​Ministerstvo pomůže kamionům uvízlým v Británii, udělí výjimky pro dojezd

​Ministerstvo pomůže kamionům uvízlým v Británii, udělí výjimky pro dojezd

24.12. - Ministerstvo dopravy v rámci svých možností pomůže českým řidičům kamionů, kteří uvízli na britsko-francouzských hranicích. Uvedl to mluvčí úřadu František Jemelka. Ministerstvo podle něj udělí výjimky na velké týdenní přestávky, které by mohly bránit dojezdu domů, když už jsou řidiči nedaleko.

"Aby řidiči neuvízli třeba na německo-českých hranicích z důvodu odpočinku v autě či týdenního odpočinku a mohli dojet domů co nejdříve na svátky, dáme výjimku pro tyto případy, která bude platit mezi 24. prosincem a 23. lednem," uvedl mluvčí.

Řidiči podle něj samozřejmě dál musí dbát na bezpečnost a dodržovat i tak například bezpečnostní přestávky. "Hodně řidičů teď spalo ve frontách v kabinách, neměl by to tedy být problém. V případě dalších komplikací můžou řidiči týdenní odpočinek posunout. Poslední opatření je umožnění neustálého čerpání zkráceného odpočinku, to je devíti hodin namísto 11," uvedl František Jemelka.

Ministerstvo dopravy podle něj také jednalo s ministerstvem vnitra o možnosti, aby tito řidiči do 27. prosince následně mohli dojet do cíle na českém území. "Policie bude posuzovat vždy konkrétní případ a míru jeho společenské škodlivosti. Bude brát v potaz i specifickou situaci v Evropě způsobenou koronavirem a fakt, že daný řidič mohl v některé z evropských zemí kvůli koronaviru uvíznout," dodal mluvčí.

Na hranicích s Velkou Británií z obou stran uvízly stovky českých kamionů. Hranice uzavřela Francie a další státy po tomto víkendu, kdy se na Britských ostrovech začala nekontrolovaně šířit nová mutace koronaviru. Ta je údajně až 70krát nakažlivější než jiné varianty. V úterý Francie souhlasila se znovuotevřením hranice, podmínkou pro její překročení je však negativní test na koronavirus.

Francie pomáhá v Doveru s testy uvázlých řidičů, Češi se vracejí

Francie dnes poslala do anglického Doveru hasiče s 10 000 testy na koronavirus pro řidiče kamionů, kteří tam uvázli kvůli neprůjezdné hranici. Francie ji uzavřela v noci z neděle na pondělí v reakci na novou a velmi nakažlivou mutaci koronaviru zjištěnou v Británii. V úterý dala Paříž souhlas, aby se hranice otevřely pro lidi s negativním testem na koronavirus. Mezi lidmi zablokovanými v Británii jsou i Češi. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes uvedl, že se situace pohnula a že část Čechů se stihne vrátit na Štědrý večer domů. Ministr na twitteru napsal, že první české kamiony a autobusy se studenty programu Erasmus jsou už ve Francii a v Německu a postupně se v Británii testují další Češi.

(čtk)

Foto: LAN

spinner