​Polské aerolinky LOT zruší kvůli koronaviru 300 pracovních míst

​Polské aerolinky LOT zruší kvůli koronaviru 300 pracovních míst

24.1. - Polské aerolinky LOT zruší kvůli koronavirové krizi až 300 pracovních míst. Asi 150 míst přestane existovat v první polovině letošního roku, s dalšími 150 lidmi se LOT rozloučí v příštích dvou letech, kdy budou postupně odcházet do starobního důchodu. Společnost uvádí, že přímo a ve firmách, které jsou na ni navázané, zaměstnává na 8000 lidí.

LOT musí propouštět zčásti kvůli dopadům pandemie a zčásti proto, aby mu mohla pomoci polská vláda. Té v polovině prosince povolila poskytnout letecké společnosti téměř tři miliardy zlotých (asi 17 miliard Kč) Evropská komise (EK). Pomoc tvoří kromě poskytnutého kapitálu i nízce úročená půjčka ve výši zhruba 1,8 miliardy zlotých.

LOT postihla pandemie podobně těžce jako jiné letecké společnosti. Firma před nedávnem uvedla, že pro letošní rok počítá se dvěma miliony pasažérů - ještě v roce 2019 přepravila více než deset milionů cestujících. V polovině loňského dubna odstoupila mateřská společnost LOTu PGL kvůli pandemii od převzetí německých aerolinek Condor.

(čtk)

Foto: LOT

spinner