​IAG dá kvůli pandemii za Air Europa jen polovinu dohodnuté částky

​IAG dá kvůli pandemii za Air Europa jen polovinu dohodnuté částky

24.1. - Skupina International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další letecké společnosti, převezme španělské aerolinky Air Europa jen za 500 milionů EUR (13 miliard Kč). Původně se dohodla na jedné miliardě EUR, dohodnutou cenu ale srazily na polovinu dopady pandemie.

IAG transakci provede prostřednictvím své letecké společnosti Iberia, která dohodou za skupinu IAG uzavřela. Iberia podle upravených podmínek může částku uhradit do šesti let od dokončení akvizice.

Původní dohoda byla uzavřena v listopadu 2019. Od té doby -ale na odvětví letecké dopravy tvrdě dolehly dopady pandemie a většina mezinárodních letů je stále omezena či zrušena. Aerolinkám Air Europa pomohly za koronavirové krize půjčky španělské státní holdingové společnosti SEPI.

Skupina IAG v průběhu minulého roku opakovala, že o společnost Air Europa nadále stojí, ale potýká se s finančními problémy. Byla proto nucena investory požádat o injekci 2,74 miliardy EUR a propustit tisíce zaměstnanců, aby přežila. Na společnost Globalia, který Air Europa prodává, skupina IAG tlačila, aby snížil cenu.

Nová dohoda je podmíněna úspěšným jednáním mezi Iberií a SEPI ohledně nefinančních podmínek úvěrů. Španělská média v prosinci uvedla, že odklad poskytne společnosti Air Europa čas na splacení státní finanční pomoci.

Akvizice by měla být dokončena ve druhé polovině letošního roku. Ještě ji ale musí schválit Evropská komise.

(čtk)

Foto: IAG

spinner