Infrastruktura

V Kladně se uskutečnila prezentace modernizace traťového úseku do Ostrovce

20.9. - Ve stanici Kladno se včera za účasti ministra dopravy Martina Kupky uskutečnila prezentace modernizace traťového úseku z Kladna do Kladna-Ostrovce. Byla podepsána smlouva se zhotovitelem a letos začne přípravnými pracemi realizace stavby. Zhotovitelem prací bude Společnost Kladno, kterou tvoří EUROVIA CS jako správce a STRABAG Rail a Elektrizace železnic Praha jako společníci. Vysoutěžená cena je 3 691 998 007 korun bez DPH, hotovo bude na konci roku 2024. Stavba bude navržena ke spolufinancování Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Doprava na období 2021–2027.

Dostavba pražského vnitřního okruhu vyjde podle odhadu na 92 mld. Kč

16.9. - Plánovaná dostavba pražského městského okruhu vyjde podle aktuálního odhadu na 92 miliard korun bez DPH. Novinářům to dnes řekli zástupci hlavního města a firmy Satra, která projekt stavby vnitřního okruhu připravuje. Praha bude usilovat o to, aby výstavbu spolufinancoval stát. Město tento týden odevzdalo stavebnímu úřadu dokumentaci pro územní řízení, stavět by se podle harmonogramu mohlo začít v roce 2028 a stavba má trvat deset let.

ŘSD má na opravu mostu Šmejkalka čtyři nabídky, nejnižší za 965 milionů Kč

16.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obdrželo v tendru na opravu mostu Šmejkalka na dálnici D1 čtyři nabídky. Nejnižší cenu uvedlo sdružení firem Strabag a Pragoprojekt, jeho nabídka zhruba 965 milionů korun bez daně z přidané hodnoty je necelých 70 procent předpokladu. Vítěze tendru ale ŘSD vybere podle více kritérií. Na twitteru to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Most Šmejkalka nebyl součástí rekonstrukce D1, která skončila loni na podzim.

MD se připravuje i na scénář, že bude muset některé stavby posunout v čase

14.9. - Ministerstvo dopravy (MD) se připravuje na situaci, že v případě nižších finančních prostředků pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2023, z něhož jsou financované dopravní stavby, dostanou některé stavby v příští roce prioritu a jiné budou „posunuty v čase“. Na konferenci ředitelů projektových a investorských společností 2022 v Praze to řekl ředitel odboru strategie MD Luděk Sosna.

Havlíčkův Brod vybral variantu vedení silničního obchvatu

13.9. - Zastupitelé Havlíčkova Brodu včera na posledním předvolebním zasedání vybrali variantu možného vedení jihozápadního silničního obchvatu. Propojit má výpadové silnice první třídy na Humpolec a na Jihlavu. Stavbu další části obchvatu města měřící okolo čtyř kilometrů připravuje státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), radnice měla na stole čtyři varianty vedení. Kvůli nesouhlasu s jinými trasami podepisovali lidé z okolní zástavby petice, jeden z vlastníků uvedl, že nebude souhlasit s výkupem půdy.

​Na úseku mezi Doubím a Soběslaví na IV. železničním koridoru již jezdí vlaky

12.9. – V neděli 11. září vyjely vprvní vlaky na novou přeložku trati mezi Soběslaví a Doubím u Tábora. Končí tak modernizace předposledního úseku železničního koridoru z Prahy do Českých Budějovic. Plnohodnotný dvoukolejný provoz bude spuštěn v polovině prosince. Realizace 8,8 kilometrů dlouhého úseku nové železnice začala v září 2019, zhotovitelem je sdružení firem Strabag Rail, Eurovia CS a Metrostav. Předpokládané náklady dosáhly částky 4,8 miliardy Kč. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Doprava 2014–2020.

​Skupina senátorů chce obce začlenit do řízení o překročení limitů hluku

12.9. – Účastníkem řízení o povolení překročit hlukové a vibrační limity například v okolí dálnic by se nově mohly stát obce, kterých se to bude týkat. Navrhla to jedenáctka senátorů v čele s Petrem Orlem. Horní komora parlamentu se jejich novelou o ochraně veřejného zdraví začne zabývat příští týden.

​Stavbaři dokončili rekonstrukci odpočívky Střechov na dálnici D1 na Benešovsku

11.9. – Stavbaři dokončili rekonstrukci odpočívky Střechov na dálnici D1 na Benešovsku, v úterý bude uvedena do provozu včetně čerpací stanice. Práce trvaly 4,5 měsíce a vyžádaly si 128 milionů korun bez DPH, uvedl Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Oprava Barrandovského mostu se zatím prodražila o 43 milionů korun

9.9. – Rekonstrukce pražského Barrandovského mostu se v důsledku použití původně neplánovaného ultra vysokohodnotného betonu podle odhadu prodražila o 43 milionů korun. Na včerejším jednání městských zastupitelů to řekl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr. Celkem měly opravy rozdělené do několika let původně stát 594,5 milionu korun. Prodražení a zpoždění letošních oprav kritizovali opoziční zastupitelé, kteří neúspěšně navrhli prověřit postup posudkem.

​Oprava Barrandovského mostu pokračuje, dělníci dokončují rampu ze Strakonické

7.9. – Dělníci pokračují s opravami na Barrandovském mostu v Praze, dokončují stavební práce na nájezdové rampě ze Strakonické ulice a poté začnou pracovat na novém povrchu. Řekl to včera náměstek primátora Adam Scheinherr. Rekonstrukce mostu začala 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly letos práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu se o 27 dní zpozdí.

spinner