Spedice, logistika

Co přineslo léto v dopravě

Odvětví přepravy, především dálkové, mezikontinentální vykazuje dlouho očekávané uklidnění a místy i ochlazení. Globální objemy přepravených kontejnerů zaznamenaly mírný růst; tento malý nárůst objemů dodávaných v červnu však maskuje meziroční pokles a regionální slabá místa v poptávce po přepravě.

Contera otevírá v Ostravě výjimečný logistický park

12.10. - Společnost Contera dokončila v Ostravě-Hrušově první dvě budovy logistického parku Contera Park Ostrava D1, který se rozkládá na ploše cca 35 hektarů. Plánovaná plocha je přibližně 151 000 metrů čtverečních prů­myslových prostor, přičemž první dvě budovy zabírají plochu více než 108 000 metrů čtverečních. Stavby jsou určeny především pro lehký průmysl, sklady a výrobu. Projekt, který byl zahájen na podzim 2020 s předpo­kládanými celkovými náklady přesahující 2,9 mld. Kč, je budován na ploše bývalého brownfieldu a obsahuje i jednu z největších a zároveň nejmodernějších průmyslových hal na území České republiky. Obě budovy jsou plně obsazeny nájemci. Ve výstavbě je třetí budova, jejíž dokončení je plánováno na jaře roku 2023. Součástí Contera Parku bude také moderní technologický park, jehož výstavba je plánována na rok 2023–24.

Zásilkovna otevírá nové depo v Prologis Parku Prague-Rudná

12.10. - Zásilkovna, přední logisticko-technologická firma ze skupiny Packeta, otevírá v Rudné u Prahy své největší depo o rozloze 12 600 metrů čtverečních. Součástí nového depa v průmyslovém Prologis Parku Prague-Rudná je také nové robotické depo s novými PackMany, roboty pro třídění zásilek. Zásilkovna tak nyní disponuje celkově téměř 400 roboty – v předvánoční sezóně bude každá druhá zásilka roztříděna robotickou třídičkou. V současnosti má celá skupina Packeta celkem 53 dep a investice do jejich modernizace a rozšiřování letos dosáhly 100 milionů korun. I přes celkový pokles segmentu online nakupování si Packeta udržuje meziroční dvouciferný růst a v letošním roce plánuje obrat ve výši přes 6 miliard korun.

Premiéra robotického retraku Linde na MSV 2022

11.10. - Společnost Linde Material Handling Česká republika, jeden z největších světových dodavatelů manipulační techniky a poskytovatel logistických řešení, představila na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně robotický vysokozdvižný vozík typu retrak. Robotický vozík byl v pohybu po celou dobu trvání veletrhu a bezchybně prováděl zadanou manipulaci.

​PNS si pronajímá 2000 metrů čtverečních v P3 Ostrava Central

10.10. – Investor a developer evropských průmyslových nemovitostí P3 ve svém průmyslově-obchodním parku v centru Ostravy již brzy přivítá První novinovou společnost (PNS), českého distributora tiskovin. Kromě skladování halu využije pro třídící linky na noviny a tisk.

​PST CLC působí nově pod obchodním jménem PST CLC Mitsui-Soko, a. s.

6.10. – Společnost PST CLC, a. s., změnila název, představuje také nové logo. „Nově na trhu působíme pod názvem PST CLC Mitsui-Soko, a. s. Touto změnou u našich zákazníků chceme ještě více evokovat naši spojitost s mateřskou japonskou skupinou Mitsui-Soko, která je celosvětově velmi silná. Díky tomu pro naše zákazníky v rámci celého supply chainu využíváme výrazné synergie, což klientům přináší výhody,“ uvedl generální ředitel společnosti PST CLC Mitsui-Soko, a. s., a člen představenstva Svazu spedice a logistiky České republiky Vít Votroubek.

​Instalace nového LED osvětlení v logistickém centru Penny přinese značné úspory

6.10. – Společnost Zumtobel Group, dodavatel inovativních světelných řešení, pomohla výrazně snížit provozní náklady a zlepšit kvalitu osvětlení na pracovišti logistického centra Penny v Dobřanech, jednoho ze čtyř centrálních logistických pracovišť firmy v České republice.

​Raben se přidává ke skupině firem s vědecky podloženými cíli dekarbonizace

5.10. – Skupina Raben Group se připojila k iniciativě Science Based Targets (SBTi) a stanovila si své krátkodobé cíle v oblasti dekarbonizace. Ty byly schváleny odborníky SBTi, což jasně dokládá, že plán snižování oxidu uhličitého, který si skupina Raben Group stanovila, je v souladu s vědeckými poznatky a reálně přispívá k zastavení globálního oteplování na hodnotě pod 2 ⁰C v porovnání s hodnotami před průmyslovou revolucí.

​Zájem o dotace na brownfieldy je obrovský, obce přihlásily rekordní počet projektů

5.10. – Města a obce mají velký zájem o dotace na regeneraci brownfieldů. Do programu Ministerstva průmyslu a obchodu se přihlásil rekordní počet projektů. Celkem bylo přijato 35 projektů, což je asi čtyřikrát víc než v poslední výzvě předchozího programu. Podpořit lze nově i multifunkční projekty a výstavbu obecních bytů. Připraveno je celkem 500 milionů Kč.

​Nichole Chan se stala Head of ESG ve společnosti P3 Logistic Parks

4.10. – P3 Logistic Parks, přední developer a vlastník průmyslových nemovitostí v Evropě, jmenoval Nichole Chan na pozici vedoucí pro oblast společenské odpovědnosti a ekologické udržitelnosti (ESG). Její jmenování podtrhuje záměr společnosti P3 směřovat k udržitelnosti ve všech aspektech jejího podnikání a vytvářet dlouhodobé hodnoty proaktivním úsilím o sociálně uvědomělejší a ekologicky udržitelnější budoucnost.

spinner