Infrastruktura

Za sesuv na D8 podle odborníků mohl nezajištěný zářez a déšť

10.7. – Sesuv na dálnici D8 v Českém středohoří před šesti lety podle odborníků z Technické univerzity Ostrava způsobil nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť. Na vině podle nich nebyla těžba kamene v lomu Dobkovičky. Uvedli to ve zveřejněné videoprezentaci (https://www.youtube.com/watch?…), na kterou dnes upozornila organizace Děti Země. Stát v žalobě obvinil ze sesuvu kamenolom, po němž požaduje přes miliardu korun.

Územní rozhodnutí pro odsun nádraží bude řešit soud v Brně

10.7. – Žalobu Dětí Země proti územnímu rozhodnutí pro odsun brněnského železničního nádraží bude řešit Krajský soud v Brně. Aktivisté žalobu původně podali do Ostravy, kde působí speciální senát pro velké dopravní stavby.

Nové obchvaty by kvůli snížení emisí měly být podle MŽP bez poplatků

10.7. – Zrušení povinnosti dálničních známek na obchvatech, vyšší poplatky za vjezd do částí měst a nové obchvaty by podle ministerstva životního prostředí (MŽP) měly přispět ke snížení emisí a splnění evropského závazku do roku 2030. Vyplývá to z návrhu aktualizace Národního programu snižování emisí (NPSE), který MŽP zaslalo do mezirezortního připomínkového řízení. Připomínková místa mají deset dní na zaslání svých komentářů, veřejnost může poznatky zasílat do 17. července.

Stát plánuje vysokorychlostní váhy na 14 místech, zatím jsou dvě

9.7. – Stát vybral 14 míst na dálnicích, kde chce v následujících letech instalovat vysokorychlostní váhy. Váhy jsou zatím na dvou dálnicích, a to na D5 a D8. Třetí se nyní dokončuje na dálnici D35 a další by měly následovat. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Váhy snímají hmotnost projíždějících vozidel. Při překročení povoleného limitu hrozí řidičům a vlastníkům vozidla pokuta.

V prvním pololetí stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, meziročně více

8.7. – V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, což je meziročně o 2,6 procenta více. Nejsilnějším měsícem byl zatím květen, kdy se vybralo 979 milionů korun. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkové výběry mýta za uplynulých 12,5 roku překonaly 104 miliard Kč.

Kapsch může provozovat mýtné do konce roku, řekl soud

1.7. – Dodatek ke smlouvě na provoz mýtného z roku 2016 sice porušuje zákon, ale platí dál, protože fungování mýtného je ve veřejném zájmu. Dřívější rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil Krajský soud v Brně. Podle rozsudku zveřejněného na úřední desce, soud zamítl žalobu společnosti Skytoll, která žádala po ÚOHS, aby další provoz systému na základě dodatku ke smlouvě z roku 2016 zastavil. Úřad to ale odmítl s odkazem na veřejný zájem.

SFDI vydá letos na opravy dálnic a silnic I. třídy další 2,14 miliardy korun Premium

SFDI vydá letos na opravy dálnic a silnic I. třídy další 2,14 miliardy korun

28.6. – Další 2,14 miliardy Kč poputují ještě letos na opravy a údržbu dálnic a silnic I. tříd. Rozhodl o tom Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Prostředky se budou týkat oprav například na dálnicích D2 u Brna, D1 u Vyškova, D5 v okolí Berouna nebo D8 u státní hranice. Kromě prostředků na opravy silnic rozhodl také výbor SFDI o financování vybavení letišť technickými prostředky k ochraně civilního letectví.

Správní soud neodložil účinnost verdiktu o mýtném tendru

27.6. – Nejvyšší správní soud (NSS) nepřiznal odkladný účinek stížnostem antimonopolního úřadu a ministerstva dopravy v kauze tendru na výběr elektronického mýtného. Podle sporného verdiktu krajského soudu má Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu prošetřit námitky společnosti Kapsch.

​​ASFINAG buduje v Rakousku nové moderní odpočívky pro kamiony Premium

​​ASFINAG buduje v Rakousku nové moderní odpočívky pro kamiony

26.6. – Pro bezpečnost dopravy je velmi důležitý dostatek odstavných míst pro nákladní vozy, aby řidiči mohli v klidu dodržovat zákonem stanovené přestávky v jízdě. Je také potřebné zřizovat kontrolní místa, kde lze prověřit technický stav těžkých vozidel a souprav. Rakouský provozovatel dálniční sítě ASFINAG otevřel v polovině června na dálnici A 21 u Allandu novou odpočívku Wessenweg, která nabízí 57 parkovacích míst pro kamiony také prostor pro kontroly těžkých a speciálních přeprav.

​Sněmovní hospodářský výbor odmítl zvýšení limitu pro zdražení dálničních známek

26.6. – Sněmovní hospodářský výbor včera zaujal negativní postoj k návrhu poslance ANO Martina Kolovratníka, který dával vládě možnost zdražit dálniční známky. Cena roční dálniční známky by se mohla zvýšit z nynějších 1500 na 2000 Kč.

spinner