Infrastruktura

​Trvající ekonomická krize může v Pardubickém kraji ovlivnit údržbu silnic

3.10. – Pardubický kraj bude letos v zimě opět udržovat přes 3000 kilometrů krajských silnic. Pokud potrvá ekonomická krize a rostly by ceny materiálů, silničáři možná některé nefrekventované silnice z údržby vyjmou. Řekl to náměstek hejtmana Michal Kortyš, doufá ale, že na to nedojde. Zimní sezona pro silničáře začíná v listopadu a trvá do března.

​Olbramovice na Benešovsku se dočkaly obchvatu

1.10. – Obyvatelé Olbramovic mají ode pátku svůj obchvat. Desítky tisíc automobilů denně už nebudou jezdit skrz obec, která byla kvůli chybějícímu obchvatu rozdělena na dvě poloviny. Nová silnice je dlouhá 3,4 kilometru a stavební firma ji zvládla dokončit s půlročním předstihem.

​Prodloužení oprav Barrandovského mostu si podle stavitele vyžádaly změny projektu

30.9. – Posunutí termínu dokončení letošních oprav Barrandovského mostu si podle stavební firmy Porr, která má pro město opravy mostu provést, vyžádaly mimo jiné změny projektové dokumentace nad rámec původního zadání. Uvedla to mluvčí firmy Jana Mašínová. Firma Porr tak podle ní smlouvu neporušila. Stavební firma požádala v pondělí 26. září magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošních oprav do 22. října. TSK však s prodloužením termínu nesouhlasí a plánuje uplatňovat kvůli zpoždění prací finanční sankce, které vyplývají ze smlouvy.

​Začíná oprava vozovky na D1 u Všechrom

29.9. – V pátek 30. září po 14.00 hodině zahajuje Ředitelství silnic a dálnic stavbou dopravně inženýrského opatření opravu dálnice D1 v km 16 – 21, tedy přibližně mezi exitem 15 Všechromy a exitem 21, přičemž v letošním roce proběhnou zejména přípravné práce a hlavní stavební činnost je plánovaná na rok 2023. Ty jsou plánovány do konce listopadu 2022. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

​Stavebník požádal o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

28.9. – Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Řekla to mluvčí TSK Barbora Lišková. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

​ŘSD zprovoznilo část novou obchvatu Mělníka, zbývají dvě etapy

27.9. – Řidiči od úterý projedou po nové části obchvatu Mělníka, zbývají dvě etapy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nyní dokončilo úsek mezi Chloumeckou ulicí a křižovatkou na Průhoně. Stavba trvala zhruba 13 měsíců, a přestože se pracovalo uprostřed města, práce postupovaly rychle. Tvoří ji 66 stavebních objektů, řekl při oficiálním ukončení stavby ředitel ŘSD Radek Mátl.

​Opravovaný přivaděč z Jihlavy k D1 bude od půli října průjezdný v obou pásech

27.9. – Opravovaný dálniční přivaděč u Jihlavy by měl být průjezdný v obou jízdních pásech od poloviny října. Doprava tam je teď v obou směrech svedená do jednoho pásu, rychlost aut je snížená na 60 kilometrů v hodině. Opravy 5,6 kilometru silničního tahu 38 mezi Jihlavou a nájezdem na dálnici D1 v Pávově budou pokračovat v příštím roce. Uvedlo to Ředitelství silnic a dálnic.

​Vláda schválila rozpočet fondu dopravy ve výši 150,9 miliardy korun

27.9. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s rozpočtem 150,9 miliardy korun, rozhodla vláda. Investiční výdaje fondu budou 104,3 miliardy korun. Část rozpočtu ve výši 30,7 miliardy korun získá SFDI úvěrem od Evropské investiční banky (EIB) a z vlastních vydaných dluhopisů. Z evropských zdrojů fond získá 27,6 miliardy ko­run.

Plzeňská aglomerace má seznam investic do dopravy s podporou EU za 2 mld. Kč

26.9. - Plzeňská aglomerace sestavila seznam investic do dopravy, které chce do roku 2030 podpořit z fondů Evropské unie. Více než 1,5 miliardy Kč by mělo jít z programů IROP a operačního programu Doprava do Plzně a další stovky milionů do prstence částí okresů Plzeň-sever, jih a Rokycany. Řekl to náměstek plzeňského primátora Michal Vozobule.

Správa železnic představila na veletrhu InnoTrans práce na vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan

25.9. - Společný česko-německý projekt vysokorychlostní trati (VRT) z hlavního města do Ústí nad Labem a Drážďan představila Správa železnic na tradičním železničním veletrhu InnoTrans, který skončil v pátek v Berlíně. Informační stánek byl součástí expozice Svobodného státu Sasko a Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS). Největším lákadlem byla příprava Krušnohorského tunelu, který bude s délkou až 30 kilometrů nejdelší ve střední Evropě.

spinner