COVID-19

​ČD dnes obnovují spoje do Rakouska, Flixbus linky na Slovensko

15.6. - České dráhy dnes obnovují provoz svých vlaků do Rakouska a přiřadí se tak k RegioJetu, který první vlaky k jižním sousedům vypravil už v pátek. Dráhy začnou jezdit z Prahy do Lince a také z Prahy přes Vídeň do Štýrského Hradce, v úterý začne tato linka jezdit až z Berlína. V provozu opět budou i přeshraniční spoje do Německa a Rakouska. Na Slovensko pak ode dneška začnou jezdit i autobusy FlixBusu. V příštích dnech bude následovat obnovování dalších linek tuzemských dopravců do zahraničí.

Deutsche Bahn do konce června obnoví spojení se všemi sousedy, poprvé od roku 2014 bude přímé spojení Berlín - Vídeň

14.6. – Německý železniční dopravce Deutsche Bahn do konce června obnoví spojení se všemi zeměmi sousedícími s Německem. V úterý se poprvé od roku 2014 obnoví také přímé vlakové spojení mezi Berlínem a Vídní. Zajišťovat ho budou i České dráhy, uvedly  agentury DPA a APA.

​Smartwings mohou dostat státní záruku až 900 milionů korun

14.6. – Stát jedná s leteckou společností Smartwings o záruce 500 až 900 milionů korun za úvěry, které mají firmě pomoci překonat dopady zastavení provozu v době pandemie koronaviru. Podmínkou je přejmenování firmy na ČSA a udržení 2500 zaměstnanců. Vlastníci společnosti, která ČSA ovládá, jsou do aerolinek připraveni vložit 1,6 miliardy korun. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem a jeho expertním týmem na zámku v Lánech to řekl ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

​Ztráta letiště Pardubice by letos mohla přesáhnout 40 milionů Kč

13.6. – Ztráta pardubic­kého letiště by kvůli uzavření v důsledku epidemie koronaviru mohla na konci roku přesahovat 40 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták. Pardubice i Pardubický kraj již dříve schválily, aby letiště 16 milionů korun ze základního kapitálu využilo na provozní náklady.


​Cestování po Česku se v příštím týdnu vrátí do normálu

12.6. – Doprava v Česku by se už v příštím týdnu měla vrátit téměř do normálu. Dopravci plánují na všech vnitrostátních spojích už skoro plný provoz, vrátit by se tak měly poslední dříve zrušené spoje. Zájem cestujících je sice stále přibližně o třetinu nižší než před krizí, ale podle dopravců s každým týdnem stoupá. V následujících dnech budou ve větší míře přibývat i spoje do zahraničí. Vyplývá to z informací dopravních firem. Dopravci zároveň vyčíslují škody z koronavirové krize, které budou ve stovkách až miliardách korun.

​Lufthansa chce zrušit 22 000 míst, z toho polovinu v Německu

11.6. – Německá letecká společnost Luf­thansa se chystá zrušit asi 22 000 pracovních míst, z toho polovinu v Německu. Počet rušených míst odpovídá zhruba 16 procentům všech zaměstnanců. Informovala o tom agentura AFP. Lufthansa, na kterou podobně jako na celé odvětví letecké přepravy doléhají dopady koronavirové krize, ještě na konci dubna předpokládala, že zruší asi 10 000 pracovních míst.

​FlixBus začne příští týden jezdit jako první linkový spoj do Chorvatska

11.6. – Autobusový dopravce Flixbus obnoví od příštího týdne své linky na Slovensko a začne jezdit jako první také do Chorvatska. Spoje budou zastavovat i v Rakousku a ve Slovinsku. Vedle toho společnost obnovuje další linky v Evropě. Mezinárodní dopravu obnovují i další dopravci.

​IATA vyzvala českou vládu k finanční pomoci pro leteckou přepravu

10.6. – Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vyzvalo ve středu českou vládu k finanční podpoře odvětví letecké přepravy. Ve své tiskové zprávě mimo jiné varovalo, že negativní dopady koronavirové krize na toto odvětví v České republice ohrožují desetitisíce pracovních míst. V minulých týdnech uvedla česká letecká společnost Smar­twings, že potřebuje pomoc od státu, a to formou půjčky nebo garance za komerční úvěr.

​Smartwings začínají opět létat do Splitu, Wizz Air spustí linky z Prahy do Varny a Tirany

10.6. – Letecký dopravce Smar­twings ve středu obnovil svou linku do chorvatského Splitu, létat tam bude z počátku až třikrát týdně. Jde o první spoje dopravce po přerušení provozu během koronavirové krize. V červenci by společnost měla začít létat také do Řecka a dalších zemí. Letecké linky z Prahy postupně obnovují i další dopravci.

​Ryanair obnoví od 1. července spojení z Prahy, v nabídce bude mít přes 20 pravidelných linek

10.6. – Letecká společnost Ry­anair, evropský letecký dopravce číslo 1, oznámila obnovení provozu na Letišti Václava Havla Praha. Od 1. července 2020 nabídne z a do Prahy více než 20 pravidelných spojení v rámci svého letního letového řádu pro letošní rok. Některá vybraná spojení bude dopravce provozovat již v posledním červnovém týdnu. Veškeré podrobnosti o linkách, frekvencích a časech letů najdou cestující na webových stránkách společnosti www.ryanair.com.

spinner