Spedice, logistika

​Projekty energetických úspor EPC loni zákazníkům ČEZ ESCO uspořily téměř 400 milionů korun

18.3. – Celkem 34 energeticky úsporných projektů se zárukou pomohlo v roce 2023 městům, nemocnicím, kulturním institucím, ale i průmyslovým podnikům snížit jejich náklady na energie o 393 mil. korun, přepočteno na loňské ceny energií, což je o cca 100 milionů korun meziročně více. Projekty tak těmto zákazníkům výrazně pomohly přestát energetickou krizi a vysoké ceny elektřiny i plynu. Projekty přináší i další přínosy, jakou jsou zvýšení kvality vnitřního prostředí a hodnoty nemovitosti nebo snížení uhlíkové stopy. Úspora představuje ekvivalent snížení emisí oxidu uhličitého o 43 000 tun, což odpovídá 16 dnům provozu běžného elektrárenského uhelného bloku o výkonu 100 MW.

​Studenti logistiky na VŠE v Praze navštívili nového partnera fakulty, společnost Kaufland

18.3. – V úterý 5. března proběhla poprvé odborná exkurze studentů vedlejší specializace Logistika – mezinárodní přeprava a zasílatelství do distribučního centra firmy Kaufland, nového smluvního partnera nejen Katedry logistiky, ale celé Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze. Akce byla uspořádána velmi dobře, vše na sebe dobře navazovalo, jak tomu má být ve firmě, která se zabývá logistikou, od příjezdu, zajištěnému „v režimu JIT“ autobusem od stanice metra až k budově distribučního centra, kde jsme byli přivítáni a uvedeni do objektu.

​Vyšla kniha Správa dopravní infrastruktury v souvislostech

17.3. – Vysoká škola logistiky v Přerově vydal knihu Správa dopravní infrastruktury v souvislostech autorů Ing. Jana Tichého, Ph.D., a doc. Ing. Aleny Tiché, Ph.D. Nová publikace je věnovaná dopravní infrastruktuře a dopravě v České republice. Zabývá se problematikou stavebnictví v dopravním sektoru a těsně související problematiky dopravy se zaměřením na ekonomiku a management v této oblasti.

​Částečně se odkláníme od Číny, přejít na nearshoring plánuje 74 procent evropských firem

16.3. – Spolupráce s dodavateli z Číny, Indie a dalších asijských zemí se v posledních dekádách stala běžnou praxí. Vlivem rostoucích cen práce i přepravy ale v poslední době docházelo k výpadkům a zpožděním, které poukázaly na zhoršující se stabilitu dodavatelských řetězců, a na povrch tak začal znovu vyplouvat trend takzvaného „nearshoringu“, neboli přesouvání dodavatelských řetězců do blízkých zemí. Z analýzy poradenské společnosti Cushman & Wakefield vyplynulo, že střední Evropa je pro potřeby nearshoringu ideální destinace.

​Společnost Allegro překonává očekávání díky růstu ziskovosti

14.3. – „Allegro nyní obsluhuje téměř 20 milionů aktivních kupujících ve střední Evropě, přičemž jejich počet roste jak v Polsku, tak v zahraničí, a to s tím, jak pokračujeme v postupném rozšiřování našeho tržiště," řekl Roy Perticucci, generální ředitel společnosti Allegro.

​Test: Doručení do druhého dne od objednání splňuje pouze necelých 50 procent online obchodníků

12.3. – Zákaznickou zkušenost nakupujících na e-shopech ovlivňuje řada faktorů. Z velké části do ní promlouvá uživatelská přívětivost nákupních košíků, úroveň logistiky, či zákaznická podpora při vrácení zboží. Jak si v těchto oblastech stojí české e-shopy? Společnosti Shopsys, Skladon a Retino tak již druhý rok po sobě uskutečnily v předvánoční špičce Velký test logistiky, který mapuje standard na české e-commerce scéně. Ze získaných dat například vyplývá, že tři čtvrtiny e-shopů nabízí pod určitou podmínkou dopravu zdarma, nebo že často skloňovaný standard v doručení do druhého dne od objednání splňuje pouze necelých 50 % online obchodníků.

​Ivana Kepková posílila Dachser Air & Sea Logistics

12.3. – Dachser Czech Republic má novou vedoucí obchodního oddělení pro letecké námořní přepravy. Ivana Kepková, zkušená specialistka na mezikontinentální přepravy, je na své nové pozici Sales Manager Air & Sea Logistics zodpovědná za rozvoj obchodních aktivit, akvizici nových zákazníků a péči o stávající klientské portfolio.

​Společnost Linde MH získala platinovou medaili Ecovadis

11.3. – Společnost Linde Material Handling (MH), specialista na intralogistiku, dosáhla významného pokroku v plnění svých cílů v oblasti udržitelnosti a získala platinovou medaili od ratingové agentury Ecovadis. V certifikačním procesu, který proběhl na konci roku 2023, dosáhla společnost Linde MH výrazně nadprůměrných výsledků ve všech čtyřech hodnocených kategoriích, čímž se zařadila mezi jedno procento všech hodnocených společností. Oproti předchozímu prověřování Linde MH vylepšila svůj Scorecard v kategoriích Etika a Udržitelné zadávání veřejných zakázek.

​Dachser: Logistika čelí v EU nejednotným pravidlům, chybí třeba jednotné mýto

9..3. – Vstup do EU přinesl díky volnému pohybu osob a zboží základ efektivní evropské logistiky. Obor ale čelí řadě překážek, které přinášejí autonomní rozhodnutí jednotlivých zemí. Například neexistuje jednotné evropské mýto, uvedl obchodní ředitel společnosti Dachser Czech Republic Jan Polter. V květnu uplyne od vstupu ČR do EU 20 let.

​Dachser má přímé spojení do Maroka

6.3. – Mezinárodní logistický provider Dachser připojil pobočky v regionu Maghreb na svoji evropskou logistickou síť. Prostřednictvím nové logistické gateway ve Štrasburku společnost spustila přímou denní linku Maroko–Štrasburk. Dachser za několik posledních desítek let vytvořil v Maroku dokonale fungující infrastrukturu se svými standardními procesy a IT systémy.

spinner