Infrastruktura

​SŽ chystá za 142 milionů korun rekonstrukci trati z Litoměřic do Ústí n/L

14.6. – Železniční trať mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem-Střekovem čeká rekonstrukce. Součástí bude například změna trakční soustavy, vybudování nových nástupišť ve všech stanicích v úseku, protihlukových stěn nebo zabezpečovacího systému ETCS. Práce, pro něž nyní Správa železnic hledá zhotovitele, budou stát kolem 142 milionů korun. Uvedla to mluvčí správy Nela Friebová. Stavba bude trvat skoro čtyři roky, provoz bude zachován.

Polská trať Poznań Główny – Wronki je dálkově ovládána technologiemi společnosti AŽD

12.6. - Společnost AŽD aktivovala a technicky předala polskému správci infrastruktury PKP PLK dálkové ovládání zabezpečovacího zařízení železniční tratě v úseku Poznań Główny – Wronki. Jde o poslední etapu stavby „Projekt a stavba zařízení pro řízení provozu a signalizace a zařízení železniční telekomunikační sítě na úseku Poznań Główny – Wronki (LCS Poznań Główny III)“ v celkové hodnotě 650,7 mil. zł (cca 3,7 mld. Kč). 

Práce na železniční trati do Radotína pokračují, další stavby navážou

10.6. - Optimalizace trati ze stanice Praha-Smíchov do Černošic se blíží ke svému konci. Od 1. července začne fungovat železniční zastávka ve Velké Chuchli v nové poloze, skončí také výluky mezi Radotínem a Smíchovem. V příštím roce začnou práce mezi Karlštejnem a Berounem, v Chuchli se má také začít stavět nadjezd nad železniční tratí.

Modernizované stavědlo Finnentrop bylo úspěšně uvedeno do provozu

9.6. - Projekt digitalizace německé železnice „Digitale Schiene Deutschland“ pokračuje. Deutsche Bahn (DB) uvedla do provozu kompletně obnovenou řídicí a zabezpečovací technologii na trati Ruhr-Sieg mezi Letmathem a Kreuztalem. Díky nejmodernější digitální technologii je železniční síť robustnější a spolehlivější, zároveň umožňuje lepší řízení a větší flexibilitu provozu vlaků. Údržba železniční trati bude méně nákladná a jednodušší. Uvedení stavědla do provozu je prvním uvedením projektu do provozu, které je financováno ze speciálního programu spolkové vlády s alokací 500 milionů EUR.

ŘSD: Inflace může prodražit stavbu dálnice D55 odhadem i o 30 procent

8.6. - Rostoucí inflace může prodražit stavbu dvou úseků dálnice D55 mezi Babicemi a Starým Městem na Uherskohradišťsku a Starým Městem a Moravským Pískem na Hodonínsku odhadem i o 30 procent, tedy až o 1,5 miliardy korun. Novinářům to ve Starém Městě řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl. Podle ministra dopravy Martina Kupky mají smlouvy se zhotoviteli obou staveb inflační doložky, díky kterým budou moci navýšení ceny uplatnit. Oba úseky plánuje ŘSD zprovoznit v roce 2024.

Po části obchvatu Frýdku-Místku se začne jezdit 30. června

7.6. - Po části obchvatu Frýdku-Místku se začne jezdit 30. června. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) očekává, že do konce letních prázdnin by mohla být zprovozněna celá první etapa obchvatu, kde zatím úplnému dostavění brání neplatné stavební povolení. V sobotu pořádá ŘSD na obchvatu den otevřené dálnice, kdy se tam budou lidé moci projet na kole či na bruslích. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ŘSD.

Stát chce stavět rychlodráhy i formou PPP, vyzkouší to na modernizaci koridoru

6.6. - Stát by v budoucnu mohl stavět vysokorychlostní tratě i formou PPP projektů. Vyzkoušet si to chce nejprve na připravované modernizaci železniční trati mezi Ševětínem a Nemanicemi v jižních Čechách. Novinářům to dnes při prezentaci vlaku TGV v Česku řekl ministr dopravy Martin Kupka. O výstavbě rychlodráhy v ČR se hovoří už od 90. let minulého století, přípravy ovšem postoupily až v posledních letech. Stavba prvního úseku by podle současných plánů měla začít zhruba za tři až čtyři roky.

Dálnice D11 až k polským hranicím by měla být podle představ vlády do roku 2027

4.6. - Dálnice D11 až k hranicím s Polskem by podle představ vlády měla být dokončena do roku 2027. Na tiskové konferenci po jednání českého a polského kabinetu v Praze to včera řekl premiér Petr Fiala. Ministerský předseda považuje za důležité dobudovat silniční i železniční vlakové propojení mezi ČR a Polskem, aby země přispěly k rozvoji střední Evropy.

Stát má dostat od firmy Kámen Zbraslav 100 milionů Kč kvůli sesuvu půdy na D8

2.6. - Stát má dostat od společnosti Kámen Zbraslav 100 milionů korun kvůli sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8 na Litoměřicku. Rozhodl o tom včera Obvodní soud pro Prahu 5. Nevyhověl však žalobě v plném rozsahu, stát původně žádal miliardu korun. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mohly za sesuv práce v přilehlém kamenolomu, jehož provozovatele žalovalo. Upozornil na to server Aktuálně.cz. Roz­hodnutí je zatím nepravomocné a mluvčí ŘSD Jan Rýdl ČTK řekl, že se organizace nejspíš kvůli míře přiznaného odškodnění odvolá. Odvolat se chce i společnost Kámen Zbraslav.

Sítě ŘSD jsou po kyberútoku dva týdny nefunkční, útok data šifroval i ničil

1.6. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje v obnovování svých informačních systémů, které jsou už více než 14 dní nefunkční po kybernetickém útoku. Většinou jde podle organizace o interní systémy, prioritou je obnovení stránek dopravniinfo.cz s aktuálními údaji o dopravě. V těchto dnech silničáři pracují také na oživení nejdůležitějších ekonomických programů. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Podle něj práce komplikuje skutečnost, že útok měl cíl některé údaje nejen zašifrovat, ale také zničit.

spinner