Finanční služby

Ing. Jiří Matula (ČLFA) pro DN

Nebankovní financování má nakročeno k dalšímu růstu

Oživení ekonomiky loni vedlo i k nárůstu poptávky po většině nebankovních finančních produktů. „V roce 2011 očekáváme na trhu leasingu optimistický vývoj,“ komentoval vyhlídky na letošní rok v rozhovoru pro Dopravní noviny předseda představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA) Ing. Jiří Matula.

Leasing

Podíl operativního leasingu se zvyšuje

Podniky se v době krize snažily ušetřit mimo jiné na provozu své flotily vozidel. Ještě častěji než dříve proto volily službu externí správy vozového parku, tedy takzvaný operativní leasing. V posledních letech se i z tohoto důvodu výrazně zvýšil podíl operativního leasingu na celkovém leasingu movitých věcí.

Průzkum CVO

Podniky hledají úspory, zásadní věci však často opomíjejí

Hubená léta, která trápila české podnikatele, jsou pravděpodobně u konce. Ale ani rok 2011, i když bude zřejmě ve znamení postupného růstu ekonomiky, nebude tak bohatý jako ty předkrizové. Společnosti budou muset i nadále hledat úsporná a trvanlivá řešení, které je zbaví rozbujelých výdajů. Jednou z položek, na něž se budou muset zaměřit, jsou náklady za provoz parku vozidel.

Pojištění finanční způsobilosti

Dopravci si mohou pojistit finanční způsobilost

Již od roku 2003 platí pro všechny podnikatele, kteří na základě koncese provozují vnitrostátní nebo mezinárodní silniční dopravu autobusy a tahači nebo nákladními vozidly o celkové hmotnosti vyšší než 3,5 tuny, povinnost prokazovat finanční způsobilost.

Havarijní pojištění

Pouze pětina vozidel je havarijně pojištěna

Zatímco z celkového počtu zhru-ba 7 244 tisíc osobních i užitkových registrovaných vozidel je pro 91,6 procenta sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel, pouze 18,4 procenta z nich má i havarijní pojištění. Vyplývá to ze statistiky České asociace pojišťoven.

Finanční leasing

Osud finančního leasingu mají v rukou soudci

Kvůli novele zákona o spotřebitelském úvěru, která vstoupila v platnost 1. ledna, ruší některé leasingové společnosti nabídku finančního leasingu pro fyzické osoby. Novela zákona totiž dává kupujícímu možnost do 14 dnů od smlouvy odstoupit, i když cena vozu může za tu dobu klesnout až o čtvrtinu. Služeb pro právnické osoby se novela nijak nedotkla.

Ing. Jiří Matula (ČLFA) pro DN

Český nebankovní trh se odrazil ode dna a hlásí oživení

Mírné oživení české ekonomiky se v posledních měsících projevuje i na poptávce podnikatelů po nebankovních produktech. U nebankovních úvěrů ústavy zaznamenaly nárůst o více než deset procent a u factoringu o 17,9 procenta, současně se zmírnilo i tempo poklesu leasingu movitých věcí. Předseda představenstva České leasingové a finanční asociace Jiří Matula je optimista a věří, že je český trh s nebankovními produkty z nejhoršího venku.

Povinné ručení

Povinné ručení příští rok klesne až o 43 procent

Pojišťovny stále zvyšují základní sazby povinného určení. Skutečné průměrné pojistné však díky akčním a obchodním slevám klesá. Zákazníci tak mohou profitovat z toho, že se přiostřil konkurenční boj pojišťovacích ústavů, které produkt povinného ručení poskytují.

Povinné ručení

Zákonné pojištění letos významně mění podobu

Letošní podzimní sezona přinesla hned několik revolučních novinek, které dávají pojištění odpovědnosti z provozu vozidel rozměry opravdového pojistného produktu. „Poskytuje již služby tomu, kdo jej sjednává a platí, nikoli naopak,“ řekla k tomu manažerka pro komunikaci a vzdělávání z České asociace pojišťoven (ČAP) Marcela Kotyrová.

Garanční fond

Začínají první soudní řízení proti neplatičům povinného ručení

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) pokračuje ve svém úsilí o snižování počtu nepojištěných vozidel na českých silnicích. Od loňského ledna, kdy se novou legislativou zpřísnily sankce proti neplatičům povinného ručení, již odeslala přibližně 273 tisíc výzev k zaplacení sankčního příspěvku nepojištěných do garančního fondu ČKP. Od neplatičů již vyinkasovala přes 217 miliónů Kč.

spinner