COVID-19

​Čtvrtina českých firem kvůli pandemii propouští, pětina snižuje mzdy

29.5. – Zhruba čtvrtina českých firem již přistoupila v souvislosti s pandemií COVID-19 a omezujícími opatřeními k propouštění svých zaměstnanců. Pětina snížila svým zaměstnancům finanční bonusy a variabilní složky, desetina mzdový základ. K výrazným redukcím došlo v českých firmách i v oblasti nefinančních benefitů. Jen čtvrtina firem v období koronavirové krize nezavedla žádná omezující opatření. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad.

​Pomoc leteckým společnostem schválila Francie, Německo či Norsko

18.5. – Letecké společnosti po celém světě se nyní potýkají se značnými problémy, protože koronavirová krize vedla k prudkému poklesu zájmu o osobní leteckou přepravu. Mnoho aerolinek ve snaze vyhnout se bankrotu zažádalo o státní pomoc. ČTK zveřejnila výběr evropských států, které schválily pomoc leteckým společnostem či o pomoci aerolinkám uvažují:


ČSA dnes obnovují provoz prvních tří linek

18.5. – České aerolinie (ČSA) dnes po více než dvou měsících obnovují svůj pravidelný provoz, jejich letadla odlétají do Paříže, Frankfurtu nad Mohanem a Amsterdamu. Jde o první tři obnovené linky, další budou následovat v příštích dnech. Společnost v polovině března kvůli koronavirové krizi zastavila všechny pravidelné lety z a do Česka.


Balíková přeprava v koronavirové době trhá rekordy, GLS posiluje hlavní linky nákupem nových kontejnerů

17.5. – Objemy balíků v posledních týdnech překonávají rekordy. Na zvýšenou poptávku je balíkový přepravce GLS připraven a v těchto dnech přebírá 200 nových jumbo kontejnerů určených pro hlavní linky v regionu východní Evropy. V Česku přibude 35 těchto speciálních výměnných nástaveb, které mají zabudovanou mezipodlahu na ochranu malých a křehkých balíků.

Opozice nesouhlasí se vstupem do Smartwings, ČSSD chce informace

17.5. – Neexistuje důvod, proč by se měl stát u letecké společnosti Smar­twings  angažovat víc než u jiných firem. Na twitteru to  uvedl šéf poslanců opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Zdůvodnění, že stát by měl do Smartwings vstoupit, protože jde o strategický podnik, je podle statutárního místopředsedy vládní ČSSD Romana Onderky PR zkratkou. Řekl to České televizi (ČT). Očekává, že hnutí ANO návrh zdůvodní na koaličním jednání.

Část bratislavského letiště slouží jako parkoviště letadel

16.5. – Část bratislavského mezinárodního letiště se po utlumení letecké dopravy kvůli pandemii nemoci covid-19 proměnila v parkoviště zahraničních letadel. Letiště tímto způsobem částečně kompenzuje ztráty po přerušení běžné letecké dopravy. Novinářům to řekli šéf letiště M. R. Štefánika Jozef Pojedinec a slovenský ministr dopravy Andrej Doležal.

Mercedes-Benz úspěšně rozbíhá pozastavenou výrobu

Mercedes-Benz úspěšně obnovil výrobu vozidel ve svých závodech v Untertürkheimu, Berlíně, Hamburku, Sindelfingenu a Brémách po fázi přerušení výroby a zavedení zkrácené pracovní doby v důsledku pandemie onemocnění COVID-19. Nejprve byla 20. dubna spuštěna výroba motorů a komponentů v Untertürkheimu, Hamburku a Berlíně, o týden později následovaly závody vyrábějící osobní vozy Mercedes-Benz v Brémách a Sindelfingenu. Od 4. května se postupně znovu rozběhla výroba v závodě Mercedes-Benz Rastatt. 

Železniční a autobusoví dopravci mají ztráty ve stovkách milionů korun, Českým drahám klesly tržby o 2,5 miliardy

15.5. – Koronavirová krize způsobila soukromým železničním a autobusovým dopravcům výrazné ekonomické škody. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Největší škody evidují České dráhy, podle čtvrtečních Hospodářských novin se jejich tržby propadly až o 2,5 miliardy ko­run.


​RegioJet od pondělí obnoví dopravu z Prahy do Vídně

15.5. – Dopravce RegioJet od pondělí obnoví dopravu z Prahy a Brna do Vídně. Zatím bude jezdit jeden pár spojů denně. Z Brna bude jezdit do Vídně autobus, který bude navazovat na vlak. Již od tohoto týdne jezdí autobusy z Prahy do Drážďan a do Berlína a dále jezdí také do jiných německých měst a rovněž do Británie a Nizozemska. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj. Dopravce také rozšíří od pondělí počty spojů na vnitrostátních linkách.

V taxi bude dezinfekce, doporučená je ochranná přepážka

15.5. – Ve vozech taxi musí být kvůli covidu-19 zajištěna dezinfekce na ruce, doporučené je instalovat přepážku mezi zákazníka a řidiče. Řidič i klient musejí používat ochranný prostředek dýchacích cest. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví. Alternativní taxislužby mohou jezdit od 25. května, klasické s taxamatrem nesměly poskytovat služby jen do konce března.

spinner