Spedice, logistika

Letošními trendy jsou reverzní logistika, expanze, fulfillment a doplňkové služby

23.5. – České a slovenské e-shopy začínají objevovat další země pro expanzi. V posledních letech byly trendem především východní země jako Maďarsko nebo Rumunsko. „Od minulého roku evidujeme vyšší zájem o balkánské země, nejvíce Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Itálie a Slovinsko,“ uvedl Pavel Vyoral, CEO Pošty bez hranic. S přesunem nakupujících do on-line světa je třeba zajistit reverzní logistiku a nabízet doplňkové, nadstandardní, služby spojené s doručováním. Bez zmínky není ani rostoucí trend outsourcingu celé logistiky na fulfillmentová centra.

Brano Group plánuje nový plně automatizovaný sklad

22.5. – Největší automotive dodavatel v České republice vlastněný ryze českým kapitálem, firma Brano Group, se rozhodl vybudovat plně automatizovaný sklad materiálu a rozpracované výroby. Na projektu od března letošního roku spolupracují společnosti Aimtec a LogTech, které společně působí ve spolku SKLAD. Spojí tak své know-how v oblasti digitalizace a automatizace v logistice.

Nové elektrické vysokozdvižné vozíky Linde navazují na úspěšnou 50letou historii

21.5. – Linde Material Handling uvádí novou generaci elektrických vysokozdvižných vozíků, která se svým výkonem plně vyrovná vozíkům poháněným spalovacími motory.Virtuální prezentace s názvem „Mistrovská díla“ se uskuteční 16. června v 11.00 hodin. V rámci půlhodinového představení specialisté z Linde Material Handling rozmanitými způsoby předvedou výhody nové generace vysokozdvižné techniky Linde https://yourway.linde-mh.com/cs/.

Contera postaví v Ostravě inteligentní administrativní budovu Organica

21.5. – Nejmodernější technologie včetně inteligentního ovládání budovy, kvalitní architektura, certifikace BREEAM Excellent a prestižní adresa v nově vznikajícím centru města. To jsou nejzajímavější atributy budovy Organica, kterou staví developerská společnost Contera v Ostravě. Významnou část budovy si po dokončení v roce 2023 pronajme společnost TietoEVRY, mezinárodní poskytovatel IT služeb a jeden z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji. Organica ale nabídne uživatelům a návštěvníkům mnohem víc.

​Nemovitostí na prodej je v Česku málo, největší zájem je o logistické haly

19.5. – V prvním čtvrtletí se letos do komerčních nemovitostí v Česku investovalo celkem 260 milionů EUR, což je zhruba o 9 % méně než ve stejném období loni. Nálada mezi investory je po období vyčkávání opět optimistická, zájem kupovat i množství kapitálu na trhu jsou značné. Přesto je zde transakční aktivita nízká – nemovitostí na prodej je totiž nedostatek. V Praze se staví málo, a to napříč sektory. Pro zájemce o koupi je to ale také výhoda – nový projekt má malou konkurenci. Zájem o Prahu mezi investory je tak velmi silný, přičemž jasným favoritem jsou logistické nemovitosti. Při jejich téměř nulové neobsazenosti značně stoupají nájmy, takže výrazně klesá jejich kapitalizační míra (yield) a jejich ceny dramaticky rostou.

​Gebrüder Weiss zahájil rozšíření pobočky Syrovice

18.5. – Gebrüder Weiss zahájil v souladu se svými plány rozšíření jak překládkového, tak i logistického skladu svojí pobočky v moravských Syrovicích. „Naše strategicky položená pobočka na jižní Moravě se rozroste o 1600 m2, celková rozloha využitelné skladové a manipulační plochy tedy dosáhne 8900 m2. Po dokončení tohoto rozvojového kroku budeme mít v Syrovicích k dispozici mimo jiné 18 nových překládkových ramp, z toho 4 vhodné pro odbavení B2C zásilek,“ řekl Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

DACHSER rozšiřuje bezemisní distribuci do center jedenácti evropských měst

18.5. – Mezinárodní logistický provider DACHSER bude do konce roku 2022 zásobovat centra měst nejméně jedenácti evropských metropolitních regionů bezemisně. V současné době společnost své řešení DACHSER Emission-Free Delivery implementovala v Německu ve Stuttgartu a Freiburgu a v norském Oslu. Přípravy nyní probíhají také v Praze, Berlíně, Mnichově, Paříži, Kodani, Madridu a portugalském Portu.

Petr Haman (PST CLC): Pro kontejnerové přepravy využíváme i vlastní vozidla a flotilu chceme dále rozšiřovat

Společnost PST CLC, a. s., nabízí zákazníkům vedle jiných služeb také realizaci pozemních kontejnerových přeprav. Zajišťuje například první a poslední míli pro společnosti Maersk a COSCO. O nabídce služeb a situaci v tomto segmentu trhu jsme hovořili s Petrem Hamanem, manažerem pro klíčové zákazníky vedoucím oddělení kontejnerových přeprav PST CLC.

MUDr. Zdeněk Hřib (primátor Prahy): City logistiku v Praze lze zajišťovat i jinými dopravními prostředky než pouze automobily

Praha schválila loni v červnu studii city logistiky, která navrhuje řešení zásobování a nákladní dopravy v hlavním městě. O vyjádření k tomuto dokumentu a k plánům do budoucna v této oblasti jsme požádali primátora hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Hřiba.

Anketa DN: Ekologický přístup se stává nedílnou součástí logistiky

Snaha o uhlíkovou neutralitu, lokálně bezemisní doručování, ale i šířeji o společenskou odpovědnost nachází svůj odraz v zelné logistice. Jak k tomuto tématu přistupují některé firmy, které působí v České republice, na to jsme se zeptali jejich zástupců.

spinner