Výběr mýtného na Slovensku loni klesl téměř o pět procent

Výběr mýtného na Slovensku loni klesl téměř o pět procent

19.1. - Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku loni klesl bezmála o pět procent. Oznámil to včera provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll. Propad vybraného mýtného firma zaznamenala hlavně na jaře po propuknutí pandemie nemoci covid-19.

Dopravci na Slovensku loni zaplatili na mýtném 210,94 milionu EUR (5,5 miliardy Kč). Oproti předchozímu roku to představuje pokles o 4,6 procenta. V samotném posledním měsíci loňska už se ale výběr mýtného meziročně o 8,2 procenta zvýšil.

Propadu výběru mýtného čelilo Slovensko zejména v dubnu - meziročně o čtvrtinu. Tehdy platila různá karanténní opatření a výrobu omezilo několik velkých firem.

Mýtné za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy musejí na Slovensku platit autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Osobní vozidla platí za používání dálnic a rychlostních silnic prostřednictvím elektronické dálniční známky, jejíž cena na rozdíl od mýtného nezávisí na počtu ujetých kilometrů, ale na době její platnosti.

SkyToll provozuje mýtný systém na Slovensku od roku 2010, kontrakt mu skončí na konci roku 2022. Tendr firma vyhrála s nejdražší nabídkou, když v soutěži zůstala po vyloučení ostatních zájemců sama. Slovenský Nejvyšší kontrolní úřad předloni upozornil, že téměř polovina z vybraného mýtného nakonec připadla SkyTollu. Bratislava už vypsala soutěž na vybudování nového mýtného systému, který chce v budoucnu provozovat stát.

V České republice dopravci loni na mýtném zaplatili přes 11,5 miliardy Kč. Meziročně je to o 5,24 procenta více. K růstu přispělo zejména loňské rozšíření systému o 900 kilometrů dálnic a silnic.

(čtk)

Foto: LAN

spinner