​EasyJetu klesly tržby o 88 procent, kvůli pandemii dál omezí lety

​EasyJetu klesly tržby o 88 procent, kvůli pandemii dál omezí lety

29.1. - Britským nízkonákladovým aerolinkám easyJet klesly v prvním finančním čtvrtletí tržby meziročně o 88 procent na 165 milionů liber (4,9 miliardy Kč). Kvůli slabému zájmu o létání firma varovala, že lety v období leden až březen budou jen na deseti procentech kapacity stejného období loni. Od září do prosince to ještě bylo 18 procent. Firma reaguje na nové uzávěry a zpřísňování cestovních omezení v Evropě způsobených koronavirovou pandemií.

První finanční čtvrtletí firmě skončilo v prosinci. Počet pasažérů se za tu dobu snížil meziročně o 87 procent, náklady bez započtení paliva se ale podařilo snížit o 52 procent. Společnost ušetřila na letištních poplatcích, údržbě i na personálu.

Ve středu se dál prohloubila krize na domácím, tedy britském trhu. Ten je zároveň pro easyJet největším. Britská vláda totiž přijala nová opatření k omezení cestování. Nově musejí cestující zdůvodňovat, proč ze země odjíždějí. Už dříve byly zavedeny testy na covid-19 před odjezdem a k tomu povinná karanténa.

Finance easyJetu začátkem měsíce významně posílil nový pětiletý úvěr v objemu 1,87 miliardy dolarů (zhruba 40 miliard Kč), za který se částečně zaručil stát. Firma už dříve požádala o hotovost akcionáře a uvedla, že zruší 30 procent pracovních míst. Prodala také desítky letadel. Loni se kvůli koronaviru poprvé ve své 25leté historii propadla do ztráty.

(čtk)

Foto: easyJet

spinner