Spedice, logistika

Jan Kodada, Gebrüder Weiss: Firmy a státy přehodnotí závislost na zahraničí, změnit to může i odvětví logistiky a přepravy

Pandemie viru COVID-19 nejenže mimořádně zasáhla odvětví logistiky a přepravy, ale nastolila i otázky ohledně změn v budoucnosti. K současné situaci vyvolané pandemií poskytl rozhovor Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel logistické a přepravní firmy Gebrüder Weiss.

​Nová realitní společnost Space Brokers ze zaměřuje na komerční, především industriální nemovitosti

9.2. - Space Brokers jsou novou českou realitní poradenskou společností založenou na konci roku 2020. Tvoří ji tým 7 zkušených realitních profesionálů Martin Šumera, Michal Barthell, Jana Slavíková, Marek Sýkora, Ondřej Straširybka, Marek Votava a Rudolf Žůrek, kteří se zaměřují na trh komerčních nemovitostí. Pět ze sedmi partnerů Space Brokers se specializuje na industriální nemovitosti a komplexně pokrývají všechny regiony ČR. Firmám nabízí vyhledání vhodných skladových

​VCHD Cargo zaznamenala v roce 2020 růst

9.2. – Přepravní společnost VCHD Cargo uzavřela rok 2020 s pozitivními výsledky. Navzdory velkému propadu exportních přeprav v prvním a druhém kvartále minulého roku navýšila podle předběžných výsledků svůj obrat o 6,5 procenta na 777 milionů korun. Majoritní podíl na růstu obratu má dceřinná německá společnost VCHD Cargo GmbH. Společnost v loňském roce udržela svoji investiční strategii a posílila i po personální stránce.

​Zaslat.cz: Zajištění proclení balíků do Británie dopravu prodraží

​Zaslat.cz: Zajištění proclení balíků do Británie dopravu prodraží Premium

9.2. – Uzavřená brexitová dohoda od nového roku ztížila podmínky pro doručování balíků do Anglie, Walesu, Skotska i Severního Irska. Podle společnosti Zas­lat.cz, internetového portálu a online vyhledávače balíkové přepravy, dopravci museli přizpůsobit podmínky doručování tomu, aby byly stejné jako pro ostatní třetí země. Zásilky nyní prochází celním řízením a mohou obsahovat pouze povolené zboží. Cena nejlevnější možné přepravy stoupla až o 250 korun.

​108 AGENCY reaguje na boom logistických služeb

​108 AGENCY reaguje na boom logistických služeb Premium

8.2. – Na trhu průmyslových nemovitostí roste zájem o outsourcing logistických služeb. Především díky flexibilitě se zákazníci nemusí dlouhodobě vázat a mohou přizpůsobit rozsah skladování a souvisejících služeb svým aktuálním potřebám. To se ukazuje v dnešní dynamické době jako jedna ze zajímavých konkurenčních výhod. V reakci na tento trend založila 108 AGENCY nové oddělení, které má na starost výhradně zprostředkování logistických služeb.

​Balíkobot, který firmám šetří náklady na logistiku, loni zvýšil tržby o 100 %

​Balíkobot, který firmám šetří náklady na logistiku, loni zvýšil tržby o 100 % Premium

8.2. – Rok 2020 byl pro Balíkobot re­kordní. Zájem o jeho unikátní technologii, která pomáhá firmám zrychlit a zefektivnit expedici zboží, pokračuje. Obrat v loňské roce dosáhl 30 mil. Kč, což meziročně představuje nárůst o 100 %. Počet klientů se zvýšil o 50 % na 2 373 a prostřednictvím jeho aplikace bylo přepraveno přes 18,6 milionů zásilek. Letos společnost plánuje zdvojnásobení všech klíčových ukazatelů – tržeb, počtu zákazníků i objemu přepravených zásilek.

​Elektrokoly zatím v centru Prahy zboží rozváží osm firem

5.2. – Do zkušebního projektu rozvozu zboží po centru Prahy s pomocí elektrokol se zatím zapojilo osm společností. Radní Prahy schválili tento týden zapojení osmé firmy DoDo. Společnosti k překladu zboží využívají městem zřízené tzv. mikrodepo na Těšnově, které funguje ve zkušebním provozu do dubna. Poté se jeho provoz vyhodnotí. Pokud se osvědčí, v budoucnu by podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) měla přibýt další depa.

​Kia spouští pilotní projekt dopravy ‚poslední míle‘ na podporu budoucích PBV vozidel této značky

​Kia spouští pilotní projekt dopravy ‚poslední míle‘ na podporu budoucích PBV vozidel této značky Premium

4.2. – Kia Corporation začala budovat základy obchodních aktivit v oblasti moderních jednoúčelových vozidel (PBV) ve spolupráci se startupem S.lab Asia Inc., zaměřujícím se na logistický řetězec chlazeného zboží, s cílem proniknout na trh dopravy poslední míle v Singapuru.

​GLP rozšiřuje partnerství s Alzou pronájmem nového parku v Chrášťanech

4.2. – GLP, přední investor a developer skladů a logistických parků, zahájil výstavbu logistického parku v pražských Chrášťanech o rozloze 51 000 m², z nichž si 40 000 m² pronajala společnost Al­za.cz. Alza.cz využije pronajatou plochu pro své distribuční centrum, prodejnu a výdejní místo pro koncové zákazníky AlzaDrive. Zvýšená únosnost podlah v budově bude přizpůsobena instalaci ocelového mezaninu v prostoru skladové a distribuční haly.


Brexit: Irsko žádá po EU flexibilitu ohledně kontrol v Severním Irsku

3.2. – Irsko chce, aby Evropská unie byla flexibilní v otázce případného odkladu při uplatňování celních kontrol mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Podle agentury Reuters to uvedl irský ministr zahraničí Simon Coveney. Británie podle BBC požádala o odklad kontrol až do roku 2023, což by podle ní umožnilo zmírnit dopady brexitu na Severní Irsko.

spinner