Infrastruktura

Správa železnic vyhlásila soutěž na projektanta vysokorychlostní trati Podřipsko

29.11. - Správa železnic vyhlásila další veřejnou zakázku na dodavatele DÚR pro novou síť vysokorychlostních tratí (VRT). Úsek VRT Podřipsko je součástí trati Praha – Ústí nad Labem – Drážďany, která zajistí napojení českých železnic na evropskou vysokorychlostní infrastrukturu. Projektanti připraví detailní technická řešení trati nebo opatření na ochranu obyvatel a životního prostředí. Součástí dokumentace bude také organizace výstavby tohoto bezmála 60kilometrového úseku. Veřejná zakázka rovněž počítá s přípravou podkladů pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA) a také se zpracováním digitálního modelu ve standardu BIM.

Nejlepší nabídku na stavbu obchvatu Nové Paky ve výši 1,3 mld. dala firma Porr

29.11. - Nejvýhodnější nabídku v tendru na stavbu obchvatu Nové Paky na Jičínsku dala Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) společnost Porr. Nabídla cenu 1,31 miliardy korun bez DPH, tedy asi 80 procent předpokládané ceny. Na twitteru to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

V centru Náchoda vznikla místo železniční vlečky silnice, má ulevit dopravě

28.11. - V centru dvacetitisícového Náchoda vznikla nová silnice na místě bývalé železniční vlečky do místní teplárny. Řidičům ji město otevřelo v pátek odpoledne. Komunikace propojila Kladskou a Borskou ulici. Měla by ulevit dopravě v centru a zjednodušit cestu řidičům jedoucím ve směru od Hronova na Červený Kostelec a na náchodské sídliště Plhov. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

Správa železnic začala rekonstruovat železniční stanici Vsetín za 3,4 miliardy Kč

24.11. - Správa železnic dnes začala rekonstruovat železniční stanici Vsetín. Náklady jsou 3,376 miliardy korun bez DPH, hotovo by mělo být na začátku roku 2025. Stavbu provede sdružení společností OHLA ŽS, a.s., Strabag Rail a AŽD. Nová výpravní budova, která nahradí současnou, bude sloužit jako společný odbavovací terminál pro drážní i pro autobusovou dopravu. Budou vybudována tři nástupiště, vzniknou nové podchody i parkovací dům, řekl dnes novinářům generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Stavba obchvatu Klatov začala, odvede nákladní dopravu mimo město

23.11. - Obchvat Klatov na silnici I/27 je další stavbou, na kterou se čekalo desítky let. Převede tranzitní dopravu mezi Plzní a Železnou Rudou mimo centrum města, a zlepší tak životní prostředí i bezpečnost provozu na této komunikaci.

Druhé největší seřaďovací nádraží v České Třebové zůstane zachované

18.11. - Seřaďovací nádraží v České Třebové na Orlickoústecku zůstane zachované, zůstanou tedy i pracovní místa pro stovku lidí. Správa železnic původně počítala s jeho útlumem, uvedlo pardubické hejtmanství v tiskové zprávě.

Společnost AŽD získala další významnou zakázku v Bulharsku

16.11. - Společnost AŽD uzavřela smlouvu s řeckou stavební společností TERNA SA na dodávku zabezpečovacího zařízení pro projekt „Modernizace železniční tratě Sofie – Dragoman – srbská hranice, úsek Volujak – Dragoman“ vyhlášený na základě veřejné soutěže státní společností „Национална компания Железопътна инфраструктура“ (Národní železniční infrastruktura) v Bulharsku. Hodnota kontraktu činí 31,7 mil. BGN (cca 415 mil. Kč).

Správa železnic získala územní rozhodnutí pro modernizaci Masarykova nádraží

16.11. - Projekt zásadní modernizace stanice Praha Masarykovo nádraží je zase blíže k realizaci, protože Správa železnic má pravomocné územní rozhodnutí. Samotné stavební práce začnou v roce 2023 a v jejich rámci se mimo jiné rozšíří stávající počet kolejí ze sedmi na devět, vybuduje nový vestibul ve formě zastřešení propojující prostor ulic Na Florenci, Hybernská a Opletalova s přístupy na jednotlivá nástupiště, zvýší rychlost vlaků a vybudují koleje pro provozní ošetření souprav v lokalitě Hrabovka.

​Řidičům se o víkendu otevřel opravený tříkilometrový úsek dálnice D5 u Rokycan

15.11. – Řidičům se včera otevřel opravený tříkilometrový úsek dálnice D5 od Plzně k Rokycanům ve směru na Prahu. Po více než dvou měsících je opět průjezdný bez omezení, v místě už se netvoří občasné kolony. Motoristé už mohou také zhruba týden využívat opravený nájezd na dálnici na konci přivaděče od Plzně před Ejpovicemi. Na opravené části D5 odstranili stavbaři za 229 milionů korun s DPH podélné nerovnosti na povrchu vozovky, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Adam Koloušek.

​Fond dopravy má mít téměř 131 miliard, zhruba o tři miliardy víc než letos

12.11. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) by měl mít v příštím roce na výdaje zhruba o tři miliardy korun víc než letos. Zatímco na letošní rok mu Sněmovna schválila rozpočet s výdaji 127,5 miliardy korun, pro příští rok navrhlo ministerstvo dopravy 130,6 miliardy korun. Na provozní výdaje má jit 42 miliard korun a na investice přes 88 miliard korun. Počítá s tím návrh rozpočtu SFDI, který končící vláda předložila nové Sněmovně. Je dostupný ve sněmovním systému. Jde o jeden z prvních sněmovních tisků, který noví poslanci obdrželi.

spinner