​Německá policie zpřísnila kontroly na frankfurtském letišti

​Německá policie zpřísnila kontroly na frankfurtském letišti

25.1. - Německá policie zpřísnila na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem kontroly u příletů z epidemicky vysoce rizikových zemí. Německo od včerejška považuje kvůli prudkému šíření koronavirové nákazy za vysoce rizikovou i Českou republiku. Cestující z Česka a dalších takových zemí se musejí připravit na přísnější kontroly a zejména mít potvrzení o negativním testu na koronavirus.

Na zpřísnění opatření včera reagovala i spolková policie na frankfurtském letišti. "Dohromady dnes provádíme mimořádné kontroly u 17 přistávajících strojů z pěti zemí," řekl včera mluvčí německé policie Reza Ahmari. Jen dopoledne byly kontroly provedeny u čtyř letounů. "Dosud šlo všechno hladce," řekl Reza Ahmari a dodal, že kontroly se nejvíce týkají příletů ze Španělska.

Konkrétně policisté kontrolují, zda mají pasažéři digitálně vyplněný příslušný vstupní formulář. Pokud ne, musejí tak učinit ručně. Kromě toho se musejí všichni příchozí cestující prokázat negativním testem na koronavirus. Tomu se však lze podrobit i v tranzitním prostoru. Kdo test odmítne, je vykázán zpět.

Toto prověřování se podle policie koná ještě před vlastní hraniční kontrolou, a sice přímo na letišti. Všechna opatření se provádějí v těsné součinnosti se zdravotnickými úřady, hesenskou zemskou policií, provozovatelem letiště a příslušnými přepravci.

Německo od včerejška považuje za vysoce rizikové především země s mnohem prudším nárůstem případů koronavirové infekce než v Německu, zpravidla s více než 200 nově nakaženými na 100.000 obyvatel za týden. Patří mezi ně i Česká republika společně například se Spojenými státy, Španělskem, Portugalskem, Slovinskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Černou Horou, Kosovem, Severní Makedonií a Egyptem.

Hlavním omezením pro běžné cesty z těchto zemí do Německa je to, že už při příjezdu je nezbytné mít u sebe negativní test. I při negativním testu ale musí lidé nastoupit do desetidenní karantény, kterou lze ukončit dalším negativním testem nejdříve po pěti dnech izolace.

U pozemních cest do Německa zpřísnění pocítí zejména pendleři. Sasko po nich od včerejška požaduje dva testy na koronavirus týdně, pro vstup do Bavorska se budou muset čeští přeshraniční pracovníci nechat testovat každých 48 hodin.

(čtk)

Foto: Fraport

spinner