​Americká letiště v neděli odbavila rekordní počet lidí od března

​Americká letiště v neděli odbavila rekordní počet lidí od března

29.12. - Americká letiště tuto neděli odbavila 1,28 milionu cestujících. Je to nejvíce od poloviny března, kdy poptávku po leteckém cestování srazila pandemie covidu-19. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA).

Počet cestujících přepravených ve Spojených státech letecky se stále pohybuje pod polovinou úrovně z loňského roku ve stejném období. V neděli počet těchto pasažérů pošesté za deset dnů překročil hranici jednoho milionu.

Za posledních deset dní bylo na amerických letištích odbaveno kolem 10,2 milionu lidí, zatímco loni ve stejném období to bylo 25 milionů pasažérů.

Odborníci z oblasti veřejného zdraví přitom Američany od cestování zrazovali kvůli zvyšování počtu osob nakažených koronavirem. Nákaza se ve Spojených státech dosud potvrdila u více než 19 milionů lidí, z nichž 333.836 zemřelo. Vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Poté, co americký prezident Donald Trump podepsal stimulační balík na pomoc ekonomice, by stát měl přispět aerolinkám na mzdy dalšími 15 miliardami USD (bezmála 324 miliard Kč). Letecké společnosti American Airlines a United Airlines musí znovu začít mzdy vyplácet 32 000 zaměstnancům, které v říjnu poslaly na neplacenou dovolenou.

Státní pomoc "znamená, že nemusíme posílat na nucené dovolené a snižovat mzdy, jak jsme dříve oznámili", napsal zaměstnancům Southwest šéf těchto aerolinek Gary Kelly. "V současné době nečekáme, že příští rok bude nutné posílat na nucenou dovolenou nebo krátit mzdu," dodal.

Letecká společnost Soutwest dříve tento měsíc varovala 6828 zaměstnanců, že by mohli být na nucenou dovolenou posláni.

(čtk)

Foto: Washington Dulles Airport

spinner