​I v novém roce bude pro lety z Británie nutný test na covid

​I v novém roce bude pro lety z Británie nutný test na covid

30.12. - I od začátku příštího roku bude možné se letecky vrátit z Británie, jen pokud cestující ještě před nástupem do letadla předloží negativní test na covid-19. Antigenní nebo PCR test je třeba provést na území Spojeného království, a to nejpozději 72 hodin před odletem. Po příletu z Británie bude nadále povinná domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech.

Tato pravidla, zavedená kvůli nové mutaci koronaviru zjištěné v jižní Anglii, začala v Česku platit 23. prosince s účinností do konce roku. Ministerstvo zdravotnictví včera ochranné opatření prodloužilo od 1. ledna do odvolání.

Česká republika zastavila lety z Británie od poledne 21. prosince, den předtím zavedla pro lidi vracející se z ostrovů povinnou domácí karanténu. Lety kvůli nové mutaci koronaviru v tu dobu dočasně zrušily i další evropské státy, Francie uzavřela hranici s Británií. Přímé lety z Londýna do Prahy s podmínkou předložení negativního testu byly obnoveny den před Štědrým dnem.

Lidé, kteří strávili v Británii alespoň 24 hodin, po návratu povinně nastupují do karantény. Pátý až sedmý den po příjezdu do Česka podstoupí test na nemoc covid-19. Když bude test negativní, karanténa jim skončí. V opačném případě bude domácí izolace trvat deset dní.

Negativní test na covid je nyní podmínkou i při přechodu britsko-francouzských hranic při využití trajektu nebo podmořského tunelu pod Lamanšským průlivem, kde před Vánocemi uvízly i stovky českých kamionů.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner