COVID-19

​Ryanair kvůli pandemii ruší další lety, dál čeká ztráty

7.1. – Irská letecká společnost Ry­anair kvůli novým protikoronavirovým opatřením v Británii a v Irsku výrazně zhoršila výhled počtu přepravených cestujících na nejbližší měsíce. Největší nízkonákladový letecký dopravce v Evropě zároveň protiepidemická opatření vlád označil za drakonická a neúčinná, hospodaření podniku už to ale celkově neovlivní. Finanční rok totiž končí v březnu a většina letů, které je teď Ryanair nucen zrušit, by stejně byla ztrátová.

​Vláda prodloužila čas na přiznání daně silniční i z nemovitostí

7.1. – Přiznání k dani nemovitých věcí a daně silniční bude možné bez sankcí podat do 1. dubna místo 1. února. Stejně tak bude možné až do 1. dubna zaplatit bez sankcí silniční daň za loňský rok. Termín zaplacení daně z nemovitých věcí zůstal beze změny, je totiž standardně do 1. června. Posunutí termínů v souvislosti s pandemií koronaviru schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vláda dnes také rozhodla, že stávající protiepidemická opatření budou prodloužena nejméně do 22. ledna.

Emise z letecké dopravy se vloni v Evropě snížily o polovinu

4.1. – Emise oxidu uhličitého (CO2) v letecké dopravě loni do konce listopadu v Evropě klesly o více než polovinu. Oznámil to evropský úřad pro řízení letového provozu Eurocon­trol. Je to výsledek propadu leteckého provozu, který způsobila epidemie nemoci covid-19, uvedla agentura AFP. Česká republika je přitom po Chorvatsku druhou zemí EU, kde se emise snížily nejvíce, konkrétně o více než 70 procent.

​Británie zvyšuje počet míst na testování řidičů kamionů u hranice

3.1. – Británie zřizuje nová místa k testování řidičů kamionů směřujících z Británie do Francie. Oznámil to včera ministr dopravy Grant Shapps. Podle něj bylo deset míst k dispozici v sobotu a stejný počet se zprovozňuje v neděli. V týdnu od 4. 1. přibudou další. Požadavek na testování vznesla Francie, když se v Británii objevila nová mutace koronaviru.

​Brusel schválil další státní pomoc pro aerolinky Alitalia

30.12. – Evropská komise (EK) Itálii schválila státní pomoc v objemu 73 milionů EUR (téměř dvě miliardy Kč) pro leteckou společnost Alitalia, která se podobně jako další letečtí dopravci potýká s negativními dopady šíření koronaviru. Komise včera uvedla, že rozsah této pomoci považuje za přiměřený.

​I v novém roce bude pro lety z Británie nutný test na covid

30.12. – I od začátku příštího roku bude možné se letecky vrátit z Británie, jen pokud cestující ještě před nástupem do letadla předloží negativní test na covid-19. Antigenní nebo PCR test je třeba provést na území Spojeného království, a to nejpozději 72 hodin před odletem. Po příletu z Británie bude nadále povinná domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech.

​Americká letiště v neděli odbavila rekordní počet lidí od března

29.12. – Americká letiště tuto neděli odbavila 1,28 milionu cestujících. Je to nejvíce od poloviny března, kdy poptávku po leteckém cestování srazila pandemie covidu-19. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA).

​Mělník jedná kvůli úbytku cestujících o omezení hromadné dopravy

29.12. – Cestujících v hromadné dopravě ve středních Čechách kvůli epidemii koronaviru výrazně ubylo. Mělník jedná o případném omezení některých spojů. Podle místostarosty Milana Schweigstilla bude záležet na vývoji počtu cestujících, a tedy i tržeb v příštích měsících. Místostarosta řekl, že veřejnou dopravu město dlouhodobě podporuje a ve chvíli, kdy cestujících opět přibude, budou spoje obnoveny.

​Jihočeský kraj možná kvůli covidu opět omezí počet spojů

29.12. – Jihočeský kraj zvažuje, že i v lednu po dobu zavření škol kvůli koronaviru ponechá prázdninový jízdní řád autobusů. Znamená to, že by dočasně zrušil školní spoje. Uvedl to náměstek jihočeského hejtmana Antonín Krák.

​ČESMAD Bohemia: Čeští řidiči už v kolonách mezi Francií a Británií nejsou

28.12. – Sdružení ČESMAD Bohemia nemá informace o žádné české firmě, jejíž řidiči by ještě zůstávali v kolonách mezi Británií a Francií. V neděli odpoledne to řekl mluvčí sdružení Martin Felix. Firmy, se kterými je ČESMAD Bohemia v kontaktu, mají kamiony už alespoň v Německu. Řidiči kvůli dvoudennímu uzavření průjezdu mezi dvěma státy na začátku tohoto týdne strávili podle mluvčího v koloně i sedm dní, a to ve špatných hygienických podmínkách. Doprava do Británie se do budoucna prodraží, uvedl Martin Felix. Kolony se podle něj budou opakovat.

spinner