Cestovní ruch letos podle prodejců letenek díky očkování ožije

Cestovní ruch letos podle prodejců letenek díky očkování ožije

19.1. - Zprostředkovatelé dovolených a prodejci letenek očekávají, že cestovní ruch letos ožije. Naději spatřují hlavně v očkování. Zájem především o exotiku mají lidé už nyní, nejčastěji vyrážejí na Zanzibar či Maledivy. Brněnská společnost Student Agency předpokládá, že se letošní tržby z prodeje dovolenkových pobytů dostanou na 60 až 65 procent objemu roku 2019. V tiskové zprávě to uvedl její mluvčí Aleš Ondrůj. Portál Letuška.cz už nyní eviduje do nejoblíbenějších míst přes 1300 prodaných letenek, řekl jeho ředitel Josef Trejbal.

Společnost Kiwi.com, která prodává letenky, očekává, že lidé budou mít letos chuť cestovat. Již dříve v tiskové zprávě uvedla, že je zájem o Londýn, Barcelonu, Málagu a přibývají rezervace i na Tenerife. Evropské destinace tvoří 84 procent rezervovaných letenek.

Student Agency předpokládá, že začátek hlavní sezony nákupu dovolených bude v dubnu a že bude pokračovat i na podzim, kdy díky očkování nenastane další vlna koronavirové pandemie. Zájem bude podle firmy především o last minute zájezdy.

"Klienti počítají s tím, že letos v létě pojedou na dovolenou a plánují ji. Proti loňskému roku se v situaci už více orientují. Se samotnou rezervací ale budou vyčkávat na last minute nabídky tak, aby co nejvíce předešli rizikům změn či rušení v souvislosti s covid-19," řekl Aleš Ondrůj. Dodal, že lidé také doufají ve zlepšení situace díky očkování a menší potřebě testování. Povinnost testů totiž stále bývá největší překážkou při volbě destinace.

Podle Aleše Ondrůje nákupy dovolených v roce 2021 charakterizuje to, že lidé dávají přednost zemím, které nabízejí jednoduché vstupní podmínky a pravidla pro postup v případě nákazy, zákazníci preferují také zájezdy s nízkou zálohou a storno poplatky. Změnily se i trendy u prodeje letenek. Cestující je dříve kupovali zhruba tři měsíce před odletem, nyní je to jeden až dva týdny. Častěji si k nim také pořizují pojištění. Největší zájem je nyní o letenky do exotických destinací, které umožňují relativně bezproblémové strávení dovolené. Jsou to zejména Maledivy, Zanzibar, Dubaj, Mexiko, Dominikánská republika či Cancún v Mexiku.

Podobné destinace v hledáčku klientů zaznamenal portál Letuška.cz. "Na Zaznzibar v lednu a únoru odletí 470 cestujících, loni to bylo 455. Do Dubaje je na nadcházející období do konce února prodáno 520 letenek, na Maledivy poletí 400 lidí. S nadějí a optimismem vyhlížíme dobu, kdy bude očkování na covid-19 dostupné a od léta očekáváme strmý růst zájmu o letenky," uvedl Trejbal Trejbal.

Také firma Kiwi.com, která prodává letenky, zaznamenává zvýšený zájem o lety na poslední chvíli.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner