Spedice, logistika

Společnost cargo-partner a Lufthansa: První zásilka za použití paliva pro udržitelné letectví

22.12. - Společnost cargo-partner usiluje o komplexní strategii udržitelnosti a již mnoho let prosazuje dopravní technologie šetrné k životnímu prostředí. Nyní se tato mezinárodní dopravní a logistická společnost chopila příležitosti zorganizovat leteckou přepravu provedenou klimaticky neutrálním způsobem použitím paliva pro udržitelné letectví (SAF) a kompenzací emisí oxidu uhličitého, ge­nerovaných při obstarání SAF.

Společnost cargo-partner otevřela iLogistické centrum u letiště Lublaň

20.12. - Ve čtvrtek 15. prosince uspořádala společnost cargo-partner akci pro zákazníky na oslavu oficiálního otevření nových prostor svého skladu v Lublani. Nová budova navyšuje celkovou kapacitu logistického centra z 25 000 metrů čtverečních na 39 100 metrů čtverečních. Zvláštní atrakcí slavnostního otevření bylo simulované doručování balíků dronem s využitím přistávacího portu pro drony, jenž je součástí nového objektu.

Panattoni je v roce 2022 nejaktivnějším průmyslovým stavitelem v ČR

20.12. - Stavitel průmyslových hal Panattoni ozdobil letošní oslavu 15 let na českém trhu celou řadou rekordů. Podařilo se dokončit 6 průmyslových hal s celkovou rozlohou přes 243 000 metrů čtverečních, kde vzniklo přes 2 400 nových pracovních míst. Bylo podepsáno 18 smluv s novými klienty, které přinesou navíc minimálně dalších 3 500 pracovních míst. Zároveň má společnost aktuálně ve výstavbě 11 nových hal, jež zaujímají rekordních 545 000 metrů čtverečních, což z Panattoni činí nejaktivnějšího průmyslového developera s největším podílem na trhu v České republice. Největší dokončenou stavbou se stalo distribuční centrum Amazonu v Kojetíně, které vyniká supermoderními technologiemi a výraznou šetrností k životnímu prostředí.

​Manipulační technika Heli s lithiovými bateriemi pro Stablecam

19.12. – Společnost Gekkon International, která je provozovatelem e-shopu www.eulift.cz a distributorem manipulační techniky značky HeliLI, dodala firmě Stablecam dodala flotilu vysokozdvižných vozíků, retraků a paletových vozíků. „Pro značku Heli jsme se rozhodli už proto, že jejím dodavatelem je místní pardubická firma, se kterou máme dlouhodobě dobrou zkušenost. Je velmi operativní. Jde o flexibilní společnost s dobře nastavenou cenovou politikou. V případě potřeby oceňujeme rychlý servisní zásah. Vyhovuje nám, že na nic nemusíme dlouho čekat. To, co se jednou řekne, platí pořád,“ řekl Daniel Pelikán, CEO společnosti Stablecam.

​Německá pošta chce v Berlíně rozšířit dopravu balíků solární lodí

19.12. – Německá poštovní a logistická skupina Deutsche Post DHL od října k převozu balíčků v Berlíně používá solární loď. S ekologickým projektem, který je zatím v testovací fázi, je firma spokojená a ráda by ho v německé metropoli rozšířila. „Pilotní projekt funguje hladce,“ řekl šéf berlínského balíkového střediska Sven Goerke. V říjnu, při zahájení provozu, novinářům řekl, že věří v brzké vybudování flotily bezemisních poštovních plavidel. Zhruba po dvou měsících provozu nyní oznámil, že poštovní společnost by v Berlíně na Sprévě a jejích kanálech chtěla využívat ještě další solární loď.

​Linde Material Handling: Alternativní bionafta umožňuje snížit emise skleníkových plynů

18.12. – Provozovatelé vozíkových flotil využívající dieselové vysokozdvižné vozíky Linde, mohou nyní snížit své emise oxidu uhličitého až o 90 %. To umožňuje použití nového typu paliva – hydrogenačně rafinovaného rostlinného oleje (HVO). Toto palivo bez fosilních příměsí má i další výhody spočívající v tom, že zvyšuje výkon motoru a umožňuje čistší spalování. Bionafta HVO navíc nevyžaduje žádné úpravy infrastruktury pro doplňování paliva a nabízí možnost smíchání s běžnou fosilní naftou.

​Společnost CHEP se stává dalším držitelem ocenění Lean & Green Europe Awards

17.12. – Nákladní silniční doprava je v rámci Evropy naprosto dominantní způsobem přepravy zboží. Celý obor se přitom potýká s nedostatkem řidičů, stále rostoucími cenami paliv a energií. Průměrné vytížení přepravních kapacit se přitom pohybuje kolem 60 procent. Stále více proto nabývá na intenzitě diskuse o spolupráci v rámci dodavatelského řetězce s cílem zvyšovat jeho efektivitu při současném snižování dopadu na životní prostředí. To byly hlavní impulsy proč se Česko-Slovenská Iniciativa ECR zapojila do organizace nejvýznamnějšího evropského programu pro udržitelnou logistiku Lean & Green Europe a připravila jeho národní část.

​Logport Development a Invesco Real Estate vybudují v Praze velký logistický park poslední míle

17.12. Společnosti Logport Development a Invesco Real Estate definují nový standard městských logistických areálů ve. střední Evropě. Společnosti se spojily a prostřednictvím struktury forwardového financování se zavázaly vybudovat logistický areál Logport Prague West o rozloze 37 900 metrů čtverečních, který vznikne na strategickém místě v těsné blízkosti Pražského okruhu. Transakci, jejíž objem nebude zveřejněn, zprostředkovala společnost Cushman & Wakefield. Logport Prague West, jehož výstavba byla zahájena v září 2022, již přilákal první nájemce, kteří se nastěhují v létě 2023. Dokončení celé komerční zóny je naplánováno na 1. čtvrtletí roku 2024.

​Ceny námořních přeprav výrazně klesly, přetrvává zájem o outsourcing skladování

16.12. – Rejdaři odstavují lodě, ceny námořních přeprav se vrátily na předcovidovou úroveň. „Velkoobchody celkově očekávají menší tržby. Před Vánocemi klasicky vzrůstá poptávka po přepravách, ale dopravci nevědí, jak bude situace vypadat na začátku roku 2023. Mnozí velkoobchodníci mají přeplněné sklady zbožím, které nejde na odbyt, proto rejdaři nabízejí novou službu: budou na lodích vozit kontejnery tak dlouho, dokud se firmám neuvolní sklady. Lodních kapacit je teď totiž dost,“ uvedl Vít Votroubek, generální ředitel společnosti PST CLC Mitsui-Soko a člen představenstva Svazu spedice a logistiky ČR.

​Budvar získal na základě posouzení Katedry logistiky FPH VŠE Lean & Green Award za logistiku

16.12. – Katedra logistiky FPH VŠE v Praze provedla audit pro nejvýznamnější evropský program pro udržitelnou logistiku Lean & Green Europe. Na základě nezávislého posouzení svého akčního plánu odborníky z katedry logistiky (doc. Petr Kolář a Ing. Petr Jirsák) podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze se stala v rámci ČR jeho prvním držitelem firma Budějovický Budvar.

spinner