Infrastruktura

​Stavebnictví se zpočátku roku dařilo, kvůli koronaviru však dojde k poklesu

5.4. – Stavební výroba v prvních měsících letošního roku vykázala velmi dobré výsledky, meziročně si polepšila o 6.0 procent. Nabídek práce v tomto oboru přibývá, nejvíce jich je pro řemeslníky a projektanty. I na tento obor ale dopadnou koronavirová opatření.

​Na opravované D1 bude od pondělí v provozu opět úsekové měření rychlosti

4.4. – Na modernizované dálnici D1 bude od pondělí v provozu opět úsekové měření rychlosti. První sada detekčních kamer na šestikilometrovém úseku u Velkého Meziříčí bude sbírat data pro policii, která následně informace o spáchaných přestupcích pošle k vyřešení na příslušnou obec s rozšířenou působností. Podle ministerstva dopravy má měření rychlosti v zúžených úsecích zklidnit dopravu a chránit dělníky na stavbě.

​Obchvat Českých Budějovic bude zprovozněn až v roce 2023

3.4. – Obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, zprovozní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2023. Původní plán byl léto 2022. Příčinou jsou problémy s materiály u přeložek sítí i hydrogeologické podmínky. Kvůli dopadům koronaviru chybí na úseku Hodějovice – Třebonín, který staví hlavně slovenská firma Doprastav, kolem 40 pracovníků. ŘSD požádalo ministerstvo dopravy, aby silničářům povolilo výjimku, díky níž by zahraniční dělníci mohli přijet do ČR, aniž by museli do karantény. Uvedl to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

​Metrostav postavil klíčový most na novém úseku D6 u Řevničova

2.4. – Sdružení pod vedením stavební společnosti Metrostav vstupuje do závěrečné etapy výstavby obchvatu kolem Řevničova, který tvoří jeden z nových úseků dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Navzdory pandemii koronaviru a dodatečně zjištěnému nestabilnímu podloží v dotčené lokalitě stavba míří do své finální fáze. Projekt významně zrychlila rekordně rychlá výstavba klíčového mostu, který překonává rokli Krušovického potoka právě v sesuvném území.

​Krajský úřad zamítl žádost ŘSD o vyvlastnění pozemků u Tábora kvůli D3

2.4. – Krajský úřad Jihočeského kraje zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Informaci České televize dnes potvrdili zástupci ŘSD i jeden z majitelů pozemků. ŘSD se proti rozhodnutí odvolá.

​Stát na dopravě nebude šetřit a posílí rozpočet na stavby

27.3. – Ministerstvo dopravy i přes současnou koronavirovou krizi škrty v rozpočtu nechystá, naopak chce navýšit výdaje na dopravní stavby. Posílený rozpočet pak bude chtít plně vyčerpat. Jedinou plánovanou úsporou tak bude zkrácení slev v dopravě o 1,5 miliardy Kč. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Ministr dopravy Karel Havlíček v minulých dnech avizoval navýšení letošního rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o 6,5 miliardy na 113 miliardy Kč.

​Dostavba a provozování D4 formou PPP

Ministerstvo dopravy vyzvalo účastníky soutěžního dialogu k podání nabídek na projekt stavby a provozu 32 kilometrů písecké dálnice D4 v režimu tzv. PPP (Public Private Partnership), tedy spojení soukromého a veřejného sektoru. Navazuje tak na čtyři kola soutěžního dialogu, která se uskutečnila mezi dubnem 2019 a lednem 2020. Dostavba dálnice má začít na přelomu letošního a příštího roku, předpokládá se, že bude zprovozněná do konce roku 2023.

​Rozpočet fondu dopravy kvůli krizi zřejmě vzroste na 113 miliard korun

25.3. – Letošní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), z něhož jsou financovány dopravní stavby, se zřejmě navýší o dalších 6,5 miliardy Kč na celkových 113 miliard. Stát tak reaguje na současnou krizi a předpokládaný pokles tuzemské ekonomiky kvůli šíření koronaviru. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Některé dopravní stavby byly kvůli nynější situaci zastaveny. Loni měl SFDI rozpočet původně okolo 86 miliard a během roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard Kč.

Na obchvatu Českých Budějovic jsou hotové práce za 1,24 miliardy Kč

19.3. - Na stavbě obchvatu Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, jsou hotové práce za 1,24 miliardy Kč. Největším problémem je teď rozmanité geologické podloží. U budoucího téměř kilometr dlouhého tunelu Pohůrka je hotový výkop do bezpečné úrovně nad hladinu spodní vody, stěny jsou zastříkané betonem. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

Eurovia zastaví dopravní stavby, dle ŘSD hrozí i další přerušení

17.3. - Společnost Eurovia CS zastaví od zítřka kvůli současné krizi kolem šíření koronaviru všechny své stavební práce i kancelářské činnosti po dobu 14 dní. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Iveta Štočková. Firma staví například na dálnici D1. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hrozí zastavení i dalších dálničních staveb. Další velká stavební společnost Strabag naopak bude ve stavbách zatím pokračovat.

spinner