Infrastruktura

Reakce na zápis Nové odbavovací haly hlavního nádraží v Praze jako kulturní památky

2.12. - Magistrát hlavního města Prahy, společně se Správou železnic a Dopravním podnikem hl. m. Prahy jako zadavatelé Soutěžního dialogu Nový Hlavák považují za nutné vyjádřit se k současné situaci kolem zápisu Nové odbavovací haly (NOH). hlavního nádraží v Praze jako kulturní památky do katalogu Národního památkového ústavu (NPÚ).

Na D4 Via Salis skončila uzavírka u Milína

1.12. - Na stavbě dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, skončila u středočeského Milína nejkomplikovanější uzavírka na celé 48 kilometrů dlouhé, nově budované a rekonstruované trase. Po 183 dnech z Milína zmizel hustý provoz a doprava se přesouvá na nově dokončený úsek dálnice D4.

Opravu starého železničního mostu na Výtoni podporuje jen 20 procent veřejnosti

1.12. - Je třeba modernizovat železniční dopravu, nebo přihlédnout raději k památkové ochraně? Je lepší postavit nový most na Výtoni, nebo opravit starý? Tyto a další názory veřejnosti zjišťovala Správa železnic v reprezentativním průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 1 500 respondentů z Prahy a středních Čech. Výsledky ukázaly, že pouze pětina dotázaných preferuje opravu starého, zatímco téměř dvě třetiny podporují výstavbu nového mostu.

Zbývá rok na odstranění problémů se zabezpečovačem železnice ETCS

1.12. - Od 1. ledna 2025 začne výhradní provoz evropského zabezpečovače ETCS, do té doby je potřeba odstranit problémy, které se objevily ve zkušebním provozu. Shodli se na tom účastníci koordinační expertní skupiny, kterou svolal ministr dopravy Martin Kupka.

Pro VRT do Drážďan hledá SZ řešení s minimem negativních dopadů

30.11. - Správa železnic (SZ) včera uspořádala diskusní fórum k novému železničnímu spojení z Prahy do Drážďan. Na projektu, který spojuje Českou republiku a Německo, spolupracují také odborníci z DB Netz. Možné varianty budoucí vysokorychlostní tratě (VRT) a další související témata prodiskutovali zástupci investora, Ministerstva dopravy ČR i municipalit Ústeckého kraje.

Senát schválil přesun působnosti v oblasti přístupu k dopravní infrastruktuře na ÚOHS

30.11. - Senát schválil novelu zákona, která ruší Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) a přesouvá od 1. ledna 2024 jeho působnosti a pravomoci na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na agendách pro ochranu trhu a ochranu práv k přístupu k dopravní infrastruktuře se nic nemění, jen budou nově zajištěny efektivněji a s nižšími náklady.

Vyšlo v DN č. 24

Oldřich Sládek (ŽESNAD.CZ, SD ČR): Klíčové je stanovit priority železničních staveb v dlouhodobém horizontu

29.11. - Na jedné straně tolik potřebné investice do železniční infrastruktury, na straně druhé výluky a velké komplikace pro nákladní dopravce. Kudy by se by se česká železnice měla ubírat, aby nákladní dopravci měli dobré podmínky pro své podnikání, o tom jsme hovořili s Ing. Oldřichem Sládkem, výkonným ředitelem sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ a prezidentem Svazu dopravy ČR.

Dánští architekti promění pražské hlavní nádraží na Šťastný Hlavák

28.11. - Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. Jeho hlavní myšlenkou je přirozené propojení Vrchlického sadů, odbavovací haly, nové tramvajové zastávky přímo před nádražím a historické Fantovy budovy. Navrhovaná podoba celého území klade důraz na udržitelnost, mikromobilitu a navrácení života do Vrchlického sadů. Henning Larsen Architects je součástí dánské skupiny Ramboll a v oblasti komplexních urbanistických návrhů patří mezi světové lídry.

Společnost AŽD získala v Polsku už šestou zakázku

27.11. - Společnost AŽD uzavřela kontrakt se stavební společností ZUE na dodávku zabezpečovacího a sdělovacího zařízení na železniční trati Będzin – Katowice Szopienice Południowe v Polsku. Hodnota kontraktu činí 79,85 milionu zlotých (cca 445 mil. Kč).

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová bude stát více než 15 miliard korun

26.11. - Připravovaná modernizace železničního uzlu Česká Třebová bude stát více než 15 miliard korun. Náklady se v minulosti odhadovaly na 10,4 miliardy korun, později na 11,9 miliard korun. Jen projektová dokumentace vyjde podle smlouvy na 277 milionů korun, sdělil mluvčí Správy železnic (SŽ) Jan Nevola.

spinner