik v případě další krize

20.7. – Realitní poradenská společnost JLL upozornila na hrozby v oblasti globálních dodavatelských vztahů a navrhla systémová řešení, která snižují rizika pro případ další krize nebo ohrožení možnosti výroby a distribuce zboží.

​Společnost GEFCO přepravila 50 milionů ochranných masek z Číny do Austrálie

16.7. – Globální poskytovatel logistiky, společnost GEFCO, přepravila 50 milionů ochranných masek z Číny do Austrálie pro předního dodavatele ochranných pomůcek pro zdravotnická zařízení v první linii.GEFCO zajistilo v době od 1. dubna 2020 leteckou přepravu celkem 1600 m3 zdravotnických potřeb prostřednictvím komerčních i charterových letů. Zásilky byly konsolidovány od několika dodavatelů z různých míst v Číně, včetně Shenzhenu, Guangzhou, Xiamen a Hongkongu, následně letecky dopravovány na letiště v Melbourne a Sydney, odkud putovaly do příslušných zdravotnických zařízení. 

IATA: Ekologické zotavení po pandemii se musí týkat i udržitelných leteckých paliv

14.7. – Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zdůraznilo závazek leteckého odvětí při plnění cílů v oblasti snižování emisí a vyzvalo Mezinárodní agenturu pro energii (IEA), aby upřednostňovala investice do udržitelného leteckého paliva (SAF), aby pomohla letectví přispět k zotavení po pandemii koronaviru.

Brusel schválil státní pomoc pro nizozemské aerolinky KLM

13.7. – Evropská komise schválila státní pomoc v objemu 3,4 miliardy EUR (zhruba 91 miliard Kč) pro nizozemskou leteckou společnost KLM. Ta je součástí francouzsko-nizozemské letecké skupiny Air France-KLM, která se stejně jako další letečtí přepravci potýká s negativními dopady koronavirové krize.

​Během pandemie došlo na silnicích v EU k poklesu úmrtí o 36 procent

12.7. – Podle nové zprávy Evropské rady pro bezpečnost dopravy (ETSC) ukazují předběžné údaje z 25 členských států EU, že v dubnu 2020 došlo v průměru k 36% poklesu počtu úmrtí na silnicích ve srovnání s průměrem za stejný měsíc v předchozích třech letech.

spinner