Spedice, logistika

​Svaz DSLV: Logistika financuje klimatickou pokladnici spolkové vlády

Spolkový svaz spedice a logistiky DSLV zaujímá kritické stanovisko k hospodářskému a finančnímu plánu Fondu pro klima a transformaci (KTF), který 9. srpna schválil spolkový kabinet. Prostřednictvím tohoto zvláštního fondu hodlá spolková vláda v letech 2024–2027 poskytnout celkem 211,8 miliardy eur na dekarbonizaci průmyslu, energeticky účinnou renovaci budov a rozšíření obnovitelných zdrojů energie, elektromobility a nabíjecí infrastruktury.


​Společnost Gekkon International zahájila pilotní projekt řízeného nabíjení vozíků Heli Power System

23.9. – Na střeše společnosti Gekkon International v Pardubicích jsou instalovány solární panely a Heli Power System řídí mimo jiné i nabíjení manipulační techniky z této fotovoltaiky. Díky fotovoltaice a systémovému komplexnímu řízení využívání energie firma dosahuje výrazných úspor. Heli Power System řídí nejen nabíjení vozíků, ale také například nahřívání teplé vody v kotelně, tepelné čerpadlo při topení, také klimatizaci v letních dnech a nabíjení aut.


​Od října platí povinnost prokázat, že dovozené výrobky ze zemí mimo EU neobsahují železo či ocel z Ruska

22.9. – Dovozce a vývozce čeká se začátkem října hned několik novinek. Jednou z nich je nutnost importérů doložit při vyclení zboží pocházejícího z nečlenského státu EU, že ocel nebo železo pro jeho výrobu nepochází z Ruské federace. Podle společnosti Gerlach, největšího poskytovatele celních služeb, může nastat problém u firem, které si k tomu včas nezajistily potřebné celní dokumenty. Ve shodném termínu začne také platit přechodné období pro nařízení CBAM, které dovozcům přinese rovněž řadu nových administrativních povinností.

​AFI: Firmy mají chuť investovat, výzkum a vývoj chtějí udržet v Čechách

21.9. – Tři čtvrtiny firem plánují investovat, nejčastěji do digitalizace a robotizace. Přitom přes 40 procent manažerů předpokládá, že jim tyto změny ušetří jen nízká procenta pracovní síly. Více než polovina firem chce nabírat nové zaměstnance Vyplývá to z aktuálního Průzkumu podnikatelského prostředí AFI, který mezi českými podniky provedlo Sdružení pro zahraniční investice – AFI.

​Skladon testuje prvního autonomního robota od společnosti Sluno

21.9. – Fulfillmentová společnost Skladon navázala spolupráci se společností Sluno a ve svém distribučním centru spustila pilotní provoz prvního autonomního robota. Cílem projektu je nejen urychlení a zvýšení kapacit u skladových operací a zjednodušení práce operátorům, ale také manifestace toho, jaký má robotizace v logistice do budoucna potenciál.

​GXO urychluje nasazení řešení umělé inteligence ve Spojeném království

20.9. — GXO Logistics, světový poskytovatel smluvní logistiky oznámil, že společně s dodavatelem Datasparq úspěšně nasadil řešení umělé inteligence, které pomohlo zvýšit efektivitu, generovat úspory nákladů a snížit dopad na životní prostředí prostřednictvím optimalizace přepravních tras.

​Češi se při vyzvedávání zásilek postupně odvrací od České pošty

19.9. – září 2023 – Češi se postupně odvrací od České pošty, polovina objednávek se přepravuje přes Zásilkovnu nebo kurýrní služby. Hlavní roli při výběru přepravní služby hraje druh prodávaného zboží a cílová skupina. Zatímco obchody, které cílí na starší skupiny zákazníků, evidují výrazně převažující zájem o doručení Českou poštou, mladší generace v drtivé většině využívá výdejní služby, jako je Zásilkovna či kurýrní společnosti. Kurýři se ovšem čím dál více využívají zejména pro firemní zásilky (B2B). Aktuální trendy v dopravě zboží z e-shopů pozoruje brněnské logistické centrum Authentica Fulfillment, které letos vyexpeduje přes jeden milion objednávek.

​Autonomní vozíky Agilox od 4IGV ve společnosti Vitesco zvýšily efektivitu intralogistiky

17.9. – V trutnovském závodě společnosti Vitesco Technologies byly v dubnu uvedeny do provozu dva autonomní vozíky značky Agilox od společnosti 4IGV, která coby certifikovaný dodavatel tuto techniku v České republice implementuje. Tyto stroje ve Vitesco Technologies rozšířily počet autonomních vozíků, aktuálně jsou tam využívány už tři Agiloxy. První Agilox byl dodán vloni.

​Společnost cargo-partner dále modernizuje své skladové portfolio v jihovýchodní Evropě

16.9. – Jako jeden z předních poskytovatelů přepravy a logistiky v jihovýchodní Evropě se cargo-partner tradičně strategicky zaměřuje na tento region. V posledních měsících společnost zmodernizovala své skladové prostory v Chorvatsku, Slovinsku a Turecku.


​BILLA po úspěšném testování spouští svůj e-shop

14.9. – Obchodní řetězec BILLA úspěšně završuje testovací fázi svého e-shopu a zahajuje ostrý provoz. Zákazníci z Prahy, Mladé Boleslavi a Brna a jejich okolí si vyberou z více než 9 tisíc výrobků, které k nim dorazí už 3 hodiny zdarma po odeslání objednávky. Noví zákazníci získají navíc 10% slevu na první 3 nákupy a malý dárek v podobě produktů vlastní výroby BILLA k tomu.

spinner