Infrastruktura

​Stavba městského okruhu od tunelu Blanka do Štěrbohol začne v 2023 Premium

​Stavba městského okruhu od tunelu Blanka do Štěrbohol začne v 2023

22.5. – Výstavba pokračování městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol má začít v roce 2023. Pražský magistrátní odbor městského investora (OSI) již podepsal smlouvu s administrátory soutěží, v nichž bude město hledat projektanty. Cena dokončení 10,25 kilometrů dlouhé části okruhu má být 40 miliard Kč. Řekli to primátorka Adriana Krnáčová a její náměstek Petr Dolínek.

​Vláda schválila plán výstavby vysokorychlostních tratí v ČR

22.5. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila koncepci výstavby vysokorychlostní železnice v České republice obsažené v dokumentu Program rozvoje Rychlých železničních spojení v ČR. Materiál stanoví další postup při přípravě jednotlivých ramen vysokorychlostních tratí, odhaduje jejich finanční náklady a popisuje efekty plynoucí z různých řešení vysokorychlostní železnice.

​Ťok: Doprava vyčerpá všechny peníze z programů EU

21.5. – Ministerstvo dopravy vyčerpá všechny peníze z aktuálního programu pro rozvoj dopravní infrastruktury. Resort poslal k proplacení z Operačního programu doprava (OPD II.) 9,7 miliardy korun, 19,3 miliardy přitom už z národních peněz vyplatil stát stavebním firmám za uskutečněné projekty. Oznámil to ministr dopravy Dan Ťok.

​Nová plavební komora v Hněvkovicích umožní lodím cestu do Prahy

21.5. – Menší lodě mohou doplout z Českých Budějovic až do Prahy a dál do Evropy. Umožní jim to otevření nové plavební komory na Hněvkovickém jezu. Je to poslední zdymadlo na vltavské vodní cestě z Českých Budějovic do Prahy.

​Rakousko zmodernizuje trať z Vídně do Břeclavi na rychlost 160 km/hod Premium

​Rakousko zmodernizuje trať z Vídně do Břeclavi na rychlost 160 km/hod

18.5. – Rakušané pracují na studii modernizace železniční tratě od hranic u Břeclavi do Vídně. Chtějí zjistit, co by bylo potřeba, aby tam vlaky mohly jezdit rychleji než 160 kilometrů za hodinu. Jde částečně o reakci na snahu Česka vybudovat z Prahy do Brna a dál na Vídeň v budoucnu vysokorychlostní trať. Aktuálně se trať od hranic do Vídně přestavuje na rychlost 160 kilometrů za hodinu, dosud se na ní jezdí 120 až 140 km/hod.

​Brněnské hlavní nádraží čekají náročné opravy

18.5. – Roční přípravy podtrhují náročnost letošních prací na hlavním nádraží v Brně za více než 170 milionů korun. SŽDC zahájí 3. června další etapu nezbytných oprav na druhém nejvytíženějším nádraží v České republice, omezení pro vlakovou dopravu potrvá do 10. září. 

​Začíná dvouletá oprava Negrelliho viaduktu v centru Prahy

16.5. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podepsala smlouvu se sdružením firem Hochtief, Strabag a Avers na opravu pražského Negrelliho viaduktu. Opravy začnou nejdříve v červenci. Správa železnic již předala stavebním firmám staveniště. Kvůli rozsáhlé rekonstrukci nebudou vlaky přes most jezdit na Masarykovo nádraží a budou končit v zastávce Praha – Bubny.

​Na dokončení nové nádražní budovy v Karlových Varech naváže modernizace kolejiště

10.5. – Správa železniční dopravní cesty slavnostně zahájila druhou část modernizace stanice Karlovy Vary. Projekt zahrnuje v současné době dokončenou první etapu – demolici a výstavbu výpravní budovy – a právě zahajovanou rekonstrukci kolejiště. Jejím cílem je zlepšit technický stav nástupišť a přístřešků a zajistit zvýšení bezpečnosti a komfortu přepravy cestujících.

​Česká republika bude od září připravena na jednotné evropské mýto Premium

​Česká republika bude od září připravena na jednotné evropské mýto

10.5. – Česká republika bude od letošního září připravená na zavedení jednotného elektronického mýta. Takzvané EETS úspěšně otestovalo Ředitelství silnic a dálnic spolu s provozovatelem tuzemského mýtného systému, společností Kapsch. Zavedení Jednotného evropského mýta po ČR požaduje Evropská unie. Systém má umožnit kamionům projíždět celou Evropskou s jedinou mýtnou palubní jednotkou.

​Slovensko narychlo mění zákon, chce urychlit výstavbu dálnic Premium

​Slovensko narychlo mění zákon, chce urychlit výstavbu dálnic

10.5. – Slovensko po problémech s výkupem pozemků pro budování silnic u Bratislavy v rámci projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP) narychlo mění zákon, aby uspíšilo výstavbu dálnic a rychlostních silnic. Vláda premiéra Roberta Fica schválila novelu příslušného zákona, která kromě jiného umožní státu získat stavební povolení na vybrané úseky silnic a také zahájit některé stavební práce ještě předtím, než pozemky vyvlastní.

spinner