Akcie kurýrních společností loni stouply o desítky procent

Akcie kurýrních společností loni stouply o desítky procent

26.1. - Kurýrní společnosti se dostaly do hledáčku investorů, jejich cena v minulém roce stoupla o desítky procent. Hodnota akcií společnosti FedEx vzrostla o 71 procent, v závěsu se drží konkurenční UPS s růstem o 36 procent. Nejúspěšnější evropskou společností je německá DHL, která zaznamenala růst ceny o 33 procent, řekla hlavní analytička společnosti TopForex Olívie Lacenová.

Objem nákupů přes on-line prostředí v posledních letech stále rostl. Ale pandemie podle Lacenové ještě urychlila posun od kamenných obchodů k digitálnímu prostředí. Z toho těží zejména doručovatelé zásilek, kteří zažili největší nápor hlavně těsně před Vánocemi, dodala.

Akcie americké nadnárodní společnosti United Parcel Service byly před spuštěním včerejšího obchodního dne na 159 USD za akcii, což jsou rekordní hodnoty v obchodování společnosti. Tržní kapitalizace společnosti se vyšplhala na 137 miliard USD. Ještě před rokem to bylo podle údajů z Macrotrends.net kolem 101 miliard USD.

Akce konkurenční firmy FedEx vzrostly za stejné období ještě více, a to o 71 procent a před spuštěním obchodování se jejich cena pohybovala 254 USD za akcii. Tržní kapitalizace společnosti dosáhla 67 miliard USD, zatímco před rokem to bylo 40 miliard dolarů.

Z evropských společností se dařilo nejvíce německé logistické společnosti Deutsche Post DHL Group, kterou klienti po celém kontinentu znají zejména prostřednictvím její divize DHL. Akcie společnosti za poslední rok vzrostly třetinu a před začátkem obchodního týdne se pohybovaly kolem 43 EUR (52 USD). Tržní kapitalizace společnosti dosáhla 53,5 miliardy EUR (64,5 miliardy USD), zatímco ještě před rokem to bylo 45 miliard USD.

Jelikož omezení spojené s provozem kamenných obchodů v důsledku rychlého růstu počtu nakažených osob zřejmě v nejbližších týdnech neustoupí, lidé by se podle Olívie Lacenové nadále měli soustřeďovat na nákupy prostřednictvím svých počítačů, tabletů nebo smartphonů přímo z domova. "I s ohledem na novoroční výprodeje by tak měl být výhled akcií kurýrních společností nadále příznivý," odhadla.

(čtk)

Foto: FedEx

spinner