​ČESMAD Bohemia: Čeští řidiči už v kolonách mezi Francií a Británií nejsou

​ČESMAD Bohemia: Čeští řidiči už v kolonách mezi Francií a Británií nejsou

28.12. – Sdružení ČESMAD Bohemia nemá informace o žádné české firmě, jejíž řidiči by ještě zůstávali v kolonách mezi Británií a Francií. V neděli odpoledne to řekl mluvčí sdružení Martin Felix. Firmy, se kterými je ČESMAD Bohemia v kontaktu, mají kamiony už alespoň v Německu. Řidiči kvůli dvoudennímu uzavření průjezdu mezi dvěma státy na začátku tohoto týdne strávili podle mluvčího v koloně i sedm dní, a to ve špatných hygienických podmínkách. Doprava do Británie se do budoucna prodraží, uvedl Martin Felix. Kolony se podle něj budou opakovat.

Francie v týdnu před Vánocemi v noci na pondělí uzavřela hranici. Reagovala tím na novou, výrazně nakažlivější mutaci koronaviru zjištěnou v Británii. V úterý dala Paříž souhlas, aby se hranice otevřely pro lidi s negativním testem na koronavirus, což ale provoz značně zpomalilo. Dopravu provázely komplikace i o víkendu, v noci na neděli a v neděli ráno nejezdily přes průliv trajekty kvůli nepřízni počasí.

Někteří čeští dopravci podle Martina Felixe mohli ještě v kolonách zůstat, nemá však o nich zprávy. Vánoční zdržení bylo z francouzské strany bezprecedentní, řekl. "Řidiči dálkové dopravy mohli vždycky tranzitovat bez testů, natož aby jim to zavřeli na dva dny," poukázal.

Řidiči kamionů podle něj koronavirus neroznášejí, na zhruba 10 000 otestovaných připadá kolem 25 pozitivních případů. Řidiči jsou totiž izolováni v kabinách automobilů, řekl mluvčí ČESMAD Bohemia.

Do budoucna se podle něj snad nebude opakovat uzavření na 50 hodin, ale nové administrativní povinnosti se začátkem roku a odchodem Británie z EU nejspíš kolony znovu vytvoří. "Bude potřeba počítat s tím, že to dopravu do Anglie zásadně prodraží," dodal. Dopravci podle něj musí platit diety řidičů a propálenou naftu v kolonách. Kamiony v době, kdy stojí ve frontách, nevydělávají. Dopravní firmy tak podle Martina Felixe můžou přijít i o miliony korun.

(čtk)

Foto: LAN

spinner