COVID-19

​Největší akcionář aerolinek Wizz Air prodal polovinu svého podílu

17.3. – Soukromá investiční společnost Indigo Partners, která je největším investorem v maďarských nízkonákladových aerolinkách Wizz Air, prodala zhruba polovinu svého podílu. V letecké společnosti vlastnila 17,5 procenta, po prodeji se její podíl snížil zhruba na 8,5 procenta. Prodej části podílu firmě vynesl 400 milionů liber (12,1 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.

Svaz průmyslu a dopravy: Z firem se stala největší testovací a trasovací centra

16.3. – Výrobní podniky zvládnou ve stanovené lhůtě povinně otestovat všechny určené zaměstnance. Průměrný záchyt zaměstnanců s pozitivním testem na Covid-19 v průmyslu je 0,77 procenta. Většina firem volila testování přes soukromá zdravotnická pracoviště nebo samotesty. Kupují samotesty, jejichž cena je nejčastěji dvakrát vyšší, než příspěvek státu 60 korun na test. Podniky nadále využívají homeoffice a dodržují přísná režimová opatření. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR z konce minulého týdne. Svaz oceňuje práci a nasazení všech členských firem a jejich zaměstnanců. Podpoří je kampaní, která děkuje za svědomitý přístup a vyzývá k dodržování pravidel i po testu.

Čisté tržby společnosti Scania se snížily o 18 procent na 125 125 milionů SEK

16.3. – „Ačkoli byl celý rok 2020 výrazně ovlivněn pandemií COVID-19, ze všech sil jsme se snažili poskytovat našim zákazníkům služby a díly potřebné k tomu, aby mohli provozovat své podnikání. Přirozeně bylo naší prioritou také úspěšně se vypořádat s provozními a finančními dopady na naše vlastní podnikání, protože jsme v důsledku pandemie COVID-19 čelili výkyvům poptávky a narušením v dodavatelském řetězci. Pandemie sice začala silně ovlivňovat počet přijatých objednávek i kapacitu dodávek, ale naštěstí se nám podařilo rychle omezit náklady a zachovat hotovost,“ uvedl k loňským výsledkům společnosti Scania její prezident a generální ředitel Henrik Henriksson.

ICOM zveřejnil počty nakažených zaměstnanců

15.3. – ICOM transport má za sebou kompletní první fázi testování zaměstnanců. Za necelé dva týdny musel nakoupit stovky testů a do 15. března mít otestované zaměstnance celého koncernu. První testování podstoupilo 1114 pracovníků. Většina byli řidiči kamionů a autobusů, kteří jsou v kontaktu se širokou veřejností. I tak bylo pozitivních pouze 15 z nich, tedy 1,3 procenta. „První kolo testování ukázalo, že zaměstnání není tolik zásadní místo přenosu, jak se tvrdí,“ řekla místopředsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová.

​Profesionální řidiči jedoucí do ciziny mají na testech přednost

15.3. – Profesionální řidiči, kteří pojedou do zahraničí a mají na řidičském průkazu kód 95, mohou přijít na testování na nákazu koronavirem bez objednání. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Podle nich jde o dohodu mezi ministerstvy zdravotnictví, průmyslu a obchodu a dopravy a Sdružením ČESMAD Bohemia. Testovací kapacity jsou v poslední době zahlceny jednak kvůli kontrolám na hranicích a také povinnému testování ve firmách.

​Železničářské firmy zatím při testech zjistily desítky nakažených

13.3. – Největší tuzemské železničářské podniky, jako jsou České dráhy, Správa železnic nebo RegioJet, mají za sebou první sérii povinného testování zaměstnanců na koronavirus. Provedly tisíce testů, při nichž v souhrnu zjistily desítky nakažených. Pro další pokračování testování zatím mají firmy testů dostatek.

​Se zákazem cest mezi okresy ubylo na dálnicích automobilů, hlavně u Prahy

13.3. – Mezi posledním únorovým a nynějším týdnem se snížila intenzita dopravy na dálnicích v ČR až o polovinu kolem Prahy, dál od hlavního města jsou však poklesy výrazně nižší či dokonce žádné. Kolem metropole se na tom se zákazem přejezdů mezi okresy, který kvůli epidemii koronaviru platí od začátku března, mohou spolupodílet i jarní prázdniny. Výrazně slabší ranní a odpolední dopravní špičky kolem hlavního města v tomto týdnu proti konci února ukazují vliv práce z domova. Vyplývá to z grafů a sdělení, jež poskytlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Společnost Ryanair odložila obnovení letů z Ostravy do Londýna

12.3. – Společnost Ryanair kvůli epidemické situaci odložila obnovení letů z ostravského Letiště Leoše Janáčka v Mošnově na Novojičínsku do Londýna. Lety loni přerušila na zimní období a chtěla je obnovit letos na konci března, nyní to přesunula na květen. Letiště to oznámilo na své facebookové stránce.

​Insolvenčním správcem ČSA bude za Inskol Michael Šefčík

12.3. – Roli insolvenčního správce při řešení úpadku Českých aerolinií bude za karvinskou společnost Inskol vykonávat Michael Šefčík. Firma pověření od soudu přijala a uvedla, že ve věci není nijak zainteresovaná. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Městský soud v Praze vyhlásil úpadek ČSA na její vlastní návrh ve středu.

​Karel Havlíček chystá pro vlakové dopravce za ztráty až 1,5 miliardy Kč

12.3. – Ministerstvo dopravy chystá železničním dopravcům za ztráty způsobené pandemií koronaviru rozdělit až 1,5 miliardy korun. Lidovým novinám (LN) to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Má jít o náhradu škody za spoje, jejichž provoz dotuje stát či kraje, tak i za komerční spoje. Dopravci by měli žádat ve dvou dotačních podtitulech, podpora čeká na schválení Evropskou komisí. Železniční dopravci dosud od státu nedostali pro svůj obor žádnou přímou pomoc, ztráty počítají kvůli razantnímu propadu počtu cestujících ti menší ve stamilionech, České dráhy (ČD) v miliardách.

spinner