Infrastruktura

​Brněnští radní schválili přípravy soutěže na nové nádraží

18.6. – Brněnští radní schválili přípravu mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonické soutěže, která má určit podobu nového hlavního nádraží a okolí. Vypsaná má být v srpnu, bude dvoufázová a potrvá rok. Na základě vítězného návrhu může Správa železnic vypsat zakázku na stavbu nového nádraží a město na stavbu dopravního uzlu, přednádražního a zanádražního prostoru, řekli novinářům primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Petr Hladík. Soutěž bude stát 50 milionů Kč, z čeho deset zaplatí město a 40 Správa železnic.

Soud potvrdil pokutu sto tisíc korun pro ŘSD od antimonopolního úřadu

17.6. – Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 100 000 Kč, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil v roce 2018 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu. Důvodem bylo pochybení při výběrovém řízení na stavbu pětikilometrového úseku silnice R4 u Skalky ve Středočeském kraji.

Stát dá na obecní silnice poničené převozem dřeva 140 milionů korun

15.6. – Stát poskytne letos 140 milionů Kč obcím, jejichž silnice a cesty poničila těžká technika s naloženým kůrovcovým dřívím. Dotace se zatím bude týkat jenom Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Kraje se státem by měly uhradit 80 procent z oprav, pětinu obce. Celkem by tak mělo jít na opravu přes 230 milionů Kč.

Návrh ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj v pondělí schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Ta uvedla, že její ministerstvo výzvu připraví a vyhlásí, co nejdříve.

Swietelsky stavební: Na šumavskou silnici podél Otavy se opět vrací provoz

14.6. - Důležitá dopravní spojka mezi českou a bavorskou stranou Šumavy ze Sušice do Kašperských Hor je od víkendu opět průjezdná. Společnosti Swi­etelsky stavební ve spolupráci s firmou Berger Bohemia se podařilo původní termín modernizace komunikace II/169 a II/145 Dlouhá Ves – Radešov, zkrátit. Tím se uleví i obcím, kudy vedla objízdná trasa.

Stavba obchvatu Karviné začala, jezdit se po něm má v roce 2022

11.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu obchvatu Karviné. Dvoupruhou silnici dlouhou téměř tři kilometry, která bude přeložkou silnice I/67 vedoucí středem města, postaví za 899 milionů korun bez DPH společnost Skanska. Po obchvatu se má začít jezdit na konci roku 2022, řekl dnes generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Město na obchvat čeká více než 20 let, má ulevit dopravě i lidem v centru.


​Hejtmani chtějí ze SFDI 4 miliardy na opravy krajských silnic, solidární budou s Karlovarským a Středočeským krajem

9.6. – Ke dvěma miliardám korun příspěvku na opravy silnic I. a II. třídy ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), které přislíbil premiér Andrej Babiš, budou kraje chtít od státu přidat ještě 2 miliardy navíc. Na další avizované 4 miliardy v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) totiž nedosáhne mimo jiné Karlovarský kraj. Kvůli množství potřebných oprav a rozsahu cestné sítě by finance nestačily ale ani Středočeskému kraji. Hejtmani oběma krajům vyšli vstříc a chtějí zohlednit oba regiony i v konečném rozhodnutí o financích, které nakonec kraje od státu a z EU získají.

​Krajský úřad potvrdil změnu územního rozhodnutí na D1 u Přerova

9.6. – Olomoucký krajský úřad potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic, její příprava tak může pokračovat. Změnu územního rozhodnutí na D1 mezi Přerovem a Říkovicemi loni v listopadu povolil stavební odbor olomouckého magistrátu, proti tomu bylo v prosinci podáno devět odvolání. Krajský úřad odvoláním nevyhověl.

​Vláda nabídne krajům letos šest miliard Kč na silnice nižších tříd

7.6. – Vláda nabídne krajům letos šest miliard korun na údržbu silnic druhých a třetích tříd, v příštím roce čtyři miliardy. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj to bude pro kraje výhodnější než pomoc v krizi v důsledku epidemie koronaviru, kterou navrhuje Senát. Senátoři navrhli dát krajům zhruba 4,4 miliardy korun a obcím dalších deset miliard korun jako kompenzaci za výpadky z příjmů, které jim nastanou kvůli vládní podpoře podnikatelů.

Návrh na rychlejší výstavbu infrastruktury míří ke schvalování

2.6. – Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně vládní předloha zákona o urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury. Přípravu staveb by měla zrychlit až o třetinu. Hospodářský výbor Sněmovny do ní navrhl vložit rychlejší cestu k získávání potřebných pozemků. Víc než 30 pozměňovacích návrhů předložili jednotliví poslanci. Návrhy příští týden posoudí hospodářský výbor. Zpravodaj k předloze Martin Kolovratník (ANO) odhadl, že Sněmovna by mohla liniový zákon schvalovat již za dva týdny. Piráti ho chtějí zamítnout.

​Od července se mění přihlašování do Zákaznické samoobsluhy systému elektronického mýtného

Od 1. července 2020 budou uživatelé Zákaznické samoobsluhy systému elektronického mýtného potřebovat pro přihlášení některý z identifikačních nástrojů, který je akreditovaný Národním bodem pro identifikaci a autentizaci (www.eidentita.cz). Cílem změny je zajistit vyšší standard bezpečnosti pro citlivá data dopravců i provozovatele mýtného systému.

spinner