Infrastruktura

​První nový ekodukt na D1 už slouží svému účelu

9.10. – Po zprovoznění modernizované dálnice D1, která je na nejvýše položeném úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem průjezdná bez omezení už od července, začal svému účelu sloužit i první ze čtyř plánovaných ekoduktů. Nový, 88 metrů široký přechod pro zvěř na 95. kilometru otevřeli specialisté Skanska v těchto dnech, místo ale čeká ještě finální výsadba keřů a instalace fotopastí pro monitorování pohybu zvěře.

​Pomalý rozvoj infrastruktury zpomaluje růst železnice

8.10. – Green Deal, Fit for 55, strategie mobility, programy financování, jako je fond EU pro obnovu RFF – v Evropském roce železnic je cesta alespoň politicky průchodná pro intenzivnější využívání železnice. Infrastruktura se však stává limitujícím faktorem, jak bylo ukázáno na společném železničním kongresu Spolkové asociace pro správu materiálů, nákupu a logistiky (BME) a Sdružení německých dopravních společností (VDV) 6. října v Essenu. Zástupci železnic se obávají nedokončené správy staveniště a pomalého rozšiřování sítí. Zdvojnásobení výkonu provozu do roku 2030 není vzhledem k časově náročnému plánování infrastruktury reálné.

​Tunelovým komplexem Blanka za šest let provozu projelo více než 205 milionů vozidel

7.10. – Nejvýznamnější dopravní stavba metropole oslavila v září šest let svého provozu. Za tuto dobu projelo alespoň jedním z tunelů více než 205 milionů vozidel, což je v průměru 93,5 tisíce vozidel v pracovní den. Nejvíce vozidel v časovém úseku 24 hodin projelo tunelovým komplexem Blanka 3. srpna 2016, a to 117,65 tisíce vozidel. Nejméně pak 22. března 2020, pouhých 28,18 tisíce vozidel, kdy v rámci protiepidemických opatření došlo k výraznému útlumu dopravy a pohybu obyvatel v rámci hlavního města Prahy i celé ČR.

Praha koupí za 110 milionů Kč pozemky pro zelený pás podél okruhu

4.10. - Pražský magistrát vykoupí u Běchovic od soukromých vlastníků pozemky nutné pro vybudování tzv. zeleného pásu podél plánovaného úseku Pražského okruhu označovaného jako 511 mezi D1 a hradeckou dálnici. Město vykoupí zhruba 116 496 metrů čtverečních a zaplatí za ně asi 109,5 milionu korun. Dnešní rozhodnutí radních ČTK sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr. Kdy dostavba okruhu začne, není jasné. Investorem je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Příprava obchvatu Kladna pokročila, krajský úřad vydal potřebné stanovisko

30.9. - Příprava obchvatu Kladna pokročila, středočeský krajský úřad vydal potřebné stanovisko k vlivu na životní prostředí. Přibližně v polovině příštího roku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které bude obchvat stavět, požádá o územní rozhodnutí, uvedl v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace ŘSD. Nová silnice odvede tranzitní dopravu z několika obcí v okolí Kladna a zároveň bude sloužit jako propojení dálnic D6 a D7. Zahájení stavby ŘSD předpokládá v roce 2025 a dokončení o tři roky později.

Dokumentaci k tunelu mezi Prahou a Berounem zhotoví SUDOP za 90,3 milionu Kč

28.9. - Aktualizovanou dokumentaci pro územní řízení stavby železniční trati mezi Prahou a Berounem zhotoví firma SUDOP Praha. Nabídla cenu 90,3 milionu korun. Původně předpokládaná hodnota zakázky byla přibližně o 30 milionů korun vyšší. Vítěze tendru vybrala Správa železnic (SŽ), která o tom informovala ČTK. Nová trať povede z velké části tunelem.

Omezení na D1 kvůli modernizaci mají definitivně skončit 2. října

28.9. - Omezení na dálnici D1 kvůli modernizaci mají definitivně skončit 2. října. Už dnes je dálnice průjezdná téměř v celé šířce, omezení se týkají místy jen odstavného pruhu či krajnice. ČTK to oznámil mluvčí státního Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl. Rozsáhlá modernizace 160 kilometrů dlouhého úseku mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna začala v roce 2013. Opravy měly původně skončit v roce 2018.

Metrostav Infrastructure získal tři ocenění v anketě dopravní stavba roku

27.9. - V prestižní celostátní soutěži Česká dopravní stavba, technologie a inovace roku získal Metrostav Infrastructure hned tři významná ocení v různých kategoriích. Slavnostní vyhlášení se konalo ve středu 22. září ve večerních hodinách v Betlémské kapli.

ŘSD zahájilo výkup pozemků pro poslední část obchvatu Olomouce

23.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výkup pozemků pro dlouho plánovanou poslední část dálničního obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem. První parcely už stát vlastní. Stavbu tříkilometrového úseku obchvatu, díky kterému se přestanou tvořit dlouhé kolony před křižovatkou poblíž hypermarketu Globus v západní části města, plánuje ŘSD zahájit na začátku roku 2024. Zprovozněn by měl být v roce 2026. Dokončení obchvatu Olomouce bude stát zhruba miliardu korun. ČTK to dnes sdělil Miroslav Mazal z olomoucké pobočky ŘSD.

ŘSD zprovoznilo okružní křižovatku v Přerově-Předmostí

22.9. - Ředitelství silnic a dálnic včera v plném rozsahu zprovoznilo stavbu I/55 MÚK s ČD Přerov-Předmostí. Po květnovém zprovoznění nové půlkilometrové estakády, která převádí silnici I/55 přes železnici a místní komunikace, je nyní uvedena do provozu i okružní křižovatka mezi ulicemi Polní a Velká Dlážka. Stavba byla spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

spinner