Dopravci upozorňují na omezení za hranicemi, spoje ohroženy nejsou

Dopravci upozorňují na omezení za hranicemi, spoje ohroženy nejsou

25.1. - Cestující do Rakouska či Německa dostávají informace o zpřísněných podmínkách v těchto zemích od dopravců předem, většinou při nákupu jízdenky a před hranicemi. Upozornění se týkají například nově povinných respirátorů ve veřejné dopravě, registrace při vstupu do země nebo nástupu do karantény či povinného testu. Podle dopravců se kontroly na hranicích zintenzivnily, fungování spojů to však zásadně neovlivní. Vyplývá to z informací dopravců. Do Rakouska jezdí RegioJet a České dráhy, ty vypravují vlaky například i do Bavorska.

Zpřísnění opatření v sousedních zemích železniční spoje z Česka do těchto zemí nezastaví, vlaky budou pokračovat bez větších omezení. Cestující se ovšem musí připravit na přísnější podmínky při vstupu do Rakouska či Bavorska. Rakousko ode dneška vyžaduje po všech cestujících ve veřejné dopravě povinný respirátor minimálně třídy FFP2, od minulého týdne má stejnou podmínku Bavorsko. Cestující by si zároveň měli pohlídat povinnou registraci před vstupem do daných zemí, podmínky nástupu do karantény nebo mít negativní test na koronavirus.

"Pokud se chystáte k cestě do zahraničí, seznamte se, prosím, předem s platnými protiepidemickými opatřeními platnými v cílové či tranzitní zemi," vyzvaly své cestující České dráhy. Upozornění vydává ve svých vlacích do Rakouska také RegioJet.

O zpřísnění podmínek pro cestování ve veřejné dopravě se uvažuje také v Česku. Podle premiéra Andreje Babiše by v hromadné dopravě a obchodech mohly být povinné respirátory třídy FFP2. Analytici varovali, že by to znamenalo citelný zásah do rozpočtů především chudších rodin.

(čtk)

Foto: ČD

spinner