Spedice, logistika

​Linde Material Handling: Alternativní bionafta umožňuje snížit emise skleníkových plynů

18.12. – Provozovatelé vozíkových flotil využívající dieselové vysokozdvižné vozíky Linde, mohou nyní snížit své emise oxidu uhličitého až o 90 %. To umožňuje použití nového typu paliva – hydrogenačně rafinovaného rostlinného oleje (HVO). Toto palivo bez fosilních příměsí má i další výhody spočívající v tom, že zvyšuje výkon motoru a umožňuje čistší spalování. Bionafta HVO navíc nevyžaduje žádné úpravy infrastruktury pro doplňování paliva a nabízí možnost smíchání s běžnou fosilní naftou.

​Společnost CHEP se stává dalším držitelem ocenění Lean & Green Europe Awards

17.12. – Nákladní silniční doprava je v rámci Evropy naprosto dominantní způsobem přepravy zboží. Celý obor se přitom potýká s nedostatkem řidičů, stále rostoucími cenami paliv a energií. Průměrné vytížení přepravních kapacit se přitom pohybuje kolem 60 procent. Stále více proto nabývá na intenzitě diskuse o spolupráci v rámci dodavatelského řetězce s cílem zvyšovat jeho efektivitu při současném snižování dopadu na životní prostředí. To byly hlavní impulsy proč se Česko-Slovenská Iniciativa ECR zapojila do organizace nejvýznamnějšího evropského programu pro udržitelnou logistiku Lean & Green Europe a připravila jeho národní část.

​Logport Development a Invesco Real Estate vybudují v Praze velký logistický park poslední míle

17.12. Společnosti Logport Development a Invesco Real Estate definují nový standard městských logistických areálů ve. střední Evropě. Společnosti se spojily a prostřednictvím struktury forwardového financování se zavázaly vybudovat logistický areál Logport Prague West o rozloze 37 900 metrů čtverečních, který vznikne na strategickém místě v těsné blízkosti Pražského okruhu. Transakci, jejíž objem nebude zveřejněn, zprostředkovala společnost Cushman & Wakefield. Logport Prague West, jehož výstavba byla zahájena v září 2022, již přilákal první nájemce, kteří se nastěhují v létě 2023. Dokončení celé komerční zóny je naplánováno na 1. čtvrtletí roku 2024.

​Ceny námořních přeprav výrazně klesly, přetrvává zájem o outsourcing skladování

16.12. – Rejdaři odstavují lodě, ceny námořních přeprav se vrátily na předcovidovou úroveň. „Velkoobchody celkově očekávají menší tržby. Před Vánocemi klasicky vzrůstá poptávka po přepravách, ale dopravci nevědí, jak bude situace vypadat na začátku roku 2023. Mnozí velkoobchodníci mají přeplněné sklady zbožím, které nejde na odbyt, proto rejdaři nabízejí novou službu: budou na lodích vozit kontejnery tak dlouho, dokud se firmám neuvolní sklady. Lodních kapacit je teď totiž dost,“ uvedl Vít Votroubek, generální ředitel společnosti PST CLC Mitsui-Soko a člen představenstva Svazu spedice a logistiky ČR.

​Budvar získal na základě posouzení Katedry logistiky FPH VŠE Lean & Green Award za logistiku

16.12. – Katedra logistiky FPH VŠE v Praze provedla audit pro nejvýznamnější evropský program pro udržitelnou logistiku Lean & Green Europe. Na základě nezávislého posouzení svého akčního plánu odborníky z katedry logistiky (doc. Petr Kolář a Ing. Petr Jirsák) podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze se stala v rámci ČR jeho prvním držitelem firma Budějovický Budvar.

​Společnost STILL získala zlatý certifikát udržitelnosti

16.12. – Prestižní ratingová platforma EcoVadis opět udělila hamburské intralogistické společnosti STILL zlatý certifikát udržitelnosti. Společnost STILL jasně vyniká mezi srovnávanými německými společnostmi zejména v oblastech hodnocení „environmentální management“ a „pracovní a lidská práva“.

​Letošní rok byl pro PST CLC Mitsui-Soko úspěšny, v plánu je expanze na Slovensko a do Polska

15.12. – V Praze se včera uskutečnila výroční tisková konference společnosti PST CLC Mitsui-Soko. Jak uvedli její představitelé, rok 2022 byl pro ni velmi úspěšný. Firma každoročně obratově roste zhruba o 20 procent přičemž letos se dařilo všem divizím - úspěšné bylo jak skladování, tak doprava a celní služby. Z hlediska tržeb i ziskovosti je nyní ve firmě jedničkou Divize celních služeb. Společnost PST CLC Mitsui-Soko má také řadu plánů, které mají za cíl přispět k dalšímu zvyšování obratu a zisku.

​Deutsche Bahn se blíží rozhodnutí, zda prodá za 20 miliard eur divizi DB Schenker

14.12. – Německá státní železniční společnost Deutsche Bahn se blíží rozhodnutí ohledně prodeje své logistické divize DB Schenker. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na dobře informované zdroje, podle nichž by transakce mohla divizi ocenit na přibližně 20 miliard eur (486 miliard Kč).

​DSV zajišťuje i velice netradiční přepravy

13.12. – Potřebujete přepravit destilační komponent o váze 950 tun? Živého ledního medvěda, neživé pokémony nebo solární panely a sportovní auta? Světové logistické společnosti dnes přepraví skutečně téměř cokoliv, od hracích karet až po průmyslové kolosy o stovkách tun. Nejtěžší transportovaná zásilka po moři vážila necelých pět tisíc tun, letecky cestoval raketoplán vážící 75 tun. Převážejí se jakákoliv živá zvířata nebo neživí pokémoni. Zkrátka ať už chcete poslat jakoukoliv zásilku třeba na druhý konec planety, je to možné.

​Dachser nasazuje aktivní exoskeletony

13.12. – Mezinárodní logistický provider Dachser poprvé testoval aktivní exoskeletony od společnosti German Bionic v každodenních pracovních podmínkách ve skladu. Testy proběhly i v České republice a výsledky jsou působivé. Nyní společnost zavede tuto technologii i na svých dalších pobočkách.

spinner